Reklamsız Sözcü

21 Aralık senaryosuna 100 gözaltı

Çin'de 'kıyamet senaryoları' nedeniyle 100'den fazla kişi gözaltına alındı.

android-time 10:23 18 Aralık 2012
21 Aralık senaryosuna 100 gözaltı
Çin'de 'kıyamet senaryoları' nedeniyle 100'den fazla kişi gözaltına alındı.

Maya takvimine göre 21 Aralık 2012’de kıyamet kopacağı iddialarını Çin’de broşür ve DVD yoluyla yayan 100’den fazla kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Şinhua ajansının haberine göre, 100’den fazla kişi, topluma korku salma ve kaos ortamı oluşturma suçlamalarıyla gözaltına alındı.

Çin’in orta kesimindeki Hıbey eyaletinin Vuhan şehrinde de geçtiğimiz hafta caddelerde bağırarak ’21 Aralık’ta dünyanın sonunun geleceğini’ iddia eden broşürler dağıtan 5 kişi tutuklanmıştı.

KIYAMET İÇİN GEMİ YAPTI
Çin’in batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Lu Cınghay isimli bir Çinli ise kıyamet iddialarının etkisinde kalarak 21 metre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğinde bir gemi inşa etmişti.

Geminin yapımı için tüm servetini harcadığını söyleyen Lu, Çin basınına verdiği demeçte “21 Aralık günü dünyanın sonu gelecek ve ben, o gün kendimi ve ailemi bu gemi sayesinde yok olmaktan kurtaracağım” diye konuşmuştu.

999 DERECE SICAKLIK


Ülkenin en yaygın sosyal paylaşım sitesi Veybo’da da kullanıcılar, 21 Aralık günü hava tahmin raporunda, “sıcaklığın 999 derece olacağı ve gökten ateş topları yağacağı” şeklindeki bazı iddialar paylaşmıştı. Ülkenin farklı kesimlerinden ise bazı Çinlilerin mal varlığını bağışladığı ya da kıyamet kopacağı varsayımıyla servetlerini harcayarak ‘son günlerini’ keyif içinde geçirmeye çalıştığı yönünde haberler geliyor.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 14:4718.12.2012
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more