Reklamsız Sözcü

Seçim masrafı darbesi

Sarkozy'nin seçimi kampanyası çerçevesindeki harcamalarının yasalarla belirlenen miktarı aştığı ortaya çıktı.

android-time 14:06 21 Aralık 2012
Seçim masrafı darbesi
Sarkozy'nin seçimi kampanyası çerçevesindeki harcamalarının yasalarla belirlenen miktarı aştığı ortaya çıktı.

Henüz resmen açıklanmayan habere göre, siyasi parti ve seçim kampanyalarının finansmanını denetleyen ulusal komisyonun, Sarkozy’nin seçim masraflarındaki “yolsuzluk” hakkında Anayasa Konseyi’ni bilgilendirdiği söyleniyor.

Haftalık L’Express dergisinin haberine göre, Nicolas Sarkozy cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna kalan bir aday için yasalarla azami 22.5 milyon Euro olarak belirlenmiş seçim masrafı miktarını aştı. Sarkozy seçim masrafını 21.33 milyon Euro olarak beyan etmişti.

Ancak şu an iktidardaki Sosyalist parti, Sarkozy’yi, resmen adaylığını açıkladığı 15 Şubat’tan önce “devletin imkanlarını kendi seçim kampanyası için kullandığı” gerekçesiyle seçim kampanyası harcamalarını denetleyen devlet kurumuna şikayet etmişti.

Haberin doğrulanması halinde Sarkozy’nin eskiden lideri olduğu ana muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği (UMP), seçim masrafları karşılığında alması gereken 11 milyon Euro’luk kamu yardımından yararlanamama riskiyle karşı karşıya kalacak. Sarkozy’nin, haberin doğru olması halinde, karara sadece şu an kendisinin de asil üye olarak görev yaptığı Anayasa Konseyi önünde itiraz hakkı bulunuyor.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 14:0721.12.2012
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more