Reklamsız Sözcü

SPK Başkanlığı Ankara’yı karıştırdı

Kararnamenin dün akşam Bakan Babacan'ın itirazıyla değiştirildiği iddia edildi.

android-time 19:11 29 Aralık 2012
SPK Başkanlığı Ankara’yı karıştırdı
Kararnamenin dün akşam Bakan Babacan'ın itirazıyla değiştirildiği iddia edildi.

Aralık ayında Vedat Akgiray’ın görevden alınmasıyla boşalan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başkanlık koltuğunun sahibi belli oldu. Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına Vahdettin Ertaş’ın atanmasına ilişkin kararname, ‘2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nu ile birlikte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı.

Bir gecede iki kararname
Önceki akşam Ankara’da önemli gelişmeler yaşandı. Akgiray ve ekibinin görevden alınmasından sonra yeni başkan ve yardımcısını Seyit Ahmet Işkın ve Vahdettin Ertaş olarak belirleyen kararname Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından reddedildiği iddia edildi

Borsagundem.com’un haberine göre, Cumhurbaşkanı Gül’ün itirazı üzerine İstanbul Altın Borsası Başkan Yardımcısı olan Seyit Ahmet Işkın’ı SPK Başkanlığı’na öneren kararnamenin Ali Babacan’ın girişimiyle, Kurul Üyesi Vahdettin Ertaş’ın atanması şeklinde değiştirilerek Çankaya Köşkü’ne tekrar gönderildiği iddialar arasında.

Babacan bastırdı değişti
Babacan’ın devreye girerek Ertaş’ın atanmasını sağladığı dile getirilirken, önceki gece geç saatlerde Seyit Ahmet Işkın’ı Başbakanlık’tan bile aranarak tebrik edenler olduğu biliniyor. Ancak, Ali Babacan’ın girişimleri sonucunda ismin son dakikada değiştiği iddia edildi. Işkın için, “Astsubaydan general olmaz” diyerek karşı çıkan Babacan’ın, Başbakan’ı son anda Vahdettin Ertaş ismine ikna ettiği söyleniyor. Seyit Ahmet Işkın’ın da kurul üyesi olarak atandığı belirtiliyor.

SEYİT AHMET IŞKIN KİMDİR?

1973 yılında Sivas'ta doğdu. 1996 yılında İ. Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Bölümünde yüksek lisans programını tamamladı. 1996-1999 yılları arasında bir sivil toplum kuruluşunda çalıştı. 1999-2007 yılları arasında Bankacılık, Finansal Kiralama ve Sermaye Piyasaları alanında faaliyette bulunan çeşitli kurumların teftiş ve denetim birimlerinde görev yaptı. 2008 yılından beri çalışmakta olduğu İstanbul Altın Borsası'nda bir süre Teftiş Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. İstanbul Altın Borsası Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Işkın, evli ve iki çocuk babasıdır.

VAHDETTİN ERTAŞ KİMDİR?

1964 Artova-Tokat doğumlu olan Vahdettin Ertaş, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme öğrenimini tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde İşletme Yüksek Lisansı'nı yaptı. Lancaster University'de MBA'sını yapan Ertaş, bu yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde İşletme Doktora'sını aldı. SPK Kurul Üyesi olarak görev yapan, evli ve 2 çocuk babası olan Ertaş, yabancı dil olarak İngilizce biliyor.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 13:0730.12.2012
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more