Reklamsız Sözcü

Akıl almaz uygulama

Toplu taşımanın geçmediği yola 'Toplu taşıma yolu' yaptılar. Vatandaşa ceza yağdırıyorlar.

android-time 03:00 1 Aralık 2012
Akıl almaz uygulama
Toplu taşımanın geçmediği yola 'Toplu taşıma yolu' yaptılar. Vatandaşa ceza yağdırıyorlar.

Sozcu.com.tr

Geçtiğimiz Eylül ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşımayı rahatlatmak ve arttırmak amacıyla başlatılan “Toplu Taşıma Yolu” uygulamasına yeni hatlar eklendi. Ancak bu hatlardan biri olan Yeşilköy caddesinde toplu taşıma aracı olmamasına rağmen toplu taşıma yolu var ve kurala uymayan sürücülere ceza yağıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) toplu taşımayı rahatlatmak ve arttırmak için planladığı “Toplu Taşıma Yolu” (Bus Lane) uygulaması geçtiğimiz Eylül ayının başında başlamış, uygulamanın ilk gününde Toplu Taşıma Yolu’na park eden araçlar çekici tarafından otoparka götürülmüş, şerit ihlali yapan sürücüler sık sık uyarılmış ve birçok sürücüye de ceza kesilmişti.

TOPLU TAŞIMA YOK, TOPLU TAŞIMA YOLU VE CEZA VAR!
Pilot bölge olarak Millet Caddesi- Topkapı-Aksaray ve Şirinevler-Mahmutbey yolunda gerçekleştirilen uygulama, trafiğin yoğun olduğu hafta için sabah 07.00-10.00 ile akşam 16.00-20.00 saatleri arasında yapılıyor. Bu saatler dışında yol diğer araçların kullanımına açılıyor.

Pilot bölgelerin ardından uygulamanın genişletildiği yerlerden biri de Sirkeci-Yeşilköy-Küçükçekmece hattında yer alan Yeşilköy Caddesi. Ancak uygulamanın sürdüğü diğer yollardan bir farkı var. Bu caddeyi hiçbir toplu taşıma aracı kullanmıyor.

Hiçbir otobüsün geçmediği, üzerinde bir tane bile otobüs durağının bulunmadığı 2 şeritli Yeşilköy Caddesi’nde sabah 07.00 – 10.00, akşam 16.00 – 20.00 arasında 1 şeridin ayrıldığı toplu taşıma yoluna girenlere ceza yağıyor.

Trafiği rahatlatmak amacıyla yürürlüğe giren uygulamanın Yeşilköy Caddesi’nde yoğunluğun yaşandığı saatlerde gereksiz yere trafiği tek şeride indirerek tıkaması ve yok yere ceza kesilmesi yolu kullanan sürücüler tarafından tepkiyle karşılandı.

2,5 AYDA 3 MİLYON TL CEZA
Toplu ulaşımı teşvik için hayata geçen “Toplu Taşıma Yolu”nu ihlalinde kesilen ceza miktarının ilk 2,5 ayda 3 milyonu geçtiği öğrenildi.

Trafik polisinin olmadığı noktalarda Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) tarafından otomatik olarak cezalar kesiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği bilgiye göre 23 Kasım'a kadar pilot bölge olan 2 toplu taşıma yolunda 43 bin 74 ceza kesildi.  Ceza miktarı 3 milyon 101 bin 328 liraya ulaştı.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 10:2401.12.2012
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more