Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
A.Ü. için vahim iddialar

A.Ü. için vahim iddialar

Aralık 27, 2012 |

A.Ü. Rektörü Kurtcephe hakkındaki iddialara 800 bin liralık makam aracı eklendi, iddialar Meclis gündeminde.

Akdeniz Üniversitesi’ndeki skandal boyutundaki iddialar, Antalya’nın yerel gazetelerinden Bizim Antalya gazetesinin yayımladığı belgelerin ardından ortaya çıktı.

VARAN-1

İddialara göre, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Kurtcephe’nin, 2006 yılında silahlı çatışma yaşadığı hasmına üniversite içerisindeki Olbia Çarşısı’nın iki dönemdir işletmesini verdiği ortaya çıktı. İhale sırasında rektörün izne ayrılması kafaları karıştırırken, ihaleyi alan firmanın sözleşmedeki maddelere uymadığı belgelendi.

SİLAHLI ÇATIŞMA

2006 yılında Anadolu Ajansı imzası ile tüm gazetelere bir haber düştü. Haber, “Antalya’da silahlı kavga: 4 yaralı” başlığı ile gazetelerde yerini aldı. Haberin içeriğinde, “Ulusoy Caddesi Menzil Siteleri önünde kavga etmeye başlayan Hayrettin Y, Ümit T. ile İsmail K. ve İsrafil Kurtcephe, birbirlerine yanlarında bulundurdukları tabanca ve bıçakla saldırdı. Olayda İsmail K’nın tabancasından çıkan kurşunla yaralanan Hayrettin Y. ile damadı olduğu öğrenilen Ümit T, Antalya Devlet Hastanesi’nde, İsmail K. ve İsrafil Kurtcephe ise Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, kavganın alacak-verecek meselesi yüzünden çıktığının belirlendiğini bildirdi” diye açıklama yer aldı.

İHALE ÇATIŞTIĞI KİŞİYE

O dönemler öğretim görevlisi olan İsrafil Kurtcephe, rektör olduktan sonra üniversitenin Olbia Çarşısı’nın 2009 yılında yapılan ihalesinde ise çarpıcı gelişmeler yaşandı. Adana firması olan İnan Gıda ve Tarım Ürünleri Tic. Ltd. Şti. ihaleye girmek ve tüm işleri yürütmesi için İsmail Koç’a yani 2006 yılında Kurtcephe ile silahlı çatışmaya giren kişiye vekaletname verdi.

NEDEN İZNE AYRILDI?

İhalenin gerçekleştiği tarihte Rektör Prof. Dr. Kurtcephe yıllık izne ayrılarak vekaleti Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muharrem Certel’e devretti. 4 firmanın katıldığı ihalede en yüksek teklifi veren İnan Gıda yıllık 405 bin lira ile ihaleyi 3 yıllığına kazandı. İhale sürecinde Rektör Kurtcephe’nin izne ayrılması da akıllarda soru işareti bıraktı.

SÖZLEŞMEYE UYULMADI

Bin 793 metrekarelik alanı yıllık 405 bin lira kira bedeli ile işletme hakkı kazanan İnan Gıda ile üniversitenin yaptığı sözleşmede ortak alanlardaki temizlik, bakım, onarım gibi işlerde iki erkek, iki bayan işçinin bir adet de çarşı yöneticisinin sürekli olarak çalıştırılması maddesi yer aldı. Fakat firmanın SSK dökümleri incelendiğinde 5 kişi değil, iki, bazen üç, bazı dönemlerde de en fazla 4 kişi çalıştırdığı ortaya çıktı. Firmanın sözleşme şartlarına uymadığı halde ne hikmet ise sözleşmesi iptal edilmedi. İnan Gıda bir ay önce aynı ihaleyi ikinci kez kazandı.

KİRALANAN ALAN ARTTI

İnan Gıda’nın sözleşmesi bittikten sonra Olbia Çarşısı yeniden ihaleye çıkarıldı. 14 Kasım 2012 tarihinde yapılan ihaleyi yine İnan Gıda kazandı. Üstelikte bu sefer bin 793 metrekarelik kapalı alana, bin 382 metrekare açık alan da ilave edildi. 3 yıllığına kiralanan geniş alanın kira bedeli ise yıllık 515 bin lira olarak belirlendi. Sözleşmede yine 5 kişinin çalıştırılması koşulu yer alırken, İnan Gıda’nın ihaleden önceki bildiriminde sigorta kayıtlarında sadece iki kişinin yer alması dikkatlerden kaçmadı.

VARAN-2

Akdeniz Üniversitesi’nde yaşanan skandallardan ikincisi ise ‘Rektörlük Konutu’na yapılan harcamalar. 100 bin TL’yi geçen yenileme çalışmasında konut için harcanan para ‘lüks’ terimini biraz geride bırakıyor.

REKTÖRÜN LÜKS KONUTU

Akdeniz Üniversitesi’nin bütçesi ile Rektör İsrafil Kurtcephe’nin lojmanına alınan eşyalar akıllara durgunluk veriyor. 2008 yılında rektörlük konutu 100 binin üzerinde harcanan bir rakam ile sil baştan yeniden yaratıldı. Rektör Kurtcephe ismine düzenlenen zimmet fişlerinde 5 adet uydu alıcısı, 6 tane misafir konaklama ve barınma amaçlı mobilyalar, 5 tane ipek halı, 7 tane yün halı bulunuyor.

AVİZE DÜŞKÜNÜ

Rektör adına yapılan zimmet listesinde 13 tane de avizenin yer alması dikkatlerden kaçmadı. Alarko kombinin yer aldığı rektörlük konutunda koltuklar, sehpalar, çeşit çeşit yemek takımları da bulunuyor. Rektörlük konutuna yapılan alışveriş listesinde 4 adet yatak ve baza, ekstradan koltuk takımları da var.

DOLAPLAR DA YENİLENDİ

2009 yılındaki zimmet fişinde tezgah dolaplarının da bulunması, rektörün mutfağını da tepeden tırnağa yenilediğinin göstergesi. Yatakların yanı sıra zimmet fişinde 3 adet de diğer yatma amaçlı mobilyaların olması da dikkat çekiyor.

MUTFAK ŞAHANE!

Rektörlük konutuna 2009 yılında alınanlar arasında daha neler yok ki? Zemin süpürme makineleri, çamaşır yıkama makineleri, bulaşık yıkama makineleri, ütü ve pres makineleri, buzdolapları, ocaklar, elektrikli tost makineleri, fritözler, blenderler, meyve sıkacakları, davlumbazlar, çöp öğütme makineleri, su ısıtıcıları ve soğutucuları, pişirme setleri, fırın setleri, 6 adet misafirhane mobilyaları.

TELEVİZYON ZENGİNİ

Konuttan ziyade bir otel zenginliği içindeki evde televizyon zenginliği de yaşanıyor. 6 adet LCD TV’nin bir konutta bulunması  kafalarda soru işaretleri bıraktı.

KAÇ PARA ÖDENDİ?

Rektörlük konutuna alınan malzemelerle ilgili olarak 5. 12. 2008 tarihinde 23 bin 165 lira ödeme yapıldı. Bu ödemeden sadece 17 gün sonrası ise boy boy LCD televizyonlar, mutfak malzemeleri için üniversitenin bütçesinden 27 bin 934 liralık bir ödeme daha gerçekleştirildi. 2008’de yapılan üçüncü ödemede yataklar ve koruyucuları için 7 bin 500 lira, LCD sehpaları, şifreli kasa ve sehpalar için çıkarılan ayrı bir ödenek ile 6 bin 898 liralık bir ödeme daha gerçekleştirildi. Aralığın 22’sindeki 2 bin 254 liralık ödeme ise avizeler için yapıldı.

HALILARA NE KADAR ÖDENDİ?

Rektörlük konutuna 30 Aralık 2008 tarihinde alınan 5 ipek, 7 yün halı için ise tam 13 bin 616 liralık ödeme yapılırken, 2008 yılında üniversitenin bütçesinden alınan ev eşyalarının tutarı akıllarda soru işareti bıraktı.

REKTÖR SUSKUN KALDI

Konu ile ilgili olarak ulaşmak istediğimiz Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcehpe, sessizliğini korudu. Aramalarımıza cevap veren Rektörlük Özel Kalem Müdürü Teoman Kulaksız, rektör Kurtcephe’nin sorulara yanıt vereceğini belirtti ancak Kurtcephe iki gün beklememize rağmen herhangi bir açıklama yapmadı.
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • http://profile.yahoo.com/P5YLQ35SQVOUQRXL7735OTTYHI izi

  durmak yok yolla devam

 • lalezar

  ya sizde hiçmi vicdan yok  tabi çalan her zaman bu yalan dünyada ödül alıyor ve daha üst görevlere geliyorAhirette ne olacağını Allah bilir. Bu kadar lüks hakkınmı  ülkede aç insan varken cezanı çekersin  temennim Allah ıslah etsin

 • http://www.facebook.com/merve.arz.3 Merve Arz

  Bunlara hiç ama hiç şaşırmıyorum. Çünkü eski rektor büyükşehir belediye başkanı olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi resmen fütursuzca harcamalar içerisine girdi. Resmen üniversite yeniden inşaa edildi ve şehre yapılması gereken pek çok güzellik üniversiteye yapıldı.. Bir nevi Bozacı Belediye başkanı olunca Şıracı da boş durmadı

 • antimolla

  Arap  zihniyeti, yağı  bol  bulunca,  ……………… !

  • http://www.facebook.com/hediye.fidan.3 Hediye Fidan

   olaya karışan israfil kurtcebe değil israfil korkmazdır biraz zahmet etseniz polis kayıtlarından öğrenirdinizdoğruları

 • http://twitter.com/yalintasli nurettin ekren

  sayin rektör kendi özel evinde 6 telvizyonlami yasiyormus daha önce.

 • renomero

  oha diyorum oha…..

 • http://twitter.com/FGN_SU Figen Keflioğlu

  Ne açıklama yapacağını çok merak ediyorum. Bunun açıklamasıda olmaz ama yine adaletli olalım yargısız infaz yapmayalım :)
  Pes gerçekten şu ülkede  herkes bir yolunu tutturmuş bizim paralarımızla  sefa sürüyor. Emekli de 3 kuruş alacam diye 1.5 yıldır bekliyor.

 • ant07

   GEÇEN SENE KAYINPEDERİMİ MEMUR EMEKLİLERİ ÇALIŞTIRILMASI YASAMIŞ DİYEREK TAZMİNAT VERMEDEN ATTILAR.BABM GİBİ 10 A YAKIN EMEKLİYİDE AMA BÜTÜN EMEKLİLERİ ATMADILAR KENDİ ADAMLARI OLAN EMEKLİLER HALA ÇALIŞIYOR.
  BABAMDA REKTÖR ÜN YALAKASI OLSAYDI O DA HALA ÇALIŞIRDI

 • GaribanAbi

  Önmüzdeki seçimlerde bunu Maliye bakanı yaparlar artık,naylon faturacıyı maliye bakanı yapmışlardı,bunun neyi eksikki:))

 • http://www.facebook.com/abdurrahim.doganay.50 Doğanay Abdurrahim

  sız böyle yaptıkça akp yuzde 55 oy alır

  • ercan41

   Konu ne sen anlatıyorsun be moron…

 • ben biliyorum

  o üniversitenin harcama kalemlerinde tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı vardır. AKP ‘ yi araç olarak gören yalaka ve uzaktan idare edilen yönetim ve bu yönetimi elinde tutan ve her istediğini yaptıran bir hükümet.. işine gelenlerle çalışan ve hakkı olduğu halde görevlerinden uzaklaştırılan öğretim kadrosu ile hakettikleri halde kadro verilmeyen ya da yükselmesine izin verilmeyen doçentler ve proflar.. üniversite içten kaynamaktadır. ancak kötü gidişi organ nakilleri ile kapatmaya çalışmaktadırlar..yazık yazık. güzelim üniversitenin vahim durumu budur işte..

 • http://twitter.com/reese30475160 reese

  Bunların sebebini  sizlere anlatayım, AKP  tarafından kurulmuş bir organizasyon bulunuyor ve bu organizasyonun amacı bir fon çatısı oluşturarak parti tabanına gelir sağlamak. Bir tek Akdeniz üniversitesinde değil bir çok kamu kurumunda bu organizasyon bulunuyor. Hastane kamu birliği  çalışmalrının altında yatan sebeplerden biride budur. alımları tek çatı altında toplayarak her yapıla alımdan fona para aktarabilmek. Fahiş fiyatlar gibi gözüken bu harcamaların bir kısmı bu fona aktarılıyor. BU konunun üzerine giden herkese piyasada yaşama fırsatı tanımayan hükümet fişlemeye giderek bu oluşumlara karşı çıkan dürüst mal tedarikçilerini kıskaç altına alıyor. Akdeniz üniversitesinde olan biten daha başka oluşumlarda mevcut. Düşüncelerimde haksız çıkmayı umarım ama  bu fonlarda trilyonlarca para biriktiriliyor . seçimlerin yaklaştığı şu dönemde acaba bu trilyonlarca kaynak nereye aktarılacak? oylar mı satın alınacak tekrar . 1.500 tl kuranı kerimin üzerine el bastırılarak oy satın alındığını geçmiş seçimlerde gördük. bu fonlar  seçimlerin yaklaşmasıyla gene bu yöndemi kullanılacak.  ülkem neler oluyor size !!!

 • mertdoganer

  fena çok fena silahlı çatışma haberinin asılsız olduğu çıkarsa ama siz de fena yanarsınız… herşey belli bir düzenle hazır edilmiş gib ama bi de gerçek deyilse valla kötü sayn sözcü yazı işleri :)  

 • mertdoganer

  ha bide orda demirbaş mı yazıyo yoksa ben mi yalnış görüyorm adamı zimmetle suçluyonuz bi de belge vermeye çalışıyonuz 

 • metalfirtina

  bütün rektörler tayyip,i koruyor..açıkları çıkmasın diye..!!

 • Taktuk

  Atayana bak atananı anlatayım sana.

 • KIVANÇ ŞENOL

  Mustafa Akaydın hocamızın değerini bir kere daha anlamış oluyoruz bu şekilde..RTE’ nin rektörleri de düzene güzel uyum sağladılar, bravo hepsine..

 • ercan41

  Buzdolabı 5 bin tl yuhhh

 • http://www.facebook.com/fahrettin.kocuk Fahrettin Koçuk

  burada yapılan yolsuzluklar ama gözlükleri ilen bile bakınca görülüyor da yönetici diye iş başına getirilen bakar körler nasıl göremiyor yuh,yuh,yuh demezlermi en başındakine?????

 • aydinantalya

  Üniversitede başka yolsuzluklar da oluyor. Emek hırsızlığı yapılıyor. İnsanlara sırf seçimlerde kendisine oy vermediği gerekçesiyle kadroları verilmiyor. bu durumda olan çok sayıda akademisyen var. bunun sayılarını da araştırın lütfen. araştırın da bunların kirli çamaşırları dökülsün artık. çünkü bizim dayanacak gücümüz kalmadı. kendine 800000 liraya araba alan bu adam çalışanlarının ekmeğine ve tüm özlük haklarına engel oluyor. bunca insanın kaderi bir kişinin elinde nasıl olabilir anlayamıyorum. bu insanlar yargılanmadıkça ve oldukça çok sayıdaki mağdur akademisyenin maddi ve manevi kayıpları karşılanmadıkça kimse bana bu ülkede adalet olduğunu söylemesin.

 • http://www.facebook.com/necmiye.gencturk Necmiye Gençtürk

  yuh be yuh Akepe nin atadığı rektörlerin hepsini bir incelemek lazım ama kimi kime inceleteceksin.rektörmüş kavga dövüş,alacak verecek her tarafı karanlık galiba.yaptığı harcamalara bak.üniversiteyi kazanıpta il dışından gelen öğrenciye yer yurt yok.öğrenciler üniversite bahçesinde yatıp kalkıyor.bizlerde Antalya halkı olarak o öğrencilere geçici olarak üniversitenin bahçesinden alıp evlerimizi açıyoruz özellike kız öğrencilere sonrada belediyelelerimizin kapısını aşındırıp o yoksul öğrencilerimize hepsine olmasada çok ihtiyacı olanlara sahip çıkılmasını bekliyoruz.bazı belediyelerimiz öğrenci sosyal tesislerinde öğrencilere kucak açıyor.tabiiki chp’li belediyeler.üniversite bahçesinde bir çok kişi cemaat yurtlarını gösteriyor öğrencilere.kayıt sırasında cemaat yurtları harıl harıl üniversitenin bahçesinde yeni gelen öğrenci avında.ama maalesef yapılacak bir şey yok.israfil efendide sarayında bayağı rahat rahat uyuyormuş.ne saraymış ama başbakandada cumhurbaşkanındada yok bu rahatlık.helal olsun diyemeyeceğim size ZIKKIM OLSUN.sizi oraya atayanlarada yazıklar olsun.Allah birgün hepinizin belasını verecektir ama ben görürmüyüm işte onu bilemiyorum.yıllarca bulunduğumuz ilçenin belediye başkanından rica ettik bekledik bir öğrenci yurdu veya öğrenci sosyal tesisi diye ama ne gezer.kimin eli kimin elinde yeni anladık.

 • aydinantalya

  sayın sözcü gazetesi yazarları. Lütfen bu konuyu gündemde tutun. Çünkü bizim halkımız çok çabuk unutuyor herşeyi.bu ülkede inandığım tek gazete olarak sizden bunların pisliklerini ortaya dökmenizi rica ediyorum. Antalyanın yerel gazetelerinde de çok sayıda haber var. Biz sesimizi ancak sizinle duyurabiliriz. Saygılar