Reklamsız Sözcü

Başkan AKP’liyse sorun yok

Yasaya göre, cinsel tacizden mahkum olan AKP’li Kayıkçı görevden alınmalı. Ama kimse harekete geçmiyor. O hâlâ koltuğunda oturuyor.

android-time 11:36 3 Aralık 2012
Başkan AKP’liyse sorun yok
Yasaya göre, cinsel tacizden mahkum olan AKP’li Kayıkçı görevden alınmalı. Ama kimse harekete geçmiyor. O hâlâ koltuğunda oturuyor.

Muhalefet partileri CHP ve MHP'nin elindeki belediyelere operasyon üzerine operasyon düzenleniyor. Belediyelerden müfettiş eksik olmuyor. Soruşturma yürütülen illerde ve ilçelerde başkanlar açığa alınıyor. Ancak AKP'li belediyelere dokunan olmuyor… Bunun son örneği ise Yozgat'ta yaşandı.

Yanında çalışan kadın şikayet etti
AKP'li Hanifi Kayıkçı (58), 2009 yılında Yozgat Büyükkışla Belediye Başkanı seçildi. Kayıkçı, yanında çalışan M. G.'yi (31) taciz ettiği iddiasıyla Boğazlıyan Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Mahkeme, AKP'li Belediye Başkanı Kayıkçı'yı, Yozgat ve Ankara'da gerçekleştirdiği ‘cinsel tacizden' suçlu buldu. ‘Eylemin zincirleme şekilde işlendiği' sonucuna varan mahkeme, Kayıkçı'ya önce 2 yıl ceza verdi. Ancak ‘kamu görevinin ve hizmet ilişkisinin kötüye kullanılması' nedeniyle ceza artırıldı. AKP'li Başkan Kayıkçı, “cinsel taciz”den 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Görevden el çektirilmesi gerek…

Mahkeme kararındaki TCK 53. Madde ‘belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma'yı düzenliyor. Yasa, “bu maddeden ceza alan kişiler ‘vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi ve denetçisi olmaktan yoksun bırakılır” hükmünü içeriyor. Yani mahkumiyet kararından sonra AKP'li Hanifi Kayıkçı'nın görevinden el çektirilmesi gerekiyor. Ancak mahkemenin kararı kaymakamlık ve kolluk birimlerine bildirmesine rağmen Kayıkçı hâlâ görevinin başında.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 11:5503.12.2012
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more