Reklamsız Sözcü

Yenibosna saldırganı çıktı

Gaziosmanpaşa'da Mücahit Daştan adlı polisi şehit eden teröristin 3 gün önce de Yenibosna'da karakola saldırdığı ortaya çıktı.

android-time 02:06 13 Aralık 2012
Yenibosna saldırganı çıktı
Gaziosmanpaşa'da Mücahit Daştan adlı polisi şehit eden teröristin 3 gün önce de Yenibosna'da karakola saldırdığı ortaya çıktı.

Şenol GEZER / SÖZCÜ

İstanbul Gaziosmanpaşa’da polis memuru Mücahit Daştan'ı şehit eden terörist Nurgül Acar'ın eylemden 3 gün önce Bahçelievler Yenibosna Polis Merkezi’ne yönelik bombalı silahlı saldırıya katıldığı ortaya çıktı. Eylemin ardından kaçmayı başaran teröristi çantasındaki mermiler ele verdi.

Haziran ayından beri polis yönelik kanlı eylemler düzenleyen DHKP-C’li teröristlerin son eylemleri art arda Bahçelievler ve Gaziosmanpaşa’da gerçekleşti. Geçmiş yıllarda yaşanan bir olaydan dolayı, intikam almak için 8 Aralık’ta Yenibosna Polis Merkezi’ni hedef seçen 2 kadın terörist, saat 21.30 sıralarında bombalı ve yaylım ateşli saldırı düzenledi. Ancak tedbirli davranan polislerin anında karşılık vermesi üzerine “böbrek hastası” Nebiha Arıcı, uzun namlulu silah ve el bommbasıyla yakalandı. Kısa sürede bölgeyi kuşatan polis, kamera kayıtlarına göre kaçan “bereli erkek” teröristin peşine düştü. Çabalara rağmen, meçhul terörist, polis helikopterlerinin de katıldığı operasyondan kurtulmayı başardı.

Polisler, 2 gün boyunca kaçan militanı ararken önceki gün, Gaziosmanpaşa’da polis yönelik bir silahlı saldırı daha gerçekleşti.  Saldırıda Mücahit Daştan, şehit düştü, 3 vatandaş ise yaralandı. Bölgeden hızla kaçmaya çalışan terörist Nurgül Acar, kısa sürede silahıyla birlikte yakalandı. Göğüs kanseri olduğu tespit edilen, teröristin kullandığı silah ve çantasından çıkan mermiler üzerinde yapılan inceleme, 32 yaşındaki Acar’ın Yenibosna 75. Yıl Polis Merkezi’ne yapılan saldırı sonrası “kaçan kişi” olduğu ortaya çıktı. Öte yandan 2005 yılında Trabzon’da katıldığı bir eylemin ardından vatandaşlar tarafından linç edilmek istenen Nurgül Acar’ı ölümden polisler kurtardığı tespit edildi.

Bu arada Yenibosna ve Gaziosmanpaşa saldırılarından sonra, gözaltına alınan 30 kişiden, sorgusu tamamlanan 9 kişi dün adliyeye sevk edildi. Şüphellierden 2’si tutuklandı. Bugün adliyeye sevk edilecek 21 kişi arasında, oğlunu örgütten kurtarmak için İzmir’den İstanbul'a gelen İsmail Ercan'ın oğlu Berk Ercan da bulunuyor.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 10:1813.12.2012
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more