Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
Okullarda türban serbest

Okullarda türban serbest

Kasım 27, 2012 |

Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı okullarda, öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak.

Öğrenciler okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek.
Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair usûl ve esasları düzenleyen yönetmelikte belirlenen sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbest olacak. Yönetmelik de yapılan değişikliğe göre öğrenciler okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Ancak, velilerin en az yüzde 60’ının muvafakatiyle, MEB’e bağlı özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 4’üncü maddede yer alan sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilecek. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, yaş grubu özelliklerine uygun, temiz ve düzenli kıyafet giyecek. Öğrencilere, öğrenim gördükleri programın özelliğine göre atölye, işlik ve laboratuarlarda önlük veya tulum, işyerlerinde ise yapılan işin özelliğine uygun kıyafet belirlenecek. Öğrenciler, beden eğitimi ve spor derslerinde eşofman, diğer spor etkinliklerinde ise etkinliğin özelliğine uygun kıyafet giyecek ancak tek tip eşofman veya spor kıyafeti giymeye zorlanamayacak.

YÖNETMELİK YARGIYA TAŞINIYOR

VÜCUT HATLARINI BELLİ EDEN KIYAFET GİYMEK YASAK

Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek. Sağlık özrü bulunan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinmelerine izin verilecek. Özel gün, hafta ve kutlamalarda ders içi ve ders dışı faaliyetlerde kullanılmak üzere veliye malî yük getirecek özel kıyafet aldırılamayacak. Öğrenciler öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamayacak. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyilemeyecek. Yönetmeliğe göre, öğrencilerin yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemeyecek. Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giymek yasak. Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamayacak. Öğrenciler okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunacak, makyaj yapmayacak, bıyık ve sakal bırakılmayacak. Bu maddenin başı açık hükmü imam-hatip ortaokul ve liseleri ile Kur’an-ı Kerim dersine girecek öğrenciler için saklı olacak. Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden ortaokul öğrencilerine Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği; lise öğrencilerine de Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği hükümleri uygulanacak.

DAHA ÖNCEDEN BELİRLENEN OKUL KIYAFETLERİ 

Öğrenciler, 2012-2013 ve daha önceki öğretim yılları için okul yönetimlerince belirlenen önlük veya okul üniformalarını 2013-2014 öğretim yılında da giyebilecek. Yönetmelikte belirlenen sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafetinin serbest olmasına dair bu yönetmelik, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’ndaki milletlerarası özel öğretim kurumları, yabancı okullar ve azınlık okulları öğrencileri hakkında uygulanmayacak. Diğer yönetmelik ve düzenleyici işlemlerin resmi ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine ilişkin konulardaki bu yönetmeliğe aykırı hükümleri uygulanmayacak. Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 14. maddesinde yer alan “ile 22/7/1981 tarihli ve 8/3349 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına bağlı ‘Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik’ hükümleri” ibaresi yürürlükten kaldırıldı.
Öğrenciler, 2012-2013 ve daha önceki öğretim yılları için okul yönetimlerince belirlenen önlük veya okul üniformalarını 2013-2014 öğretim yılında giyebilecek

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • http://www.facebook.com/onursveta.deperlioglu Onur Sveta Deperlioğlu

  Öğrenciler öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamayacak…inceden araya kaynatmışlar…

 • 19031903

  Öğretmenler hala sünnet çocukları gibi mi gelcekler peki okula?

 • Guest

  ilkokuldaki çocuğun saçından etkilenen bu sapkın zihniyeti islamiyet diye sunmaya kalkmayın bize…

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1662644521 Ali Aksu

  Müjdeler olsun,ülkemin “önemli” sorunları birer birer çözülüyor.Ülkem uçuşa geçti hayırlısıyla !

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=614568455 ‘Seral Akıllıoğlu

  yavaş yavaşşşş dönüyoruzz:((((kendilerini sağlamlaştırdılar ya …ama keser döner sap dönerr

 • kenan71

  oh oh normalleşiyoruz süper süper..

  • Guest

   çok mu zevk aldın? on yaşında bi kız kardeşin olsa adamın biri gelip saçları kolu bacağı beni tahrik ediyo kapatın diyince normalleşilmiş mi olunuyo? size acıyorum çünki aklınız hep uçkurunuzda olduğundan tek çareyi kadınları kapatmakta buluyosunuz ve buna ahlak diyosunuz.lanet olsun sizin gibilerin ahlakına.

 • Guest

  geleceğimiz nokta budur! heykelden tahrik olan bu zihniyet el kadar çocukların saçlarından vücut hatlarından da tahrik olmakta.kadınlar kendi haklarını korumak adına hala oy kullanma hakları varken gereğini yapmalıdır.

  • kenan71

   türkiye böyle olmaz.. ama şu gerçek ki el kadar dediğin çocukların istismar haberlerini her gün izliyoruz tv lerde.. belki milyonlarca sapık var böyle olan.. ama belki bu resimdeki gibi olunca engeller ha ne dersin.. kıçını açtı hayrını görmedik kapanırsa bakarsın her şey düzelmiş….

 • http://www.facebook.com/osmancan.can.7 Can Osmancan

  ne güzl işte herkes özgürce giyinebilir demokrasi budur bırakın kim ne giyerse giysin istediğimizde bu değilmiydi

  • http://twitter.com/gunseergen Fatma Güneş

    İnsan isteğini erişkin olduktan sonra giyer. Henüz çocuk yaşta büyüklerin giy dediklerini giymez…yorum yazmadan önce az imla öğrenseniz iyi olur. noktasız virgülsüz yazınız var.

   • http://www.facebook.com/osmancan.can.7 Can Osmancan

     fatma hanım siz busunuz işte insanları kendinizden küçük görmek ve aşağlamak  ve  ötekileştirmek siz benim noktamı virgülümü bırakında siz evdeki çocularınızı zorla açmadığınız ne mağlum bırakın herkes istediği gibi giyinsin birkere sizin sahip çıkmanız lazım kadın haklarına

    • Guest

     sen zaten küçüksün ilkokul çocuğundan etkilendiğin için.

    • http://twitter.com/gunseergen Fatma Güneş

      Nokta , virgül. ünlem , iki nokta, üç nokta. Bunlar imaladır. Bunları bilmeyen de cahildir.Yazıda imla kulanmazsanız yazınızı okuyup anlayamayız.

 • farkedici

  Bravo ! Bu düzenlemeyle birkaç seneye  kalmaz aya gideriz artık .

  • http://www.facebook.com/lipekkan Levend İpekkan

   Ayı bilmem de rotada mekke var, o kesin ..  :)

 • http://twitter.com/gunseergen Fatma Güneş

  Yazık !!! Çok çirkin görüntü. Kadın küçükten sarığın içine sokulsun ki, yarın dövüldüğünde sesi çıkmasın hatta öldürülsün.

  • http://www.facebook.com/osmancan.can.7 Can Osmancan

    biz sizin görüntünüze kötü diyormuyuz sizde kapalıların görüntüsüne kötü deme hakını nerden alıyonuz?

   • Guest

    sendemi ilkokul çocuklarından etkileniyosunda kapanmalarını istiyosun?

   • http://www.facebook.com/lipekkan Levend İpekkan

    İleri demokraasi yok mu, açıklara kötü dediniz de alınan mı oldu da siz alınıyonuz canosmancan ? ..  :)

   • http://twitter.com/gunseergen Fatma Güneş

     Bizim görüntümüz kötü görünmediği için kötü diyemiyor. hatta imrenerek bakıyorsunuz bize.

 • berkantz

  okullar başlamış, millet resmi okul kıyafetlerine 300-500-tl bayılmış beyefendiler anca kaldırmışlar bi yerlerini kıyafet serbest diyorlar.bırakın bu işleri ya ilkokul çocuklarını bile türbana bürümek için elinizden geleni yapıyorsunuz amma sapık şeyletrmişsiniz sizler ya.zaten sizden başka kim düşünebilir ki bu tür sapıklıkları.hiç değilse 2013-2014 eğitim yılından başlatsaydınız. yok, beyefendilerin aceleleri var 2023′e az kaldı ya.

 • http://www.facebook.com/lipekkan Levend İpekkan

  Yakındır, herkes layığını bulur, canosmancan bile ..  :)

  • http://twitter.com/gunseergen Fatma Güneş

    Can osman gibiler yanar dönerdir. Yani gidene ağam gelene paşam der. iktidarlara yalakalanırlar.Onlar gibilere birşey olmaz:) Bu ülkede her dönemin adamları çok olduğu için bu haldeyiz.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100004540090886 Mehmet Ali Gültekin

  Böyle olmamalı kınıyorum yönetmeliği KAHROLSUN AKP ! 

 • elegance13

  canosmancan arkadaşım madem herkes istediğini giyebilir, mini etek, kolsuz t-shirt niye yasak acaba? bunun adı özgürlük değil özgürlük adı altında şeriatın temelidir, uyanın artık uyanın sana tavsiyem Banu Avarın “Kaçın Demokrasi Geliyor” adlı kitabını gör de bu kulağa hoş gelen kelimeleri kullanıp (özgürlük,demokasi) gibi ülkelere neler getrdiklerini bir oku..

  • http://www.facebook.com/osmancan.can.7 Can Osmancan

    yok kardeş herkes istediği gibi giyinsin sevabı günahı kendine ait saygı duyarım ama karşıyada saygı duymak şartıyla bilmem anlatabildimi

   • http://twitter.com/gunseergen Fatma Güneş

     ”Anlatabildimmi” yazmışsınız. Anlatabildim mi? yazılır.Cahil .

 • hoyrat1

  şeriat geliyo..

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100001767144127 Göktürk Attila

  Hırıstıyan sıkmabaş Türnan’ı,Müslüman Hanımlara, baskı yaparak giydirmek,ancak Türkiyenin nasıl bir eksen kayması, yaşadığını gösterir kınıyorum…

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100004069186910 Irem Ezgi Esendir

  doğru bi hareket

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002075698880 Zehra Peçe

  ben 8. sınıfa gidiyorum acaba sınıfta kapatabilirmiyim seçmeli derse falan gtmiyorum

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002075698880 Zehra Peçe

  ben 8. sınıfa giiyorum derste kapatabilirmiyimm seçmeli dersim yok ama

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002297596310 Resul Ekin

  Peki dar gelirli ailelerin çocukları ne olacak hiç düşündünüz mü…? Kendimi o yıllarda hatırlıyorum da… Tek tip kıyafet giyerken akşamları sabah ne giyip de okula gidicem telaşı yoktu, 2′şer pantolon 2′şer ceket alırdı babam 3 4 tane de ucuzundan beyaz gömlek… Bunları annem sırayla bana verirdi eskimesin diye o şekilde bir yılı geçirirdim. Okulda kıyafet yüzünden kimse kimse ile yarışmazdı. Düşünün beden derslerinde bir tek eşofman seçebiliyordunuz o derste bile en güzel ayakkabıyı giymek için yarışırdı çocuklar ailelerine baskı yaparlardı kaliteli markalar alsınlar diye…
  Şimdi öyle mi olacak sanıyorsunuz.. Akşamdan yarın ne giysem telaşı başlayacak… Durumu iyi olanlar için problem yok. Ama ya tek maaşla zar zor geçinen aileler… Onlar da sürekli çocuklarından baba bana şunu al anne bana bunu al gibi baskılar görücekler… Aileler üzülücek kahrolacak… Çocuklar okullarında gergin, mahçup olacaklar… Bunları hiç düşünmez mi bu KALIN KAFALI BAŞBAKAN…Düşünmez tabi.. Onun çocuklarını amerikada okutacak parası da var gemicikler alacak parası da..

 • Ali Dal

   okullarda istenilen kıyafetin giyilmesi serbest diye yok ”dar gelirli aileler ne olacak” , ”çocuklar birbirlerinin elbisesini kıskanacak” gibi saçma sapan şeyler uydurmayın.hepimizde biliyoruz ki sizi rahatsız eden şey kız çocukların başını kapatması.sizene kardeşim çocuklar başlarını kapatmasından.Herkes özgürce istediğini yapabilir.Ayrıca ”şeriat geliyor” diye naralar da atmayın.Merak etmeyin.Bu millet şeriat gibi muazzam bir hukuk sistemi ile şereflenemez bu haliyle.zira ”Nasıl hak ederseniz öyle yönetilirsiniz” [ Hz. Muhammed (sallallahuteala aleyhi ve sellem) ]