Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
Suriyeli mülteciler için servet!

Suriyeli mülteciler için servet!

Ekim 16, 2012 |

AKP'nin her türlü imkanı sunduğu Suriyelilere kaç lira harcadığı belli oldu.

Halk, son dönemde üst üste gelen zamlarla inim inim inlerken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suriyeli mülteciler için bütçeden 400 milyon TL harcandığını belirtti.

Şimşek, belediyelerin ve devletin genel harcamalarının muhtemelen bundan fazla olduğunu söyledi.

Suriye’deki olayların şiddetlenmesinin ardından gruplar halinde Türkiye’ye sığınmaya başlayan mültecilerin sayısı son olarak 106 bin olarak açıklanmıştı.

İşte bütçe açığı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ocak-Eylül 2012 dönemi merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçları, 2012 yıl sonu bütçe gerçekleşme tahmini ve 2013 yılı merkezi yönetim bütçe kanun tasarısı hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

Şimşek, 2012 yılı bütçe gelirlerini 362.7 milyar lira, bütçe açığını ise 33.5 milyar lira olarak öngördüklerini söyledi. Şimşek, faiz dışı fazlanın da 15,5 milyar lira olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

GSYH’nın 2013 yılında 1 trilyon 571 milyar lira, büyüme oranının yüzde 4, yıl sonu TÜFE’nin yüzde 5,3, ihracatın 158 milyar dolar, ithalatın ise 253 milyar dolar olarak tahmin edildiğini belirten Şimşek, “2013 yılı bütçe gelirlerini 371 milyar lira, bütçe giderlerini 404 milyar lira, faiz hariç giderleri 351 milyar lira, faiz dışı fazlayı da 19,1 milyar lira olarak öngörüyoruz” dedi.
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • ArzuKarayel

  400 TRİLYON……Şimdilik…….yazıklar olsun……Türkiyede resmi rakamlara göre 16 MİLYON FAKİR VAR….Onlara ne yapacaksınız?

  • http://www.facebook.com/mustafakemal.simsek1 Mustafa Kemal Şimşek

   NE YAPACAKLAR? MAKARNAYLA KÖMÜR DAĞITACAKLAR.ÇOCUKLARINI ASKERE ALIP DAĞLARDA PKK YA YEM EDECEKLER. ANALARINIZIDA ALIN GİDİN BURADAN DİYECEKLER.

 • yedidenizinejderi

  ELLER ÖPER HALİMEYİ MİLLET ÇEKER CEREMEYİ.
  sefillerin bağbostanı olmuşuz.
  millet aç,esatın beğenmedikleri bizden tok.ekmek elden su gölden.
  yakında abd.de bulunan KIZILDERELİLERde gelmezse iyi.
  yada afrikada bulunan glu glu kabilesi ..
  diyecekki ULAN dünyada bir ülke var.
  HERKESE BAKIYOR,BESLİYOR,KENDİ MİLLETİ AÇ VE PERİŞAN amma velakin gidenlerin herşeylerini karşılıyorlar..
  ula burası neresi..
  ULA KUNTE  BURASI TÜRKİYE denilen bir yer.
  dumanla diğer yerlilere haber verin TÜRKİYE,ye gidiyoruz.
  ….
  abd.de bulunan yerlilerde bu haberleri duyarlar.
  doğru OTURAN BOĞA,olan reislerinin yanına giderler.burada  ot yemekten bıktık.
  biz dünyada bir yer varmış,sarıbenizlilerden duyduk..oraya gidiyoruz.
  ŞAFAKTA ŞARKI SÖYLEYEN TİLKİ derki,biz sizden ayrılıyoruz.OTURAN BOĞA.
  ula Ş.SARKI SÖYLEYEN TİLKİ nereye gidiyorsunz.
  BİZ türkiye denilen bir ülke varmış gün doğumu tarafında..büyük suyu aştıkmı (okyanusu)
  oraya varırız,
  SİZDEN nefret ediyoruz,oturan boğa..hep ot yedik.
  ORADA ET VAR,BAKLAVA VAR,SÜT VAR,HERŞEY VAR.
  …………… ve gerek afrika yerlileri kunta kinteler ve gerekse abd.yerlileri ŞAFAKTA ŞARKI SÖYLEYEN TİLKİ ve şürekaları yakında TÜRKİYE,ye gelecekler.İLTİCA EDECEKLER.
  ………..BİZLERİDE REİSLERİMİZ ÖLDÜRÜYOR diye…
  eksiğimiz bu kaldı..MİLLET AÇ,,SURİYE PİSLİKLERİ TOK……………….
  vallahi millet hakkını helal etmiyor..esadın öldürdüklerine……………..
  aynısı TÜRKİYE,DE OLSA ESAT YÜZÜMÜZE BAKMAZDI…..

 • antimolla

  Gördünüzmü?  örtülü  ödeneğin  nereye  gittiğini,
  Görmemek  için  ne  kör  olmaya,
  Nede  aptal  olmaya  gerek  var…
  Tüyü  bitmemiş  yetimlerin  hakkını  yiyenlere,
  Türkiyeyi  dar  edeceğiz….

 • Ati1907

  Maliye Bakanı az önce açıklama yaptı. Bugüne kadar 400 Milyon TL. harcama yapılmış Suriyeli göçmenlere..Aç gezen, ihtiyacı olan vatandaşıma yok, onlara var. Olacak şey değil….

 • canf59

  E YETER ARTIK YAA TÜRK DÜŞMANLIĞI YAPARAK BİRYERE ULAŞAMAZSINIZ mALİYE BAKANI!. Sen benim vergilerimle benden haksızca aldığın kayıp kaçak bedeliyle ve Balyoz gibi şu millete vurduğunuz ZAMLAR la bunları yapıyorsunuz. Ben bu işkenceyi sırf suriyelinin götünü ısıtayız diye yapmak zorundayımızın recep tayyip erdoğan. Vergilerle burnumuzdan kıl aldırmayan o kıl olacak bakanınız. 106 bine dayanan suriyeli sığınmacıların bize açtığı maddi manevi problemlerin faturasına gelince neden susuyorsunuz! çapsız herif!. Ya ben size nedesem BOŞŞ YA BOŞ BOŞ! Ben kimin keriziyim ULANNNN!. Sen bizi/beni ezesin diyemi bu Halk size oy verdi?. BANANE SURİYELİDEN BE KARDEŞİM!. Ben açım aşım yok evimde. tatil refah 500 grm kıymalık köfteye hasret bıraktınız beni NAMERT TÜRK DÜŞMANLARI. ALLAH BELANIZI VERSİN. ÖNCESİDE BİZ VERİCEZ BELANIZI SİZİN. BANANE SURİYEDEN SEN SANA OY VERENİN KARNINI DOYURSANA BE NAMERTTTTTTTTTTTTT.

 • SERVET_61

  MİLLET EŞŞŞŞEK OLDUMU SEMER VURAN ÇOK OLUR DEVAM EDİN DEVAM

  • sicakbuz

   biz o esseklerden degiliz ama o MILLET’in birer parcasiyiz. lutfen genelleme yapmadan biraz daha dikkat..

   • berkink

    Biz o esseklerdeniz arkadasim… Hergun robot gibi ise gidip gelen, 1-2 gun gitmese hop nerdesin sen denilip polis kamerasinda gorulunce eylemde isten cikartilma korkusu ile bi halt edemeyip anca klavye efeligi yapan, eyleme gecemeyen essekleriz ne yazil ki

   • SERVET_61

    BEN ŞİMDİ ŞUNLAR ŞUNLAR DİYE BAŞLARSAM SABAHA KADAR YAZMAM LAZIM O YÜZDEN MİLLETTEN KASTIMI SİZDE ANLADINIZ. SİZİN MANTIKLA BAKILIRSA O MİLLETTE BENDE VARIM. O YÜZDEN KİMİ KAST ETTİĞİM BELLİ SIKINTI YOK DİYE DÜŞÜNÜYORUM.ÜSTÜNENÜZÜ ALINMAZSANIZ BİR PROBLEM YOK ZATEN O ŞAHISLARDADAN BURADA YORUM YAPAN DA YOK O YÜZDEN MİLLETİN KİM OLDUĞU BELLİ.

   • nolimit34

    fazla değer sıpayı gerer akp de meydanı boş buldu kafasına göre harcıyor halkın parasını
    işin en acı tarafıysa onlara oy veren büyük bir kesimin fakir olması yazıkki at gözlüğü ile bakıyorlar eğitim şart dedik hep ama onlar eğitimide tekeline aldılar tıpkı askerleri aldıkları gibi memleketi kuşattılar bizi bu kaosdan tepki degil yorum değil diriliş kurtarır sokaga inmezsek onlar evimize kadar gelecek!

 • http://www.facebook.com/mustafakemal.simsek1 Mustafa Kemal Şimşek

  ADALETSİZ KALKINMA PARTİSİNE ÜYELİK İÇİN BAŞVURU YAPMAK İSTEYENLER GİDİP BİR ASKERİMİZİ YADA POLİSİMİZİ ŞEHİT ETSİNLER. SONRA BİR ADET TÜRK BAYRAĞINI İSTANBUL DA HER HANGİ BİR MEYDANDA YAKSINLAR. ONDAN SONRA BİR ATATÜRK BÜSTÜNÜ YIKSINLAR. DAHA SONRASINDA İSE CEMAATE ÜYE OLSUNLAR.NAMAZ KILMAYA BAŞLASINLAR. VE EN ÖNEMLİSİ BU SÖYLENENLER YAPILDIKTAN SONRA PARTİMİZİN VERECEĞİ DOLANDIRICILIK, YALANCILIK, YOLSUZLUK EĞİTİMLERİ SONUCUNDA GİRECEKLERİ ÖYS(ÖZEL YERLEŞTİRME) SINAVINDAN EN AZ 70 PUAN ALMALARI GEREKMEKTEDİR.BU ŞEKİLDE PARTİMİZE ÜYE OLANLAR MİNİMUM BİR İŞ SAHİBİ OLURLAR VE EVLERİNE KÖMÜR MAKARNA SERVİSİ YAPILIR. 80-90 ARASINDA PUAN ALANLARA İSE LOJMAN TAHSİS EDİLİR KÖMÜR VE MAKARNA YARDIMINA İLAVETEN ÇEYREK ALTIN HER AY HEDİYE EDİLİR.AYRICA BU KİŞİLER MUHTAR OLMAYA HAK KAZANIRLAR. 100 PUAN ALANLAR İSE DİREKT OLARAK BAKAN YADA MİLLETVEKİLLERİ OLARAK MECLİSE ATANIRLAR. SURİYE KONUSUNDA BİZİ DESTEKLEYEN ÜYELERİMİZ EKSTRADAN PRİMLERLE ÖDÜLLENDİRİLİRLER. AMERİKA DESTEKÇİLERİMİZ PRİM+ ÇOCUKLARI İÇİN AMERİKA DA EĞİTİM BURSU KAZANIRLAR. ŞEHİD OLAN ÇOCUKLARINI GİZLİ TUTMAYI BAŞARAN AİLELER İSE ÖMÜR BOYU GOLD AKP DEDİĞİMİZ İÇERİĞİNİ GİZLİ TUTTUĞUMUZ ŞEYH PAKETİYLE ONURLANDIRILIRLAR. PKK LI TERÖRİSTLERE KARDEŞİMİZ DEYİP DESTEK ÇIKANLARA DEVLET TARAFINDAN MÜTEAHHİTLİK İŞLERİ VERİLECEKTİR. EĞER BUNU DAHA İLERİ GÖTÜRÜP AĞLARSANIZ GÖZYAŞLARINIZI MİLLETE GÖSTERİRSENİZ MÜTEAHHİTLİK HARİCİNDE GÖREV ALDIKLARI BÖLGEDE SATILACAK OLAN ARAZİLERDEN TOPRAKLARDAN KOMİSYONLARINI ALACAKLARDIR. KARAR SİZİN.

 • erge1952

  Zamların nedeni belli oldu.Gazilerimi, bebeklerimiz açlıktan ölürken nankör sığınmacılara milyonlar harcıyoruz. Bunlar militan ve polisimize silah çekecek kadar nankörler. Önce ülkemin insanının refahı önemli…

 • http://twitter.com/cemakaplan cemal kaplan

  Aç gezer ama kuyruğu dik gezer deyimi tam bizim siyasilere göre milleti zam yağmuruna tutup  bütçeyi terörist lere yedir.

 • kadir çetin

  bari tarlalarda çalıştırın, maliyetilerini kurtarsınlar….

 • Müjde Dural

  SÖZCÜ yetkililerine, özellikle Sayın Uğur Dündar ve sayın Emin Çölaşan’a ve yorum yazan tüm arkadaşlara sesleniyorum:
  Böyle duygusal tepkilerle, hakkımızı helal etmemekle OLMAZ.Hakkımızı helal etmiyoruz dememize onlar gülüyorlardır. ÖRTÜLÜ ÖDENEK NEREYe HARCANDI KURUŞU KURUŞUNA HESAP VERİLSİNKAMPANYASI BAŞLATALIM.Bunlar nasıl darbe yapmayı akıllarından geçiriyordu diyerek şerefli komutanlarımızı 18 yıl hapsettiler, bizler de devletin malı deniz yemeyen domuz diyenlerden hesap isteyilim.Nereye gitti bu trilyonlar?  ’haram olsun’ demek yetmez.ÇATIR ÇATIR HESAP VERSİNLER!Kampanya başlatın Sözcü yetkilileri lütfen! 

  • sicakbuz

   5018 nolu kanunun asagidaki ilgili maddesi degis(tiril)medikce maalesef yapilabilecek bir sey yok. keske olsaydi ama maalesef yok.

   Örtülü ödenek
   Madde 24- Örtülü ödenek; kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, Devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleri ile Devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili Hükümet icapları için kullanılmak üzere Başbakanlık bütçesine konulan ödenektir. Kanunlarla verilen görevlerin gerektirdiği istihbarat hizmetlerini yürüten diğer kamu idarelerinin bütçelerine de örtülü ödenek konulabilir. Örtülü ödenek, bu amaçlar dışında ve Başbakanın ve ailesinin kişisel harcamaları ile siyasi partilerin idare, propaganda ve seçim ihtiyaçlarında kullanılamaz. İlgili yılda bu amaçla tahsis edilen ödenekler toplamı, genel bütçe başlangıç ödenekleri toplamının binde beşini geçemez.
   Başbakanlık ve diğer ilgili idare bütçelerinde yer alan örtülü ödeneklerin kullanılma yeri, giderin kimin tarafından yapılacağı, hesapların tutulma ve kapatılma yöntemi, gideri yapanın değişmesi halinde yeni yetkiliye hangi belgelerin aktarılacağı Başbakan tarafından belirlenir.
   Örtülü ödeneklere ilişkin giderler Başbakan, Maliye Bakanı ve ilgili Bakan tarafından imzalanan kararname esaslarına göre gerçekleştirilir ve ödenir.

   • Müjde Dural

    Cevabınız için sağolun, dediğiniz gibi bu maddeyi değiştirmek şart kardeşim…
    ben de onun için kampanya başlatılsın istiyorum. Baskı yapılsın. Haram etmekle
    olmaz..

 • sicakbuz

  hakikaten 400 milyon olduguna ve 100,000 sinirinin “henuz” gecildigine inandigimizi mi dusunuyorlar ki?  yoksa aramizda boyle dusunenler mi var? :)

 • Gökhan Alkan

  haram zıkkım olsun

 • Heanter

  bunlara ödenen paralar bizim cebimizden çıkıyor uyan ey halkım

 • şahin keçe

  Millete üç kuruş zam yok elin kaçak kıçı kırık süreyelisine tirilyonlar dökülüyor.Maliye bakanı RTE ve tüm ekibi ALLAH BELANIZI VERSİN HARAM OLSUN ÖDEDİĞİM VERGİLER.

 • http://profile.yahoo.com/QKNIO6QA26E42WSAVOJZWU3TBU Sinan

  ben hakkımı helal etmiyorum yazık bu milletin fakir fukarasına ,emeklisine ,askeri üçretlisine 

 • TARIK ALALP

  Helalinden alın teriyle çalışan biz işçiler, memurlar , emekliler 3 kuruş zam yapılsın diye beklerken işte nerelere gidiyor milletimin paraları…Yazıklar olsun..Önce fakir fukara aç vatandaşını doyur sonra çalışan kesimin gerçek hakkını ver sonra yardım edersin ona buna…KENDİ CEPLERİNDEN VERSİN İKTİDAR BU TÜR YARDIM ADI ALTINDAKİ ÖDEMELERİ.ZATEN HERKES KENDİNCE FİTRESİNİ ,ZEKATINI SADAKASINI VERİP SEVABINI KAZANIYOR..BİZİM YERİMİZE GÜYA İYİLİK YAPIP EMPERYAL GÜÇLERİN MAŞALARINI DOYURMASINLAR..

 • asiholigan

  yaa ben bu adamları beslemek zorunda değilim. ben 5 tl ye benzin almak zorunda değpilim…bu memleketin gençlerine hizmet olarak harcanması gereken bu parayı ne için kimin için harcıyoruz.nerde abd nerde ab, neden para yollamıyorlar

  • berkink

   Baktilar iyi para akitiyo Turkiye… Savaşa ne hacet… Kemdi kendini batiriyor iste Turkiye… Yoksa komsu ne der!

  • canf59

   AAA! OLURMU HİÇ TATTİP AĞANIN GURURU İNCİLİR. BİZ DEĞİLMİYİZ ORTADOĞUNUN LİDERİ. LİDER BİRKAÇYÜZBİN CİKKK SIĞINMACIYADA BAKAMAZSA ARTIK. Türkiye Cumhuriyeti güçlüdür  KERİZİ BOLDUR. UYKUCUDUR. KÖMÜRCÜDÜR BİRDE, BİRDE MAKARNACIDIR. ARALARINDA KANI BOZULMUŞLAR OLAN, MERCÜMEKGİLLERDE SAĞOLSUN. HA BİRDE VATAN SAĞOLSUN. PKK DA SAĞOLSUN KÜRDİS…N DA SAĞOLSUN  BARRRRZANİDE SAĞOLSUN GÜLENDE SAĞOLSUN AHMEDİ MECİDİCART  TA SAĞOLSUN. siz okadar tasalanmayım bak bunlar sağken tasası biz Türk Halkınamı düşüyor canım Ha birde MYAMAR, SOMALI MISIRA 1 MİLYAR DOLAR KIREDİDE SAĞOLSUN. HATTA 9 ÖLDÜRÜLEN TÜRK HATTA İSRAİLDE SAĞOLSUN yeterki bizim halkın ne sağı nede solu olsun sesini kessin. Tayyibin karşısında boyu düşükolsun. birde annelerimizi alalım eşyaları sıpalara koyalım olmadı yola yaya koyulalım. elpembe gül pembe pespembe Türkiye tablosu. daha ne istersiniz be????

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1535262341 Arif Ozan Karatopak

  35 yaşındayım. 6 yıl önce çocuğum rahatsızlandı. (Şimdi iyi çok şükür.) o günden bu güne kıt kanaat yetiştirmeye çalışıyorum. Bankalara borç gırtlağı aştı. Benim durumumda yüzbinler var bu memlekette. Yüzümüze bakan yok. 
     Hükümet! suriyelilere değil vatandaşına yardım et !!!!! Sarılması gereken onca yara varken gidip somaliliye suriyeliye peşkeş çekme bu memleketin gelirlerini

 • http://twitter.com/irfgz iRfan Gz

  haram olsun yiyenede yedirenede firsat verenede..!

 • berkink

  Tahmin edilen butceye ulasamadiginz icin zam uygun goreceksiniz di mi ? Sayin bakanlarim… Siz anca oturun bakin oldu mu? Atalarimiz boş yere “bakan” adini vermemis sizin gibilere… Devlete giden ve boşa harcanan her kuruşum haram zikkim olsun

 • Cafer MEYDAN

  Onların ne açıkladığı önemli değil ben Suriyeli kardeşlerim!!!!!!!!  için ne kadar zam yiyip ne ödeyeceğimi bilmek istiyorum

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100001969858197 Arda Uysal

  bu millete müstehak bu olanlar. ne insanlar gördüm, tanıdım. adam devlete hükümete küfrediyor ardından sandık başına geldiğinde aynı hükümete oy veriyor bu olacak iş mi ? yani böyle bir zihniyetten ne beklenebilinirki? adamın evini barkını elinden alsan, hatta karısını elinden alsan sesini çıkartmayacak insanlar var bu ülke de. öylesine koyunlaştırılmışlar ki vur ağzına al ekmeği hesabı. demem o ki bu durumlar bu ülkede yaşanacak, yaşanmalı… çünkü yaşanmazsa türkiye Türkiye olmaz !

 • nolimit34

  400 milyonu suriyeliye akıtacagına 48 49 yasına kadar calısıp ikinci kere emeklilik haklarını ellerinden almaya calıstıgın kişilere ver maaş olarak kendinize geldimi bir sezonda emekli işciye memura geldimi durun bakalım mezarda emekli olacaksınız artık yorum yapma zamanı değil arkadaşlar sokaga inme zamanıdır bu kalleş akp hükümetine yandaşına taraftarına alayına bil cümlesine hesap sorma zamanıdır bu memleketde askeri korkutursun polisi tekeline alırsın eğitimi kendine bağlarsın zaten yaptınız pısırık bir genel kurmay başkanı modeli istediginiz gibi ama şunu unutmayın birde gizli askerler var isimleride Mustafa Kemalin askerleri gelinde bizi vesayet altına alın alın yoksa biz sizi alacagız altımıza gerisini düşünün artık!

 • habersiz

  Haram zıkım olsun onlara değil belki de ihtiyaçları vardır. Onlara kucak açanlara o hainliğe ortak olanlara haram zıkım olsun.

 • ayteh

  Bizden kesilen vergilerle ülkeyi kalkındırmak için okul, hastane vs. açacaklarına ne olduğunu bilmediğimiz insanları doyuruyorlar. Bizim insanımız aç….yatarken elin karnını doyuruyoruz yazıklar olsun. Benden kesilen vergileri başka ülkelere peşkeş çekenlere verdiğim vergilerim zehir zıkkım olsun. Hakkımı hem verene hem verilene helal etmiyorum…

 • ugurabi

  Sonrada bütçe acık verdi ek vergi emeklilik yaşını yükseltelim gaza zam benzine zam ama kendi halkına kendi vatandaşına gelince bedel ödet insanları ez dahada fakirleştir sonra adil düzenden haktan hukuktan bahset sizi allah bildiği gibi yapsın günde beş vakit beddua ediyorum sizlere bir gün elbet hesap günü gelicek o zaman nasıl vericeksiniz bakalım bu hesabı