Reklamsız Sözcü

Barzani oğlunu da gönderdi

Bağdat'la Kuzey Irak yönetimleri arasındaki asker krizinde Mesut Barzani'den yeni bir adım geldi.

android-time 16:17 4 Aralık 2012
Barzani oğlunu da gönderdi
Bağdat'la Kuzey Irak yönetimleri arasındaki asker krizinde Mesut Barzani'den yeni bir adım geldi.

Mesut Barzani'nin başkanı olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin (IKDP) resmi yayın organı olan Kürdistan TV'de yer alan habere göre, Mesut Barzani'nin oğlu Mensur Barzani'nin başında olduğu ve bölgesel yönetimin özel kuvvetleri olarak bilinen Devrim Ordusu'nun dün Kerkük'e hareket ettiği belirtildi.

Mesut Barzani’nin oğlu Mansur Barzani (sol basta)

Mansur Barzani'nin başında olduğu özel kuvvetlerin Kerkük'e gidişi sırasında bölge halkı tarafından Coşkuyla uğurlandığı belirtildi. Barzani, daha önce de kardeşi Sihat Barzani'nin başında olduğu 'Piştiwani' isimli Peşmerge birliğini tank ve toplarla Kerkük yakınlarına göndermişti.

Kürtler ve merkezi Irak yönetimi arasında Dicle Operasyon Birliği'nin Kerkük'e yerleştirilmesi konusunda çıkan kriz çözülemezken, uzun aradan sonra Süleymaniye'den Bağdat'a dönen Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin sorunun diplomatik yollarla ve Irak Anayasası'na bağlı kalınması koşuluyla çözülmesi için girişimlere başladığı belirtildi.

Kürtler'in sorunun çözümü için daha önce sunduğu öneriler Irak Başbakanı Nuri El Maliki tarafından kabul edilmeyince görüşmeler kesilmişti.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 16:1904.12.2012
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more