Reklamsız Sözcü

Y.Ç. okula başladı

HIV virüsü taşıdığı için okula gidemeyen 6 yaşındaki Y.Ç., rapor alıp okula başladı.

android-time 15:58 5 Aralık 2012
Y.Ç. okula başladı
HIV virüsü taşıdığı için okula gidemeyen 6 yaşındaki Y.Ç., rapor alıp okula başladı.

Şanlıurfa’da HIV virüsü kapan ve hastalığı nedeniyle okula gidemeyen 6 yaşındaki Y.Ç. hastaneden aldığı ‘Okula gitmesine engel yok’ raporu ile ders başı yaptı.

Şanlıurfa’da merkeze bağlı Ulucanlar Köyü Karagöz Mezrası’nda oturan Y.Ç.’ye, 2008 yılında 1,5 yaşındayken tedavi gördüğü hastanede kayıtlara yanlışlıkla negatif olarak işlenen HIV virüslü kan verildi. Olayın ortaya çıkmasının ardından Y.Ç.’nin tedavisine başlandı. Bu eğitim yılında alan taraması yapan öğretmenler, eğitime başlama yaşı gelen Y.Ç.’nin okula gönderilmesini istedi. Ailesinin konuyu anlatması üzerine okul yönetimi, Y.Ç.’nin hastalığının diğer öğrenciler için risk oluşturmasından endişe duyarak, hastaneden eğitime engel olunmadığına dair rapor istedi. Bunun üzerine ailesi küçük Y.Ç. için tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden sağlık raporu istedi. Ailenin talebi üzerine yapılan tetkikler sonucu doktorlar, küçük Y.Ç.’nin okula gitmesine engel olmadığını saptadı ve bu yöndeki raporu dün aileye ulaştırdı.

RAPOR GELDİ, DERS BAŞLADI

Dün gelen raporu Ulucanlar Köyü İlköğretim Okulu’na götüren babası Mehmet Ç., yöneticilerin onayını aldıktan sonra Y.Ç. bu sabah önlüğünü giyerek ders başı yaptı. Sınıfına girerek eğitimine başlayan Y.Ç.’nin zor durumda kalmaması için gazeteciler okula kabul edilmezken; baba Mehmet Ç., “Oğlum okula gidemediği için çok üzülüyordu. Raporumuzu aldık ve çocuğum bugün yaşıtları gibi sınıfına gitti. O da çok sevindi, bizler de mutlu olduk” dedi.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 17:5205.12.2012
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more