Reklamsız Sözcü

İnternetten ilaç almayın

Türk Eczacıları Birliği, internette satılan ilaçlara karşı uyardı.

android-time 11:14 6 Aralık 2012
İnternetten ilaç almayın
Türk Eczacıları Birliği, internette satılan ilaçlara karşı uyardı.

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Uzm. Ecz. Harun Kızılay, sahte ilaçların halkı ve sağlıkçıları tedirgin ettiğini söyleyerek, internetten satılan ilaçlara itibar edilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Kızılay yaptığı açıklamada bugün bir basın yayın organında “internetten alınan zayıflama ve kilo alma ilaçlarının iade adresinin çok farklı adresler çıktığı” yönündeki özel haberi büyük bir üzüntü ve endişeyle okuduklarını belirterek, “Sağlık Bakanlığı kontrolünde yürütülen ve Türkiye genelindeki tüm eczanelerde başarıyla uygulanan İlaç Takip Sistemi (İTS) sayesinde, piyasada sahte ilaç bulunması mümkün değildir. Çünkü İTS sayesinde,  bir ilacın üretim aşamasından hastaya ulaşıncaya kadar ki tüm aşaması sisteme kaydedilerek veri tabanında saklanır. Dolayısıyla, eczaneden alınan ilacın sahte olması imkansızdır. Dolayısıyla “merdiven altı üretim” olarak adlandırdığımız kim tarafından, nasıl üretildiği belli olmayan ve internetten satılan ürünlerle ilgili olarak vatandaşlarımızı dikkatli olmaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz. ” dedi.

İADE ADRESLERİ MANAV

Kullanıp memnun kalmadığınız takdirde ilaçları iade edebileceğinizi söyleyen bu firmaların iade adreslerinin yanlış çıktığını belirten Kızılay, “Vatandaşlar internetten aldıktan sonra sahte olduğu ya da beklediği sonucu alamadığı için iade etmek istediği ürünler için ya muhatap bulamamış ya da ürünü iade ettiği adresler manav, bilgisayarcı gibi ürünle hiçbir ilgisi olmayan yerler çıkmıştır. Bu da bize bir kez daha gösteriyor ki; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan kolayca ruhsat alan ve piyasaya hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden sürülen bu tür ürünlerin, internet ortamında takip edilmesi bir hayli zordur. Dolayısıyla bu durum, bu tür ürünlerde çok rahat bir şekilde sahtecilik yapılması riskini de beraberinde getirmekte ve ürünün güvenilirliği ile ilgili hiçbir şekilde güven vermemektedir.” diye konuştu.

İNSAN SAĞLIĞINI RANT MALZEMESİ YAPIYORLAR

Kızılay, ürünlerin denetimini yapacak ve buna ruhsat verecek en doğru makamın Sağlık Bakanlığı olduğunun tekrar altını çizerek, “Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilen tüm ürünler sadece eczanelerde satılır, güvenilirdir ve üretiminden tüketimine kadar takip edilir. Sağlık Bakanlığı'nın aldığı geri çekme kararlarının uygulamasına hemen başlanır ve birkaç saat içinde satışı durdurularak geri çekme işlemi hemen tamamlanır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izniyle eczane dışında pek çok yerde satılan bu ürünler içinse, gerekli önlemlerin alınmasına imkan yoktur. İnsan sağlığını kendilerine rant malzemesi yapmakta hiçbir sakınca görmeyen kişilerce, piyasada satışa sunulan sahte ilaç ve benzeri ürünler, özellikle internet üzerinden değerinden çok daha ucuz fiyata halka satışa sunulmakta ve maalesef ki halk sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Hayatımızı ve sağlığımızı riske atmamak için tüm vatandaşlarımızı bu tür ürünleri internetten almamaları ve en güvenilir yer olan eczaneden almaları konusunda uyarıyoruz.” dedi.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 16:4511.12.2012
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more