Reklamsız Sözcü

“Fenerbahçe’den kurtulamazlar”

Aziz Yıldırım, canlı yayında şike davası, Galatasaray derbisi ve deplasman yasağıyla ilgili gündem yaratacak açıklamalar yaptı.

android-time 03:00 19 Aralık 2012
“Fenerbahçe’den kurtulamazlar”
Aziz Yıldırım, canlı yayında şike davası, Galatasaray derbisi ve deplasman yasağıyla ilgili gündem yaratacak açıklamalar yaptı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile yöneticiler Şekip Mosturoğlu ve Tolga Deniz Aytöre, FB TV’de yayınlanan ‘Gündem Özel’ programın çarpıcı açıklamalar yaptı.

Aziz Yıldırım’ın sert sözleri şöyle:
“Metris’ten çıktığımız günden beri ortamı germemek için konuşmuyoruz. Ama ‘Çıkacak cezayı ortadan kaldırmak için çalışıyorlar’  dedikoduları yapılıyor. Yargıdan ne karar çıkarsa saygı duyacağız. Kendi aramızda yaptığımız toplantılarda Caner olayı ve Fırat Aydınus’a yapılan hadiselere karşı çıktık, konuşmadık. Türk sporu adına konuşmamamız bir beklentimiz var şeklinde algılandı. Bunun böyle olmadığını herkes bilsin. 3 Temmuz’dan önce fikrim düşüncem neyse hiçbir şey değişmedi. Fenerbahçe için varız, Fenerbahçe için varlığımızı devam ettireceğiz. Kavgamız vs. herşeyimiz ile. Dar ağacında da olsak son sözümüz Fenerbahçe.”

“HÜSRANA UĞRADIK”
6222 sayılı yasa sadece Fenerbahçe’ye uygulandı. Diğer takımın yöneticileri için uygulanmadı. Taraftarlar statlara gidemiyor, ama kavgalar devam ediyor. Derbi öncesi taraftarımızın sorumluluğunu aldık, ‘güveniyoruz’ dedik. Futbol ortamının yumuşaması için yasak kalksın istedik. Galatasaray taraftarının Kadıköy’e gelmesi için elimizden geleni yaptık. Çözüm için adım attık, hüsrana uğradık. Kimse taşın altına elini sokmuyor. Hz Mevlana’nın bir sözü vardır; Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol. Biz her şeyi yaptık ama olmadı.”

“DİĞERLERİ DE TEŞVİK PRİMİ ALMADIK DESİNLER”
Yargıyı biz etkilemek istemezken, bizim dışımızda yargıyı etkilemek isteyenler var. Bütün takımlar ne kadar temizse Fenerbahçe o kadar temizdir. Bu dediğimi anlasın herkes. Fenerbahçe, tarihi boyunca teşvik primi almamıştır. Diğerleri de çıksınlar ‘teşvik primi almadık’ desinler.”

“BİZİ 6-0 YENMELERİ GEREKİYOR”
Fenerbahçe Başkanı, ezeli rekabette psikilolojik üstünlüğün Galatasaray’a geçtiği” iddiaları üzerine, “Psikolojik üstünlüğün Galatasaray’a geçmesi için bizi 6-0 yenmesi gerekiyor. Son 10 yılda kaybettiği maç sayısı 2-3’tür. Fenerbahçeliler rahat olsun. Yendikleri de zaten 2-1. Pankart açtılar Mayıs ayı falan, 0-0 berabere kalıyorlar. Ama duvarlara yazı yazıyorlar. Statünün getirdiği eksiklikten dolayı şampiyon oldular. Her türlü darbeyi yemiş Fenerbahçe, uzak ara şampiyon olurdu. Ama önümüz kesildi. 2006’da yapıldığı gibi. Hakem tayinini gazetelerden öğreniyoruz. Türkiye’de çok garip şeyler olmayan başladı. Şimdi iki gün önceden aynı şahıslar bunu açıklıyor. ‘Galatasaray bu hakemi istedi’ deniyor, ama hiç bir açıklama yapılmıyor. Rapor gece yarısı sızdırılıyor, kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor. Bari men etsinler, başka türlü kurtulamazlar Fenerbahçe’den. Fenerbahçe üzerine oynanan oyunlar devam ediyor. Başaramayacaklar. Bugün bir milat. Artık tüm haksızlıklarda hakkımızı arayacağız. Ligin ikinci yarısında bir Galatasaray taraftarı, Şükrü saracoğlu Stadı’na giremez. Sen işine geldiği zaman kaçacaksın, işine geldiği zaman hadi diyeceksin. Bu olmaz” ifadelerini kullandı.

“İLK RAPOR DEĞİŞTİ”
Yayın gelirleri ve Galatasaray derbisinde kırmızı kart gören Raul Meireles konusunda ise Yıldırım, “UEFA kurallarına uymamız için çalışıyoruz. Ama kurallarına uyarken de önümüz kesiliyor. Yayın havuzundan 100-125 hatta 150 milyon TL gelir elde etmek gerekiyor. 40-45 milyon dolar kazanabiliyorum. İddaa’da aynı şekilde. Türkiye’de yüzde 7 Türk takımlarına oynanıyor. Bunun büyük kısmı Fenerbahçe maçları. Buradan 15 milyon dolar kazanmamız gerekiyor. Ama kulüp olarak önümüz kesiliyor. Raul Meireles’in gördüğü kırmızı kart tartışılıyor. Adam kariyerinde hiç kırmızı kart görmemişti, ilkini Türkiye’de gördü. Şimdi ceza verileceği konuşuluyor. Buna 8-9 maç ceza verdiğimiz zaman bu ülkenin parası gidiyor. Yazıktır. Yapmışsa ceza alsın, ama hakemin gece yazdığı rapor sızdırılıyorsa bizim söyleyeceğimiz bir şey yok. Basın yoluyla kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor ve bunun neticesine göre ceza verilmeye çalışılıyor. Avrupa’da Caner olayı gibi bir olay oldu. Hakem çıktı ‘hatalıyım’ dedi, futbolcu ceza almadı. Hakemin ilk yazdığı rapor değişti. Federasyona sesleniyorum; Lütfen adaletli olsunlar.”

“ŞAMPİYON OLACAĞIZ”
Fenerbahçe Başkanı, transfer çalışmalarıyla ilgili soruya, “Devre arasında iki veya üç transfer yapacağız ve şampiyon olacağız. Kimsenin bildiği isimler değil, basında çıkmayan isimler. Paramız yok demeyeceğiz, iyi transferler yapacağız. Aykut Hoca çalışıyor. Kendisini kardeşim gibi severim. Fenerbahçelidir, üzerine basa basa söylüyorum. Galatasaray söyleyince bir şey yok, ben şampiyon olacağız deyince operasyon yapıyor oluyor. Büyük oyuncularımızın hiç birini satmayacağız. Mesela Miroslav Stoch takımda kalacak. Avrupa Ligi’nde de başarılı olmak istiyoruz. Önemli olan kurada çekeceğimiz rakip. İkinci yarıda daha iyi daha inançlı bir Fenerbahçe izleyeceğiz. Ben inanıyorum, teknik ekibimize güveniyorum” yanıtını verdi.

“ÖNÜMÜZ KESİLİYOR”
Aziz Yıldırım, Beko Basketbol Ligi’nde yarın Galatasaray Medical Park ile oynayacakları maç sorulduğunda, “Basketbolun başındaki Kemal Dinçer, iyi bir takım kurduğumuzu söylüyor. Başarı için zaman gerektiğini ve o zamanın geldiğini belirtti. Euroleague’de rakiplerimiz zordu. Bundan sonrası çok daha iyi olacak. Galatasaray maçı ile Süper Lig’deki Sivasspor maçı aynı saatte başlayacak. Bunun doğru planlanması gerekiyor. Böyle olunca taraftar bölünüyor ve önümüz kesiliyor. Tüm Fenerbahçelileri salona bekliyorum, biz yönetim olarak tam kadro salonda olacağız” dedi.

“HEDEF 5’TE 5”
“Voleybolda da takviyeler yapacağız. Erkek ve bayan takımlarına da istek olursa takviye yapacağız. Hoca bazında da sporcu bazında da. Bu sene 5’te 5 yapmak için elimizden geleni yapacağız.”

“GALATASARAY VE BEŞİKTAŞ’IN ELENMESİ İYİ OLDU”
“Türkiye Kupası’nda bütün maçları kazanıp şampiyon olsanız 3 milyon dolar kazanıyoruz. Bu modele karşıyım. Yayın gelirlerini kendimiz satsak 5-6 milyon dolar kazanırız. Bunları düşündüğümüzde, Galatasaray ve Beşiktaş’ın elenmesi onlar adına iyi oldu. Çünkü ekonomik açıdan bir getirisi yok.”

“BU NASIL TARAFSIZLIK?”
“Futbol Federasyonu’nda hem kulüplerin avukatı, hem Kulüpler Birliği’nin avukatı, hem de TFF’nin avukatı var. Bu nasıl tarafsızlık? Nasıl adalet sağlansın? Başkan Yıldırım Demirören’i bu tablodan ayrı bir kenara koyuyorum, ama bazı kişiler var Bunların isimlerini açıklayacağız. Cuma günü Demirören ile görüşeceğim. TFF’deki bu yapının değiştirilmesi lazım. Belli şahıslar oralarda nemalanmaya çalışıyor. 2001 yılında gerekli temizliği yapmıştık, yeniden gruplaşmalar başladı. Yeni çalışmalar yapmak gerekiyor.”

“ALBAYRAK FENALIK GEÇİRDİ”
Yönetici Şekip Mosturoğlu, ‘psikolojik üstünlük’ tartışmalarıyla ilgili, “Abdurrahim Albayrak, ‘psikolojik üstünlük bize geçti’ diyor. Aynı Albayrak, ‘Devre arasında fenalık geçirdim teknik ekip bana yardım etti’ diyor. Bunlar komik” ifadelerini kullandı.

MOSTUROĞLU: ELİMDE RAPOR VAR
“Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Erzurum’da oynanan maçla ilgili elimde bir rapor var. Sahaya yabancı madde atıldığı ve kıdemli yardımcı hakeme isabet ettiği yazıyor. Buna rağmen bir şey olmadı. Bu konuyla ilgili verilen kararlar kamuoyunun malumu. Bursaspor ile Beşiktaş arasında oynanan maçta yaşananlar belli. Benzerleri de var. Kimsenin ceza almasından memnun olmayız. Sadece herkes için aynı kararları verilmesini istiyoruz. Bunu beklemek en doğal hakkımız. Seyircisiz maçların cezasının kalkması için ilgili olayları yapanlar hakkında soruşturma açılıyor. Hala bu soruşturmalar devam ediyor. İstediğimiz cezalarda dahi yapılmayan adaletin sağlanması.”

MOSTUROĞLU: AİHM’E BAŞVURDUK
“Etik Kurulu ve Tahkim Kurulu’nun şike davasıyla ilgili verdiği kararlardan memnun olduğumuz için sustuğumuz söyleniyor. Böyle bir şey yok. Kararların doğru olmadığını düşünüyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve gerekli yerlere başvuru yaptık. Rakiplerimizin cezaları, bizim maçlarımızdan önce kaldırıldı. Sebebi, kulüplerin olayları çıkaranlarla ilgili başvuruları olarak gösterildi. Stadımızda çıkan olaylar için bırakın kulüp olarak dava açmamızı zaten kamu davaları açıldı. Cezamızın kaldırılması için bu başvurular kabul edilmedi. Söz konusu Fenerbahçe olunca algı tetikçiliği yapıldı.”

AYTÖRE: FENERBAHÇE’YE SALDIRANLAR 6222’DEN YARGILANMADI
“Sadece Galatasaray maçı için değil, tüm maçlar için başvuru yaptık. Bunun Galatasaray maçı öncesi olması ise bu yasağın önemli bir maç vesilesiyle kaldırılmasıydı. Galatasaray taraftarı, ikinci yarıda bizim stadımıza gelebilecekti. 12 Mayıs’ta yaşananlar ile ilgili 6222 sayılı yasadan yargılanan taraftarlarımız, 4’er 5’er ay içeride kaldılar. Taraftarlarımız, her olayda 6222 sayılı kanundan yargılandı. Bizim dışımızda hiçbir takımın taraftarları, hatta Fenerbahçe’ye ve Fenerbahçelilere saldıranlar bile bu yasadan yargılanmadı.”

AYTÖRE: BİR MAÇLA ÜSTÜNLÜK KAYBEDİLMEZ
“Biz psikolojik üstünlüğü bir maçta kazanmadığımız için bir maçta da kaybetmeyiz. Fenerbahçe’yi güneşli günler bekliyor.”

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 09:4419.12.2012
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more