Reklamsız Sözcü

Orman çok net konuştu

Fikret Orman, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

android-time 13:40 18 Aralık 2012
Orman çok net konuştu
Fikret Orman, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, istese yarın Beşiktaş’a 3 – 4 dünya starını getireceğini; fakat pahalı transferin en kolay iş olduğunu söyledi.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen panele katılan Başkan Fikret Orman, öğrencilerin Beşiktaş Kulubü hakkındaki sorularını cevaplandırdı.

Beşiktaş’ın bütün branşlarda kendi özüne doğru döndüğünü ifade eden Fikret Orman, “Beşiktaş’ın ayrı bir duruşu vardır. Sadece saha skorlarının değil; kitle olarak bir duşumuz olduğuna inanıyorum. Biz bunu öne çıkarmak istiyoruz. Bunun için bir program geliştirdik. Bizim felsefemiz ‘Şerefimizle oynayacağız Hakkımızla kazanacağız’ tarihimizde sadece skora bağlı başarılar yok. Biz şerefli ikinciliklerimizden dolayı zaman zaman alay edilen bir kulüp bile olduk. Ancak biz bundan her zaman gurur bile duyduk.” diye konuştu.

Orman, Beşiktaş Kulübü’nün tüzüğünü değiştirip herhangi bir gücün kulüpte egemen olmasına izin vermeyeceklerini kaydetti. Galatasaraylı bir öğrencinin, ‘Şike sürecinde Beşiktaş’ın da ismi geçti. Beşiktaş bu süreci nasıl yönetti?’ sorusuna Başkan, şu cevabı verdi:

“Bireysel olarak insanları suçlamak doğru değil. 3 Temmuz öncesinde yarışan takımlardan kim öndeyse sorun orada oluştu. Diğerleri önde olsaydı problem onlarda olacaktı. Kamuoyunda şöyle bir beklenti var. Başkan her şeyi halletsin ve takımı şampiyon yapsın. Böyle olunca yöneticiler oraya kaydı. Artık 3 Temmuz sürecinden sonra mücadeleler, yöneticilerin değil sahanın oldu. Şu anda devam eden bir yargı süreci var. Yargı sürecinin bitiminde gerekirse açıklama yaparız. Bu süreçte Beşiktaş taraftarı gerekli tepkiyi göstererek rahatsız olduğunu ortaya koymuştur. Bu süreçte en masum olan kulüp Beşiktaş’tı. Bu süreç tam olarak incelendiğinde kurunun yanında yaş olarak biz yandık. ”

Öte yandan sezon başından beri kadro dışı kalan Ricardo Querasma konusunda ise Orman, “Biz Quaresma konusunu kapattık. Bazen başkanlar, yöneticiler taraftarın hoşuna gitmeyen kararlar alabilir. Biz konuya birçok yönden bakabiliyoruz. Bakmaz zorundayız. Bireysellikten önce takım futbolunu ön plana çıkaran, formanın hakkını veren ve bu uğurda savaşan bir takım kurma felsefemiz var. Bir oyuncu 100 lira alırken başka bir oyuncu 10 liraya oynuyor. 10 lira alan da parasını alamıyor. Buradan bir takım ruhu çıkması mümkün mü? Tabiki yıldız oyuncunun bir farkı olacak; ama adaletin de olması gerekiyor. Bizim istediğimizi yapmayan oyuncularla yollarımızı ayırdık kimisi rakiplerimize bile gitti. Ancak biz bunu göğüslemek zorundaydık ve göğüsledik. Aldığımız kararların günahı da sevabı da bize aittir.” dedi.

Başkan Fikret Orman, keyif veren bir takım oluşturduklarını ifade ederek, istese yarın sabah Beşiktaş’a 3 – 4 dünya yıldızını getirebileceğini kaydetti.

Orman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Beşiktaş büyük bir camia yarın sabah istese yıldız oyunculara biraz fazla verip Türkiye’ye getirebilir. Ama bizim işimiz şahsi popüleritemizi attırmak değil. Takımı bir yere getirmektir. Çizgimizi korumalıyız. Böyle yıldız oyuncu alırsak çizgimize ve ücret politikalarımıza uymaz.”

“SAMET HOCA, ÇOK İYİ BİR BEŞİKTAŞLI”
Sezon başında takımın başına getirmek için birkaç teknik adamla görüştüklerini açıklayan Fikret Orman, Samet Aybaba’yı tercih etme nedenlerini şöyle açıkladı:

“Samet hoca iyi bir Beşiktaşlı. Ondan çok memnunum. Tek düşündüğümüz isim o değildi; ama en yüreklisi oydu. Buraya gelmemizde onun uyumu ve katkısı çok fazladır. Yüreğinden dolayı kutluyorum. Onu seçtiğimiz için çok mutlu oluyorum.”

Beşiktaş İnönü Stadı’nın yerine yapılacak yeni stat konusunda çalışmaların sürdüğünü ifade eden Başkan, “Bu sezon sonu kısmetse stada başlamak istiyoruz. En geç 1,5 yıl içinde bu stadı tamamlamak istiyoruz. Hangi statda oynayacağımıza henüz karar vermedik. Geçen yıl bazı görüşmeler oldu o zaman camiaların arası açıldı. Bu duruma bende üzüldüm. Aklımızda bir iki fikir var. Zamanı gelince bunları düşüneceğiz.” açıklamasında bulundu.

“HAKSIZLIĞA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
Beşiktaş’ın bu yılki maçlarının genelde cuma günleri oynatılmasının hatırlatılması üzerine Fikret Orman, “Bunda bu yıl rakiplerimizin Avrupa Kupası’nda oynamasından dolayı planlama yapılırken biz genelde cuma günü oynamak zorunda kaldık. İkinci yarıda artık hafta sonu oynamak isteyeceğiz. İkinci yarı bu konuda çözümler bulacağız. Bize haksızlık yapılmasına müsaade etmeyeceğiz.” diye konuştu.

“ZİEGLER İLGİLENDİĞİMİZ BİR OYUNCU”
Başkan Orman, Roberto Ziegler’in İstanbul’a gelmesi ve transferi ile ilgili olarak şunları kaydetti: “İstanbul demokratik bir yerdir. Uçağa binen herkes gelir. Ziegler’i İstanbul’a Beşiktaş’ın davet ettiği oyuncu olduğunu tahmin etmiyorum. Ama Ziegler ilgilendiğimiz oyuncu listesinde var. Futbol komitemiz o görüşmeleri götürüyor. Fazla bilgi sahibi değilim.”

“TAKIMA TAKVİYE YAPMAYI PLANLIYORUZ”
Manuel Fernandes’in başka takıma satılıp satılmayacağı konusunda ise Fikret Orman, şu cevabı verdi:

“Beşiktaş’ın oyuncuları değerli oyunculardır. Takım ne kadar başarılı olursa futbolcularına o kadar talep gelecektir. Ama Fernandes’i satıp satmama konusu teknik heyetten yönetime gelecek rapora bağlıdır. Yönetimin vereceği karardır. Ama biz öncelikli olarak takıma takviye yapmak istiyoruz.”

“ERKEN SEÇİM DÜŞÜNCEM YOK”
Başkan Orman, kulübü erken seçime götürme niyetinin olmadığını belirterek, “Beşiktaş’ın 1 saat kaybedecek vakti yok. Beşiktaş siyaset yapılacak yer değil. Yarın baskın seçim yapayım diye dertlerim yok. Ben olduğum süre zarfında en iyi şekilde görev yapmak istiyorum. Bir sonraki seçimin hesabını yapmıyorum. Baskın seçim yaparsam taviz verileceğini düşünüyorum. Vakit kaybetme lüksümüz yok. Şu an kongreye gitmek gibi bir düşüncem yok. Başkan Orman, son olarak kendisinden önce 8 yıllık başkanlık yapan Yıldırım Demirören’e şahsi bir nefretinin olmadığını da açıkladı.

Son güncelleme: android-time 15:5818.12.2012
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more