Reklamsız Sözcü

Bu fotoğrafın arkasında İran var

ABD, eski FBI ajanı Robert Levinson'ın ailesine gönderilen fotoğraflarının arkasında İran'ın olduğunu iddia etti.

android-time 09:38 9 Ocak 2013
Bu fotoğrafın arkasında İran var
ABD, eski FBI ajanı Robert Levinson'ın ailesine gönderilen fotoğraflarının arkasında İran'ın olduğunu iddia etti.

ABD istihbarat yetkilileri, uluslararası haber ajansı Associated Press’e yaptıkları açıklamada, 2011 Nisan ayında Levinson’un ailesine gönderilen 5 fotoğraf ile 54 saniyelik video görüntüsünün arasında İran hükümetinin olduğunu ileri sürdü. ABD’li yetkililer, fotoğraflarla videonun gönderilmesi için kullanılan yöntemin, olayın arkasında profesyonel casuslar olduğunu gösterdiğini belirtti.

AP’nin haberinde, Afganistan’daki ABD’li ajanların, fotoğrafların gönderilmesi için kullanılan cep telefonunun izini sürmeyi başardığı ancak telefonun sahibinin fotoğraflarla ilgisi olmadığının tespit edildiği vurgulandı.

Aynı şekilde rehin videosunun 2010 yılında Pakistan’daki bir internet kafeden gönderildiği, gönderenin, yine kimliğine ilişkin ardında ipucu bırakmadığı ve söz konusu elektronik posta adresini bir daha hiç kullanmadığı belirtildi.

ABD istihbarat yetkilileri, bu nedenle fotoğraflar ve videonun arkasında her kim varsa amatör olmadığı sonucuna vardı. Bu da soruşturmacıları, hiç hata yapmamaları nedeniyle işin arkasında İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı gibi profesyonel bir istihbat servisinin olması gerektiği sonucuna götürdü.

İRAN’DA KAYBOLMUŞTU
İran hükümeti, eski FBI ajanı Robert Levinson’ın 2007 yılında İran’ın Kiş Adası’nda kaybolması, fotoğrafları ve video görüntüsü konusunda bilgisi olduğu yönündeki iddiaları defalarca reddetmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, 2011 yılı Mart ayında Levinson’ın, Güney Asya’da bir yerlerde tutulduğunu açıklaması, eski FBI ajanının, Afganistan veya Pakistan gibi bir yerde terörist bir örgüt ya da suç örgütünün elinde olabileceğini akla getirmişti. Açıklama aynı zamanda İran’a bir iyi niyet jesti olarak algılanmıştı. ABD bunun, Tahran yönetimini Levinson’ın ABD’ye getirilmesine yardımcı olmaya teşvik edeceğini umuyordu. FBI Sözcüsü Jacqueline Maguire, Levinson’ın kaybolmasının 6. yıl dönümü yaklaşılırken, FBI’ın, eski ajanı güvenli bir şekilde evine, ailesine kavuşturma sözüne bağlı olduğunu söyledi.

OBAMA SÖZ VERDİ
Kocasının hala İran’da tutulduğunu düşünen Christine Levinson, ABD Başkanı Barack Obama ve CIA başkanı adayı John Brennan’ın, eski FBI ajanının serbest kalması için her şeyi yapma sözü verdiklerini açıkladı. Christine Levinson, ABD yönetiminin, eski FBI ajanının serbest bırakılması için İran’a yeterince baskı uygulamadığını da söyledi.

Son güncelleme: android-time 10:2609.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more