Reklamsız Sözcü

‘Camide olsa sağ çıkamazlardı’

Rus vatandaşı olan Fransız aktör Gerard Depardieu, Rusya'da günlük siyasetle de ilgilenmeye başladı.

android-time 12:35 14 Ocak 2013
‘Camide olsa sağ çıkamazlardı’
Rus vatandaşı olan Fransız aktör Gerard Depardieu, Rusya'da günlük siyasetle de ilgilenmeye başladı.

Azerbaycan’da bir Rus televizyonuna demeç veren Rusya’nın çiçeği burnundaki yeni vatandaşı Gerard Depardieu, Putin yönetimini överken, muhalefete sert eleştirilerde bulundu.

“Rus muhalefetinin bir programı yok. Hiçbir şey ortaya koymuyorlar” diyen ünlü aktör Gerard Depardieu, “Muhalefette Dünya eski Satranç Şampiyonu Gerri Kasparov gibi akılı adamlar var ancak onun hamleleri satrançta işe yarar, politikada değil. Siyaset çok daha karmaşık bir iş” dedi.

Konuşmasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı kilisede şarkı söyledikleri için tutuklanan rock grubu “Pussy Riot”a da sert eleştirilerde bulunan Fransız aktör Gerard Depardieu, “Düşünün, bu kızlar bir camiye giderek şarkı söyleselerdi. Oradan dışarı sağ çıkamazlardı. Katolik dünyasında bile kötü şeyler olabilirdi. Ama bunu Fransa’da söylediğimde, bana aptalmışım gibi davranıyorlar” şeklinde konuştu.

Rus rock grubu “Pussy Riot” Moskova’da bir kilisede Putin karşıtı bir şarkı seslendirdikleri için tutuklanarak, mahkemeye çıkarılmışlardı. Grubun üç kız üyesi 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak geçtiğimiz Ekim ayında grubun bir üyesi serbest kaldı. Diğer ikisi ise hala cezaevinde bulunuyor.

SERVET VERGİSİNE PROTESTO
Fransa’da François Hollande’ın zenginlere getirmeyi düşündüğü vergiyi protesto eden Gerard Depardieu, Rusya vatandaşlığına geçmişti. Rusya vatandaşlığına kabul edilen Depardieu geçtiğimiz hafta sonu Soçi’de Vladimir Putin ile bir araya gelmişti.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more