Reklamsız Sözcü

Hara-kiri yaptı

Kim Chang-geun isimli 63 yaşındaki aktivist, herkesin gözü önünde protesto için 'Hara-kiri' yaptı.

android-time 15:07 4 Ocak 2013
Hara-kiri yaptı
Kim Chang-geun isimli 63 yaşındaki aktivist, herkesin gözü önünde protesto için 'Hara-kiri' yaptı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe tarafından gönderilen siyasi elçinin ülkeye gelişini protesto eden Güney Koreli aktivist grup üyesi Kim Chang-Geun, Seul Gimpo Havaalanı’nda Hara-kiri yaptı.

Japonya ile Güney Kore arasındaki ikili ilişkilerin düzeltilmesi amacıyla Japonya Başbakanı Shinzo Abe tarafından Güney Kore’ye gönderilen eski maliye bakanı Fukushiro Nukaga’nın ülkeye gelişi olaylı başladı. Nukaga’nın havalimanına inmesinin ardından pankart açarak ziyareti protesto eden Güney Koreli aktivist grubunda bulunan Kim Chang-Geun isimli şahıs bir anda gizlediği bıçağı cebinden çıkararak ‘Hara-kiri’ yaptı.

İŞTE KİM CHANG-GEUN’UN HARA-KİRİ YAPTIĞI O AN – VİDEO

Yanındaki arkadaşlarının durumu fark etmesiyle elindeki bıçak alınan Kim Chang-Geun, polisin de müdahale etmesiyle birlikte etkisiz hale getirildi ve hastaneye kaldırıldı. Kim Chang-Geun’un durumunun iyi olduğu belirtildi.

Güney Koreli aktivistin Japonlara özgü olan ‘Hara-Kiri’ yöntemi ile karnını kesmesi şahsın ilk eylemi de değil. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın eylemleri için resmi bir özür talep etmek amacıyla kurulan Seul merkezli muhafazakar bir sivil toplum kuruluşunun da bir üyesi olan Kim Chang-Geun, iddiaya göre geçen temmuz ayında Japonya’nın büyükelçiliğinin kapısına kamyonla kasıtlı olarak çarpmıştı.

Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın eylemleri için resmi bir özür talep etmek için mitinge düzenlenen Seul merkezli muhafazakar sivil grubunun bir üyesidir.

HARA-KİRİ NEDİR?

Seppuku (“karnı yarmak”) iç organların dışarı çıkmasını sağlayan bir tür Japon intihar adetidir.

Seppuku ayrıca hara-kiri (“karın-kesmek”) olarak bilinir. Seppuku ile aynı kanji ile yazılır ancak ters dizilimdedir. Japoncada hara-kiri konuşma dilinde, seppuku ise resmi bir terim olarak kullanılır. Samuraylar seppuku kelimesini kullanırken, sıradan Japonlar hara-kiri kelimesini kullanmaktaydı. Günümüzde hara-kiri daha yaygın olarak bilinmektedir. Çünkü hara-kiri kelimesi Japoncada “karın deşmek” anlamına geldiği için argo olarak kabul edilir.

Efendisinin ölümünden sonra seppuku yapmak oyibarolarak adlandırılır, adet aynıdır.
Seppuku, feodal Japonya’ da özellikle samuray sınıfının savaşta yenilgi sonucunda hayatta kaldıysa yapması gereken intihar olarak adlandırılmaktadır. Gerçekte ise savaşta yenilen samurayın böyle bir zorunluluğu olmadığı gibi, bu sadece samuraylara has bir davranış da değildir. Genellikle efendisine doğru hizmet edememiş samuraylara Edo hanedanı döneminde bir nevi onurlandırma amaçlı cezalandırma yöntemidir.

Seppukuda esas olan, samurayın yaşamı boyunca her an beklediği ölüme kendi eliyle fakat korkunç acılar içerisinde kavuşmasıdır. Zaman içerisinde “seppuku” yapmanın verdiği acıyı önlemek için intihar eden samurayın en yakın arkadaşına karnı kesme işlemini takiben kafasını kesme görevi verilmiştir, bu kişilere “kaishakunin” denilirdi ve genellikle samurayın en yakın olduğu ya da en güvendiği kişilerden seçilirdi.

Şahıs, seppuku yapmadan önce banyo yapar, beyaz giyinir ve en sevdiği yemeğini yer, hazır olduğu zaman bıçağı karnına saplar, sağ-sol hareketleri yaparak diyaframını ve midesini parçalar, sonra da kaishakunin kellesini uçurur.
Seppuku iki çeşittir. Biri yukarıda anlatılan normal seppuku, öteki ise Juun-Buun Seppuku’dur. Juun-Buun Seppuku’da, kaishakunin yoktur. Şahıs, karnını haç şeklinde (+) keser, iç organlarını dışarı çıkarır, mümkünse toprağa koyar, ve orada ölüverir.

Seppuku yapmak bir süre sonra yasaklanmış olmasına karşın günümüze kadar var olmayı başarmıştır. Japon toplumunda kabahatli olmak ve bu kabahatin toplumca bilinir hale gelmesi çok büyük utanç sayıldığından zaman zaman uygulayanlar görülmektedir.

Son güncelleme: android-time 15:1104.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more