Reklamsız Sözcü

İşkence mağdurlarına tazminat

ABD'li firma Irak'ta işkence yapmaktan mahkum oldu.

android-time 13:49 9 Ocak 2013
İşkence mağdurlarına tazminat
ABD'li firma Irak'ta işkence yapmaktan mahkum oldu.

Amerikan şirketi, 2003 ile 2007 yılları arasında Ebu Garib’de ve ABD’nin yönetiminde olan diğer Irak hapishanelerinde işkence olaylarına yardım ve yataklık etmekle suçlanıyordu. Engility Holdings’e bağlı savunma firması L-3 Services, Amerikan ordusuna işgalin ertesinde hapishanelerde yardımcı olan tercümanlar sağlamıştı.

L-3 Services adına, ana şirket Engility Holdings’in ödemeyi kabul ettiği 5 milyon doları aşkın tazminat, 71 Iraklı arasında bölüştürüldü. Ebu Garib hapishanesinde çekilmiş fotoğrafların 2004 yılında basına sızdırılması dünya kamuoyunda öfkeyle karşılanmıştı. Irak’ta zanlıların sorgulanması için Amerikan ordusuna eleman sağlamış olan CACI adlı güvenlik şirketinin de benzer iddialardan dolayı yakın zaman içinde mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Amerikan hükümeti, savaş zamanında ordunun muharip faaliyetlerinden kaynaklanan suçlamalar karşısında yasal dokunulmazlığa sahip. Fakat hukukçular, Amerikan hükümetinin savaş bölgesinde çalıştırdığı özel şirketlerin de aynı yasal dokunulmazlıktan faydalanıp faydalanamayacağı konusunda bölünmüş durumda.

TUTUKLULARIN İLK ZAFERİ


Engility Holdings’in ödemeyi kabul ettiği tazminat, Iraklı eski tutuklu ve hükümlülerin işkence ve kötü muamele iddialarıyla Amerikan mahkemelerinde başlattığı hak arayışının ilk zaferi olarak yorumlanıyor. BBC’nin sorularını yanıtlayan avukat Bahir Azmi, tazminat talep eden 71 kişinin hepsinin ”iç karartıcı” bir işkence ve kötü muamele deneyimi yaşadığını söyledi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more