Reklamsız Sözcü

Kollarını Irak’ta bırakmıştı

Geçen yıl ülke gündeminin önde gelen konularından biri, yüz, çift kol ve bacak nakilleriydi.

android-time 11:22 29 Ocak 2013
Kollarını Irak’ta bırakmıştı
Geçen yıl ülke gündeminin önde gelen konularından biri, yüz, çift kol ve bacak nakilleriydi.

Çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır ile hem çift kol hem de çift bacak nakli yapılan Hüseyin Çavdar’ın ölümleri, nakillerle tartışılır hale getirmişti.Dünyada ilki 2008’de Almanya’da yapılan çift kol nakliyle ilgili ABD’de bir gelişme yaşandı.

Hikayenin kahramanı, 2009 yılında Irak’ta patlayan bomba ile kollarını kaybeden ABD’li asker Brendan Marrocco. Hikayedeki bir ayrıntı ise, 26 yaşındaki Marrocco’nun vücudunun organları reddetmemesi için yeni bir tedavi yönteminin uygulanması.

Donörün kemik iliği hücrelerinin nakledildiği bu yeni yöntemin, enfeksiyon gibi komplikasyonlara yol açabilecek organ reddi tedavisine daha az başvurulmasını sağladığı kaydedildi. Aileden, ameliyatın 18 Aralık’ta yapıldığı ve yeni kollarına kavuşan oğullarının çok heyecanlı olduğu açıklaması geldi.

Hastane yetkilileri de, Marrocco’nun yeni kollarını tam olarak kullanıp kullanamayacağının anlaşılması için 1 yıldan fazla beklemek gerektiğini bildirdi.Hastane yetkilileri, 13 saat süren ve Doktor W.P. Andrew Lee önderliğinde yapılan ameliyatla ilgili ayrıntıları bugün düzenleyecekleri basın toplantısında kamuoyuyla paylaşmayı planlıyor.

Brendan Marrocco’nun, Afganistan ve Irak’ta savaşırken kollarını ve bacaklarını kaybetmesine rağmen hayatta kalan ilk Amerikalı asker olduğu belirtiliyor. Askerin, ABD’de çift el ve kol naklinin başarıyla yapıldığı 7 kişiden biri olduğu bildirildi.

Son güncelleme: android-time 11:2829.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more