Reklamsız Sözcü

‘Kuru kafa’yla savaşıyorlar

Fransa, Mali'nin kuzeyinde 11 Ocak'ta başlattığı askeri operasyonda, şu ana kadar İslamcı militanların elinden 3 bölgeyi aldı.

android-time 13:32 22 Ocak 2013
‘Kuru kafa’yla savaşıyorlar
Fransa, Mali'nin kuzeyinde 11 Ocak'ta başlattığı askeri operasyonda, şu ana kadar İslamcı militanların elinden 3 bölgeyi aldı.

Fransa’nın Mali’ye 11 Ocak’ta başlattığı operasyon devam ediyor. El Kaide bağlantılı İslamcı militanların ilerleyişini durduran Fransa, Konna, Diabaly kentlerinden sonra Duentza kasabasını da geri aldı. Mali’nin Niono kentinde operasyona katılan bir Fransız askeri, çölde tozdan korunmak için üzerinde “kuru kafa” olan bir maske taktı.

Mali hükümetinin yerel danışmanı Sali Maiga, dün Fransız ve Mali askerlerinin Duentza’ya girdiğini, ancak radikal İslamcı grupların baskın öncesi kasabayı terk ettiğini söyledi. Maiga, stratejik konumdaki Duentza’nın hükümet güçlerinin kontrolünde olduğunu söyledi. Fransız General Thierry Burkhard da, şu an Mali’de Nijerya, Togo, Benin, Nijer ve Çad’dan bin asker bulunduğunu söyledi.

İNGİLİZLER DESTEĞİ ARTIRIYOR


İngiliz hükümeti de, Fransa’nın Mali’deki askeri müdahalesine desteğini artıracağını açıkladı. Operasyon için iki adet C17 tipi askeri kargo uçağıyla lojistik destek sağlayan İngiltere’nin, ulaşım ve denetim için daha fazla yardım etmesi bekleniyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague bugün parlamentoda yapacağı konuşmada, Fransa’nın Mali’deki operasyonuna yapacağı ek yardımı açıklayacak. İngiltere Başbakanı David Cameron, Cezayir’de bir doğalgaz tesisine Mali’deki operasyonun son bulması için yapılan saldırı ve rehin alma olayının ardından Kuzey Afrika’nın “cihad yanlılarının çekim yeri haline gelmeye başladığını” iddia etmişti.

OLAĞANÜSTÜ HAL UZATILDI


Mali yönetimi de, ülkedeki olağanüstü halin 3 ay daha uzatıldığını ilan etti. Ülkedeki olağanüstü halin uzatılma kararı, Mali ordusu ve radikal İslamcı gruplar arasındaki çatışmalarda ordunun performansını değerlendirmek üzere düzenlenen Olağanüstü Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda alındı.

‘DİNİ VE ETNİK GRUBA KARŞI SAVAŞMIYORUZ’


Mali ordusu resmi sözcüsü Modyibu Teravari de Fransa ile birlikte yürütülen operasyon konusunda bilgi verdi. “Ülkemizde, hiçbir dini ve etnik gruba karşı savaşmıyoruz” diyen Teravari, çağdaş hayatın değerlerini engellemek isteyen teröristler karşısında savaştıklarını söyledi. Teravari, “Mali ordusunun yürüttüğü, Fransa ve diğer Afrika ülkelerinin yardım ettiği askeri operasyonun herkes tarafından desteklenmesini istiyoruz” dedi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more