Reklamsız Sözcü

Mali’de kara operasyonları başladı

Fransa, hava operasyonlarının ardından Mali'ye kara harekatı başlattı.

android-time 11:55 17 Ocak 2013
Mali’de kara operasyonları başladı
Fransa, hava operasyonlarının ardından Mali'ye kara harekatı başlattı.

Mali’nin başkenti Bamako’nun 350 kilometre kuzeyinde yer alan Diabaly’de Fransız ve Mali askerleriyle radikal militanlar arasında sokak çatışmaları yaşandığı belirtiliyor. Militanlar, Diably’nin kontrolünü geçen Pazartesi günü Mali askerlerinden ele geçirmişti. Fransa, geçtiğimiz yıl Mali’nin kuzeyindeki geniş çöl araziyi ele geçiren militanlara karşı uluslararası destek çağrısı yaptı.

Moritanya basını, El Kaide bağlantılı militanların 7'si Amerikalı 41 rehine bulundurduğunu belirtti. Fransız savaş uçaklarına hava sahasını açan Cezayir'e meydan okuyan militanların, en son çatışmalarda tutsak ettiği rehinelerden üçünün öldüğü öğrenildi. Ölenlerden birinin İngiliz, diğerinin ise Fransız vatandaşı olduğu ifade edildi.
Fransa’nın halen mali’de 800 askeri bulunuyor. Fransa’ya destek için afrika ülkeleri de mali’ye asker gönderme hazırlığında. Bugün Nijerya’dan 200 askerin mali’de olması bekleniyor. Toplam 3 bin 300 afrikalı askerin Mali’ye gönderileceği belirtiliyor. Çad Dışişleri Bakanı Musa Faki Mahamat, Mali’de isyancılarla mücadeleye destek vermek için bir alay ve iki tabur asker göndereceğini açıkladı.

 

 

Son güncelleme: android-time 12:1517.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more