Reklamsız Sözcü

Tecavüz dehşet boyutunda

Suriye'de bir yandan çatışmalar devam ederken, savaşın yol açtığı insani kriz de hızla derinleşiyor.

android-time 10:27 14 Ocak 2013
Tecavüz dehşet boyutunda
Suriye'de bir yandan çatışmalar devam ederken, savaşın yol açtığı insani kriz de hızla derinleşiyor.

600 binden fazla Suriyelinin savaş nedeniyle ülkeyi terk ettiğini belirten Uluslararası Kurtarma Komitesi, insani kriz karşısında dünyayı harekete geçmeye çağırdı.

Yardım kuruluşu Uluslararası Kurtarma Komitesi’nin raporuna göre, Suriye’de 22 aydır devam eden şiddet olayları nedeniyle tecavüzler ve cinsel tacizler “dehşet verici” boyutlara ulaştı.Rapora göre, birçok mülteci Suriye’yi terk etme nedeni olarak tecavüz ve cinsel tacizi gösteriyor. Tecavüz ve cinsel tacizlerin daha çok ailenin diğer bireylerinin önünde gerçekleştiği de raporda vurgulandı.

Çatışmalardan kaçanlara yeterince tıbbi ve psikolojik destek sağlanamadığına dikkat çeken Uluslararası Kurtarma Komitesi, kötüye giden bir kriz karşısında uluslararası yardımın çok az olduğu uyarısında bulundu. Raporda, Suriye’deki çatışmalarda bazı mahallelerin tamamen yerle bir olduğu, evlerini terk etmek zorunda kalanların sürekli bir köyden diğer bir köye kaçtıkları belirtildi.

‘ESAD’IN GİTMESİ ÖN KOŞUL OLAMAZ’
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’in görevi bırakmasının Suriye krizinin çözümü için ön koşul olamayacağını söyledi.

Ukrayna’da konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ”Ortaklarımız Esad’in görevi bırakmasını hayati bir ön koşul olarak görüyor, ancak böyle bir koşul Cenevre mutabakatında yer almıyor” dedi. Esad’in geçtiğimiz günlerde yeni çözüm önerilerin de bulunduğunu dile getiren Lavrov, “Esad muhaliflerle diyaloğa hazır olduğunu söyledi, ancak bu muhtemelen gerçekleşmeyecek. Bazıları bu önerilerin yeterince ciddi olmadığını düşünüyor ama sonuçta bu bir öneridir” şeklinde konuştu.

60 BİN İNSAN ÖLDÜ
BM, Beşşar Esad yönetimine karşı Mart 2011’de başlayan ayaklanmada şimdiye kadar 60 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Suriye’de 600 bin kişi komşu ülkelere kaçarken, ülke içinde de 2 milyon insan yurtlarından edildi.

 

 

Son güncelleme: android-time 10:4314.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more