Reklamsız Sözcü

Türkiye’ye “kısmen özgür”

Özgürlük Evi (Freedom House) son raporunda Türkiye'yi "kısmen özgür" bir ülke olarak nitelendirdi.

android-time 11:35 17 Ocak 2013
Türkiye’ye “kısmen özgür”
Özgürlük Evi (Freedom House) son raporunda Türkiye'yi "kısmen özgür" bir ülke olarak nitelendirdi.

Washington merkezli sivil toplum kuruluşu “Özgürlük Evi”nin raporunda, geçtiğimiz yıl da “kısmen özgür” kategorisinde olan Türkiye’de toplumsal özgürlükler alanında daha fazla gerileme yaşandığı belirtildi.

Türkiye’nin “kısmen özgür” ülke kategorisinde gösterilmesinin nedeni ise, en fazla gazeteciyi cezaevine atan ülke olarak öne çıkması gösterildi. Akademisyenlerin, muhalefet üyelerinin ve askerlerin süresiz tutuklulukla cezaevlerinde bulunmasının da Türkiye'nin özgürlük notunu kıran unsurlardan olduğu belirtildi.

Sivil toplum kuruluşu Özgürlük Evi’nin raporunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sivil hükümete geçiş ve azınlık hakları yönünde adımlar attığına dikkati çekse de, ifade ve basın özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar olduğu vurgulandı. Raporla ilgili “Amerika’nın Sesi Radyosu”na demeç veren Özgürlük Evi Araştırma Birimi Başkan Yardımcısı Arch Puddington, Türkiye’nin yanlış yolda ilerlediğini ileri sürdü.

Puddington Türk demokrasisiyle ilgili görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “Bakın. Türkiye “kısmen özgür” bir ülke. Türkiye bir demokrasi. Ama kusurlu bir demokrasi. Yanlış yöne giden bir ülke. Ama hala kısmen özgür bir ülke. Orası bir diktatörlük değil. Ondan dolayı durumu abartmak istemeyiz. Türkiye önemli bir ülke. Başarılı bir ekonomisi var. Demokratik bir ülke. Ortadoğu'daki ülkelerce bir tür model olarak görülüyor. Uluslararası alanda giderek artan bir öneme sahip. Ama Türkiye'nin içinde yaşananlar hem sınırları içinde, hem de sınırları dışında etkiye sahip. Türkiye'ye aynı Güney Afrika ya da Brezilya'ya verdiğimiz önemi veriyoruz. Bazı konularda rahatsızız. Türkiye yanlış yöne gittiği izlenimi veriyor.”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more