Reklamsız Sözcü

Venezuela’da ‘yemin’ krizi

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in Perşembe günü yemin ederek göreve başlaması gerekiyor.

android-time 11:31 8 Ocak 2013
Venezuela’da ‘yemin’ krizi
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in Perşembe günü yemin ederek göreve başlaması gerekiyor.

Kanser tedavisi için 11 Aralık’ta Küba’ya giderek ameliyat olan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in sağlık durumunun “stabil” olduğu belirtildi. Devlet televizyonunda konuşan Enformasyon Bakanı Ernesto Villegas, Chavez’in doktorları ve yakınlarıyla sürekli iletişim içinde olduğunu söyledi. Venezuela Kongresi Başkanı Diosdado Cabello, 10 Ocak’taki yemin töreninde Hugo Chavez mevcut olmasa da kendisine destek veren çok sayıda hükümet ve devlet başkanının başkent Caracas’ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törende hazır bulunacağını söyledi.
10 OCAK ‘SEMBOLİK’
Venezuela’daki iktidar partisi, anayasaya göre Devlet Başkanı’nın 10 Ocak’ta yemin etmesinin “sembolik” anlamı olduğunu iddia ederek, Chavez’in sağlığına kavuştuğu zaman yemin edebileceğini ileri sürdü.

CHAVEZ KARŞITI GÖSTERİ
Muhalefet ise, Chavez’in yemin ederek göreve başlayamamasının ülkede kaosa neden olacağını savunuyor. Muhalefet 10 Ocak’ta sokaklara dökülerek Chavez karşıtı bir gösteri yapmaya hazırlanıyor.

‘HÜKÜMET GERÇEKLERİ SÖYLEMİYOR’
Roman Katolik Kilisesi de, Chavez’in uzun süreli yokluğunun ülkede gerilime yol açtığını ve istikrarın tehlike altında olduğunu iddia etti. Venezuela Piskoposlar Konferansı’nda bir araya gelen din adamları, hükümet ve muhalefet arasındaki Chavez’in 10 Ocak’ta yapılacak yemin töreniyle ilgili tartışmaların, durumu daha da tehlikeli hale getirdiği uyarısında bulundu. Konferansa evsahipliği yapan Piskopos Diego Padron, ülkenin siyasi ve toplumsal istikrarının ciddi bir tehdit altında olduğuna dikkat çekti ve hükümeti halka gerçekleri söylememekle suçladı.

ÜÇÜNCÜ KEZ SEÇİLDİ
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, geçtiğimiz yıl Ekim ayında üçüncü kez devlet başkanı seçildi. Kanserle mücadele eden Chavez, 11 Aralık’ta Küba’ya giderek dördüncü kez ameliyat oldu.

Son güncelleme: android-time 17:2108.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more