Reklamsız Sözcü

Akgiray’a ‘güvenlik’ sorgusu

Başbakanlık Teftiş Kurulu, SPK’nın eski başkan ve üyeleri hakkında soruşturma başlattı

android-time 11:25 22 Ocak 2013
Akgiray’a ‘güvenlik’ sorgusu
Başbakanlık Teftiş Kurulu, SPK’nın eski başkan ve üyeleri hakkında soruşturma başlattı

Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine göre Başbakan Tayyip Erdoğan, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray ve yönetim kurulu üyelerinin gece yarısı değişikliği ile görevden alınmalarının ardından önemli bir soruşturma için talimat verdi. Başbakanlık Teftiş Kurulu, SPK'nın eski başkan ve üyeleri hakkında soruşturma başlattı.

Ulusal güvenlik boyutu olduğu da belirtilen soruşturma sonucu hazırlanan rapor Başbakan'a sunulacak. Söz konusu iddialar somutlaşırsa dosya yargıya intikal ettirilecek.

İşte soruşturma konusu olan iddialar:

GÜVENLİK: Rus Altimo ve İsveçli Telia Sonera, Turkcell yönetiminde daha etkin hale geldi. İletişimde faaliyet gösteren şirket yönetimi ağırlığının yabancı ortaklar lehine bozulması, ülkenin ulusal güvenliğini tehlikeye sokabilir.

SERT DÜŞÜŞLER: Galatasaray Sportif AŞ hisseleri başta olmak üzere bazı şirketlerin hisselerinin halka arzında, küçük yatırımcının korunması ve kaybının önlenmesi konusunda SPK'nın ihmali söz konusu.

BİMEKS VE BALAT: Özellikle bazı gruplara ait şirketlerin hisselerinde de aynı durum yaşandı. Bimeks ve Balat gibi şirketlerin halka arzı mercek altına alındı. Halka arz fiyatının normalden yüksek olduğu öne sürülüyor.

HİSSELER ERİDİ: İMKB'deki rekor yükselişe ve ardı ardına kırılan endeks rekorlarına rağmen, son iki yılda halka açılan 51 şirketin 42'si yatırımcısına zarar ettirdi. Küçük yatırımcının mağdur olmasına göz yumuldu.

GİDİŞİ SÜRPRİZ OLDU
TBMM Genel Kurulu'nda 6 Aralık gecesi SPK tasarısı görüşülerek yasalaştı. AK Parti son dakika sürprizi yaparak SPK Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerini görevden aldı. Geçici 7. madde üzerinde verilen önergeyle, SPK başkan ve üyelerinin üyelikleri kanunun yayımı ile sona erdi.

Son güncelleme: android-time 12:2522.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more