Reklamsız Sözcü

‘Bizi eleştirenler şimdi bizimle aynı fikirde’

Ümit Boyner, veda konuşmasında 'kuvvetler ayrılığı' vurgusu yaptı.

android-time 13:04 17 Ocak 2013
‘Bizi eleştirenler şimdi bizimle aynı fikirde’
Ümit Boyner, veda konuşmasında 'kuvvetler ayrılığı' vurgusu yaptı.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, isim vermeden İmralı sürecine atıfta bulunarak, “Kürt meselesinde esen barış rüzgarları, Paris'te işlenen cinayetlerin söndüremeyeceği bir umut ışığının yanmasına yol açıyor” dedi.

Boyner, TÜSİAD'ın 43.Olağan Genel Kurul'unda yaptığı açılış konuşmasında, görevini tamamlamış olmanın hafifliğini yaşadığını, hem de ister istemez bir nebze hüzünlü olduğunu, ancak öncelikle görevi çok emin ellere teslim ediyor olmanın gönül rahatlığı içinde olduğunu dile getirdi. İsim vermeden İmralı görüşmelerine atıfta bulunan Ümit Boyner, “Kürt Meselesi'nde esen barış rüzgarları, Paris'te işlenen cinayetlerin söndüremeyeceği bir umut ışığının yanmasına yol açıyor. Milletçe 30 yıllık kabusumuzun biteceğine dair emarelerin artmasına seviniyorum. Toplumsal dokumuzu, giderek daha derinden kemiren bir sorunun çözümünde sona yaklaştığımız duygusu içimi ısıtıyor” diye konuştu.

-“ARTIK SİLAHLARLA DEĞİL BİRBİRİMİZLE KONUŞALIM”-

Yöntemlerle ilgili farklı düşünenlerin olabileceğini dile getiren Boyner, “Çözüme ulaşmakta farklı nedenler benimsemiş olabiliriz ama toplumun neredeyse tüm kesimleri artık ‘çözüm’ diyor. Artık silahlarla değil, birbirimizle konuşalım diyor. Hepimiz ne olursak olalım, kendimize hangi kimliği uygun görmüş olursak olalım, bu toprakların insanıyız. Bizler ve çocuklarımız barışı ve çözümü hak ediyoruz. Terörün sona erdirilmesi kadar, Kürt sorunun çözümüne de odaklanacağımıza dair ümitler besliyorum. Tüm bu duygular, ayrılık duygusunu ve ona bağlı hüznümü dengeliyor” diye konuştu.

TÜSİAD'ın 43. Olağan Genel Kurul toplantısının açılışında son konuşmasını yapan Ümit Boyner, Kürt meselesinden, yeni bir anayasa hazırlama çalışmalarına, işçi ölümlerine, AB ile ilişkilere, TÜSİAD'ın bir sivil toplum kuruluşu olarak toplumsal,ekonomik ve siyasi konularla ilgili rolüne kadar geniş bir çerçevede değerlendirme yaparak “Biz vatandaşlar olarak söz söylemek için izin almamız gerektiğini düşünmedik. Ülkenin meselelerinin bizim üzerimize vazife olduğuna inanarak hareket ettik. Zaten eski başkanlarımızdan birinin bir vesileyle söylediği gibi TÜSİAD ‘kanarya sevenler derneği' de değildi. Zaman veya zemine göre söylem ve tavır değiştirmeyi düşünmedik ve böyle bir şey hiç yapmadık”dedi.

TÜSİAD'ın kurum olarak saldırılara da uğradığına dikkat çeken Ümit Boyner “Muarızlarımız tarihi çarpıtmaktan kaçınmadılar. Dernek olarak, savunduğumuz ilkeler çerçevesinde veremeyeceğimiz bir hesabımızın bulunmamasının rahatlığıyla hareket ettik. Ben bazen yakışıksız sataşmalara maruz kaldım. Kadın olmamı bir zaaf gibi görenlerin haksız ve seviyesiz saldırganlıklarından yılmadım. Her yerde doğru bildiklerimi ve inandıklarımı söylemeyi sürdürdüm” diye konuştu.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Başkan olarak yaptığı son konuşmada “Biz vatandaşlar olarak söz söylemek için izin almamız gerektiğini düşünmedik. Ülkenin meselelerinin bizim üzerimize vazife olduğuna inanarak hareket ettik. Zaten eski başkanlarımızdan birinin bir vesileyle söylediği gibi TÜSİAD ‘kanarya sevenler derneği' de değildi. Zaman veya zemine göre söylem ve tavır değiştirmeyi düşünmedik ve böyle bir şey hiç yapmadık” dedi. TÜSİAD'ın kurum olarak saldırılara da uğradığına dikkat çeken Ümit Boyner “Muarızlarımız tarihi çarpıtmaktan kaçınmadılar. Defalarca düzelttiğimiz olgularda bile yanlışı sürdürmeyi içlerine sindirebildiler. Dernek olarak, savunduğumuz ilkeler çerçevesinde veremeyeceğimiz bir hesabımızın bulunmamasının rahatlığıyla hareket ettik. Ben bazen yakışıksız sataşmalara maruz kaldım. Kadın olmamı bir zaaf gibi görenlerin haksız ve seviyesiz saldırganlıklarından yılmadım. Her yerde doğru bildiklerimi ve inandıklarımı söylemeyi sürdürdüm”diye konuştu.

-“AYRILIK ANLARI ZOR”-

TÜSİAD'ın 43. Olağan Genel Kurul toplantısının açılışında son konuşmasını yapan Ümit Boyner bir dizi konuya geniş yer vererek “TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla son kez karşınızda olmaktan dolayı hem mutlu ve heyecanlıyım, hem görevimi tamamlamış olmanın hafifliğini yaşıyorum, hem ister istemez bir nebze hüzünlüyüm. Öncelikle görevi çok emin ellere teslim ediyor olmanın gönül rahatlığı içindeyim”dedi. Konuşmasında duygusal ifadeler de kullanan Boyner, “Ayrılık anları zor. İnsanın alıştığından uzaklaşması, kopması, bir dönemin defterini kapatması meşakkatli bir iş. Belki en zoru da insanın çalışma arkadaşlarından ayrılması. Birlikte görev yapmaktan büyük haz aldığım, kendilerinden çok şeyler öğrendiğim, omuz omuza çalışmaktan kıvanç duyduğum Yönetim Kurulu üyelerine bu üç yıl için şükran borçluyum. Onların dayanışması ve siz üyelerimizin desteği sayesindedir ki, en zorlu günlerde bile Çetin Altan'ın unutulmaz deyişiyle ‘enseyi karartmadım'. Gençlik dönemlerimde bende hayli iz bırakan Özdemir Asaf ‘Muhasebe' adlı dörtlüğünde şöyle der: Kazandıklarım bitti, yitirdiklerim kaldı/Söylediklerim gitti, dinlediklerim kaldı/Bir bilmek ülkesinin, düşün iline vardım/Öğrettiklerim gitti, öğrendiklerim kaldı.”

-KÜRT MESELESİ-

Konuşmasının başlangıcında Kürt meselesi ile ilgili konulara değinen Ümit Boyner şunları söyledi: “ Kürt meselesinde esen barış rüzgârları, içimde Paris'te işlenen cinayetlerin söndüremeyeceği bir umut ışığının yanmasına yol açıyor. Milletçe 30 yıllık kâbusumuzun biteceğine dair emarelerin artmasına seviniyorum. Toplumsal dokumuzu giderek daha derinden kemiren bir sorunun çözümünde sona yaklaştığımız duygusu içimi ısıtıyor. Yöntemlerle ilgili farklı düşünenler olabilir. Çözüme ulaşmakta farklı nedenler benimsemiş olabiliriz. Ama toplumun neredeyse tüm kesimleri artık çözüm diyor. Artık silahlarla değil, birbirimizle konuşalım diyor. Hepimiz – ne olursak olalım – kendimize hangi kimliği uygun görmüş olursak olalım – bu toprakların insanıyız. Bizler ve çocuklarımız barışı ve çözümü hak ediyoruz. Terörün sona erdirilmesi kadar Kürt sorununun çözümüne de odaklanacağımıza dair ümitler besliyorum. Tüm bu duygular ayrılık duygusunu ve ona bağlı hüznümü dengeliyor.”

-“ÜÇ YILLIK BAŞKANLIK DÖNEMİNDE ÖNEMLİ GÖZLEMLER”-

Boyner, üç yıllık başkanlığı dönemindeki deneyimlerini aktarırken de şunları söyledi:

“Yurt içinde ülkenin dinamizminin, dünyaya açılmasının yarattığı canlılığı ve ışık hızıyla yaşanan dönüşümü gördüm. Türkiye'nin her köşesinde iş dünyasının enerjisini, yaratıcılığını, daha iyi bir gelecek kurma çabalarını izledim. Öğrencilerin özlemlerini, daha iyi bir eğitim, daha yetkin bir üniversite taleplerini paylaştım.Onlarla konuşurken aydınlanan iç dünyam, artan eğitimde sansür eğilimleri, üniversitelerin bir türlü akademik özerkliğine kavuşamaması, gittikçe artan tutuklu öğrenci sayısı gibi gelişmeler nedeniyle ara ara karardı.

Kadınların, ülkeyi kasıp kavuran kendilerine yönelik şiddet dalgasına rağmen hayata nasıl asıldıklarını, kendileri ve çocukları için daha iyi bir geleceğin mücadelesini nasıl verdiklerini hayranlıkla gözlemledim. Genciyle yaşlısıyla Türkiye'nin dört bucağındaki vatandaşların sevgisini tattım, onlardan güç ve ilham aldım. Gittiğimiz her yerde Türkiye'nin geleceği için yapılması gerektiğine inandığımız şeyleri anlattık. Sermayeyi asla coğrafi olarak bölmeden, kayıtsız ekonominin kayıtlı olana nasıl haksızlık yaptığını haykırarak Anadolu'da ekonomik vizyonumuzu paylaştık. Ülkenin ortak çıkarı için konuştuğumuzu, esas mücadelenin refah, huzur ve barış mücadelesi olduğunu anlayanların coşkulu desteğini aldık.”

-“KUVVETLER AYRILIĞI”-

Konuşmasında yeni bir anayasa hazırlama çalışmalarına TÜSİAD olarak verdikleri desteğe de değinen Boyner” Her zaman olduğu gibi Türkiye'yi dünyada önde gelen bir ülke yapma davasını savunduk. Daha zengin, daha özgür, daha adil, daha demokratik, daha şeffaf bir Türkiye için yapılması gerekenleri kamuoyuyla paylaştık. Yeni bir anayasa gerekliliğini hep gündemde tuttuk. Hukukun üstünlüğüne her koşulda, her davada, her fırsatta sahip çıktık.Adı, konumu, kimliği, geçmişi, kendisine isnat edilen suç ne olursa olsun her vatandaşın, vatandaş sıfatıyla adil yargılanma hakkına sahip olduğunu savunduk. Bugün 2010 referandumunda anayasa değişikliğinde kuvvetler ayrılığı ile ilgili düzenlemelerin yetersiz, hatta isabetsiz olduğunda ısrarcı olduğumuzda bizi eleştirenlerle aynı noktaya geldiğimizi görüyoruz” dedi.

-İŞÇİ ÖLÜMLERİNİN GÖLGESİ-

Ekonomide doğru olduğuna inandıkları her adıma destek verdiklerini belirten Boyner konuşmasına şöyle devam etti: “Bugünün parlak performansının ardında gizlenen ve 1.lig için aşmamız gereken eşikte çözüm bekleyen yapısal sorunları tartışmaya açtık.Teknolojik atılımı, yaratıcılığın önemini, enerjide yapılması şart olanları, çevre meselesinin vahametini, iş dünyasının nelere odaklanması gerektiği hakkındaki görüşlerimizi her platforma taşıdık. Ülkenin müreffeh bir geleceğe kavuşmasının en önemli şartı olan yatırım konusunda zirveler düzenledik. Hepimize kıvanç veren ekonomiyle ilgili göstergelerin, ülkeyi saran dinamizmin ve ileriye yönelik ümit ve hırsın üzerine maalesef işçi ölümlerinin gölgesi çok sık düştü. Toplum olarak insana, bireye verdiğimiz ya da vermediğimiz değerin aynası oldu bu rakamlar.Günde ortalama üç işçinin ‘kaza' adı verilen ama çoklukla, Kozlu-Zonguldak'taki son maden faciasının gösterdiği gibi, neredeyse taammüden ölüme gönderildikleri için hayatını kaybetmesinin acısını ve utancını yüreğimizde duyduk.”

-“GÖRÜŞ AÇIKLAMAK İÇİN İZİN ALMAK GEREKMİYOR”-

Ümit Boyner, konuşmasında TÜSİAD'ın siyasi.ekonomik ve toplumsal konularla ilgili tavrı konusunda da şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz vatandaşlar olarak söz söylemek için izin almamız gerektiğini düşünmedik. Ülkenin meselelerinin bizim üzerimize vazife olduğuna inanarak hareket ettik. Zaten eski başkanlarımızdan birinin bir vesileyle söylediği gibi TÜSİAD ‘kanarya sevenler derneği' de değildi. Zaman veya zemine göre söylem ve tavır değiştirmeyi düşünmedik ve böyle bir şey hiç yapmadık.Yurt dışında sayısız toplantıya katıldık. Dünyayı sarsan ekonomik krizin akabinde, bildiğimiz düzenin yıkılmasıyla ortaya çıkan şaşkınlığı, yeni bir düzen kurulması için verilen çabaları izledik. Kore'den Meksika'ya, Dünya Bankası toplantılarından BUSINESSEUROPE tartışmalarına dünya ekonomisinin yönetilmesinde yeni arayışların içinde olduk.TÜSİAD bu çabalara ciddi katkı sağladı. Türkiye ekonomisinin performansı, kredi notunun yükseltilmesi gibi gelişmeler kadar bu yaptıklarımız da ülkemize duyulan ilgiyi artırdı. Avrupa iş dünyası Türkiye'yi itici bir üslupla AB dışında tutmaya çalışan siyasetçilerinin ufuksuzluğunun ne kadar ağır bir bedeli olduğunu açıkça gördü.”

-“REFERANS NOKTASI OLDUK”-

Konuşmasında TÜSİAD'ın açıkladığı görüşlerin önemine vurgu yaparak Boyner şöyle devam etti: Abartmadan kayda geçirmeliyim ki, Türkiye'yi düşünmek ve anlamak açısından her bakımdan bir referans noktası olduğumuz da geçtiğimiz üç yılda iyice ortaya çıktı. Öncelikle üyelerimizin temsil etiği ekonomik gücün ağırlığı ve önemini herkes gayet iyi kavradı. Ekonomik konularda dar çıkarların peşinde koşmayıp, ortak ekonomik, sosyal ve siyasi çıkarların avukatlığını ve bekçiliğini yaptığımız daha iyi anlaşıldı. Eğilip bükülmememiz, her koşulda özgür düşünceyi ve duruşu savunmamız biat ve itaat kültürüne değil tartışma ve fikir çoğulculuğuna inanmamızın semeresini gördük. Türkiye'nin nasıl bir geleceğe sahip olacağını kurgularken, itaat kültürü ile özgür düşünce ve özgür ifade kültürü arasındaki mücadelede hangisinin ağır basacağının asıl belirleyici olacağına ben yürekten inanıyorum.”

-“CUMHURİYETİ YENİDEN İNŞA EDİYORUZ”-

Boyner, Türkiye'nin tarihinin kritik bir dönüm noktasından geçtiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarihimizin gerçekten de hayli kritik bir dönüm noktasındayız. Cumhuriyeti yeniden inşa ediyoruz. Bu inşa çabasının bizi daha demokratik, gerçek anlamıyla laik, hukukun üstünlüğünü, kuvvetler ayrılığını sağlamış bir düzene götürmesini istiyoruz. Bunu sağlamanın yegane yolu da renkli ve çoğulcu bir tartışma ortamının sürdürülmesinden geçiyor. Göreve gelirken kullanmış olduğum bir deyime dönecek olursam Türkiye açısından mesele ‘demokrasi açığı'nın kapatılmasıdır. Bu açığın kapatılması refahımız, huzurumuz ve istikbalimiz açısından cari açığın kapatılmasından daha az önemli değildir. TÜSİAD Yönetim kuruluna başkanlık yaptığım bu üç yılın sonunda pek çok bakımdan gidişatı sağlıklı, doğru yerde duran bir Türkiye'de yaşadığımıza inanıyorum. Ancak ne yalan söyleyeyim kendi ayağına dolanacak, kibirin bubi tuzaklı yollarına sürüklenecek bir Türkiye ihtimalinden de kaygı duyuyorum.”

-TARİHSEL KİMLİĞİN ÖNEMİ-

Türkiye'nin özgüveni yerinde, dünyaya meydan okumaya hazır, küresel ekonominin zorlu koşullarında dişe diş mücadele eden müteşebbisleri olduğunu vurgulayan Boyner “Bir diğer kaynaksa ülkemizin tarihsel kimliğidir. Bu tarihsel kimlik bir geçmiş öykünmesinin çok ötesinde bir öneme ve değere sahiptir. Türkiye'nin bugünkü kimliği, tarihin akışı içinde bu toprakları yönetenlerin yaptığı tercihlerden soyutlanamaz. 2013 yılında, Türkiye, ekonomisiyle, sosyolojisiyle, siyasetiyle dünyanın odağındaysa, coğrafyasının da etkisiyle etrafındaki gelişmeleri etkileyecek bir konumda bulunuyorsa, bunun arka planında kritik dönemlerde gerçekleştirilen radikal değişikliklere tanıklık etmiş hayli özgün o tarih vardır. Türkiye'nin bugünkü başarıları son on yılın iyi yönetiminin, istikrarının ve toplumsal enerjiyi dizginlerinden boşaltma başarısının bir sonucudur kuşkusuz. Yine de vurgulamak isterim ki, Türkiye ve onu yönetenler mevcut konumlarını aynı zamanda 3. Selim'e kadar giden bir reform arayışının, Tanzimat ve Islahat fermanlarının, Meşrutiyet dönemlerinin ve Cumhuriyet'in yarattığı, tanımladığı bir çerçeveye borçlular” dedi.

-AB ÜYELİĞİ-

Konuşmasında AB sürecini de değerlendiren Ümit Boyner bu konuda şunları söyledi: “Unutmayalım ki 2000'li yılların başında AB adayı bir ülke olarak, bölgeye bir esin kaynağı haline gelmemizi sağlayan çerçeve de budur. Türkiye bu tarih sayesinde ortaya çıkarabildiği, daha ileri noktalara götürmeye çaba sarf ettiği sentez arayışları sayesinde dünyada önem taşıyor. Bu nedenle ilgi görüyor. Yöneticilerinin söyledikleri bu nedenle izleniyor, yaptıkları merak ediliyor. Böylesi bir konumda olmanın gururumuzu okşamaması mümkün değil. Ancak böyle bir konumda olmanın aynı zamanda önümüze sorumlu ve ölçülü davranmak gerekliliğini koyduğunu da kabul etmeliyiz. Bu sorumluluklar, içeride toplumsal mutabakatın ve dayanışmanın derinleştirilmesi ve sağlamlaştırılmasını içerir. Dışarıda ise Türkiye'nin gücünü iyi ölçerek, değerlerini iyi tartarak ve gerçekçilikten uzaklaşmadan politikalar üretmesini gerektirir. Tarihsel ve toplumsal birikimimizin bunları yapmamıza, hedeflerimizi gerçekleştirmemize ziyadesiyle yeterli olduğuna inanıyorum.”

-TÜSİAD'IN EVRİMİ-

Konuşmasında TÜSİAD'la ilgili görüşlerini de dile getiren Boyner şöyle dedi: “ TÜSİAD Türkiye'nin evrimine kendisi de evrilerek katıldı. Bu dernek neredeyse 42 yıldır üyeleri sayesinde var oldu. Üyelerinin enerjisiyle gelişti. Üyeleri sayesinde etkin, gönüllü ve bağımsız olmayı sürdürebiliyor. Ufku geniş ve hem yerel hem evrensel ölçekte düşünen, bu şekilde topluma ilham verebilecek kurumlar ve iş insanlarından oluşuyoruz. Çabamız bu yeni Türkiye'nin birinci sınıf bir demokrasi, önde gelen bir ekonomik güç, tüm vatandaşlarının kendini zirvelerdeki bir ülkenin vatandaşı olarak hissettiği bir ülke olması için. Bu hedeflere ulaşabilmek amacıyla öncelikle insana yatırım yapmalıyız. Arzuladıklarımızı yapmak, istihdam yaratmak için gerekli ortamın sağlanması hedefinde ısrarcı olmalıyız.

Türkiye'nin rekabetçiliğini sadece ihraç ettiğimiz ürünlerle, ticaret yaptığımız ülkelerin çeşitliliği ile değil, tüm bunların yanında genç nüfusumuzun dünya üzerinde en donanımlı, en nitelikli eğitime sahip, düşünen, üreten, yaratıcı beyinler olarak yetişebilmesine imkan sağlayarak, bunda ısrar ederek pekiştirmeliyiz.Biliyoruz ve inanıyoruz ki biz ancak insanımızın haklarını, imkanlarını, fırsatlarını, katılımcılığını ve özgürlüğünü katlayarak gelişmiş bir ülke olabiliriz.”

ANKA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more