Reklamsız Sözcü

Faiz oranı değişmedi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini değiştirmedi.

android-time 14:09 22 Ocak 2013
Faiz oranı değişmedi
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini değiştirmedi.

Merkez Bankası, Türk Lirası yükümlülüklerde vadesiz, ihbarlı mevduatlar ve özel cari hesaplar ile 1 aya kadar ve 3 aya kadar vadeli mevduatlar veya katılma hesaplarında yüzde 11 olan zorunlu karşılıkları, yüzde 11.25'e yükseltti. 6 aya kadar vadeli mevduatlar veya katılma hesaplarında yüzde 8'den yüzde 8.25'e, 1 yıla kadar vadeli mevduatlar veya katılma hesaplarında yüzde 6'dan yüzde 6.25'e çıkardı. Yabancı para yükümlülüklerde vadesiz ve ihbarlı DTH, yabancı para özel cari ve vadesiz kıymetli maden depo hesapları ile 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar ve 1 yıla kadar vadeli DTH, yabancı para katılma ve kıymetli maden depo hesaplarında zorunlu karşılık oranları yüzde 11.5'ten yüzde 12'ye yükseltti.

Merkez Bankası zorunlu karşılıklara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada 22 Ocak 2013 tarihindeki Para Politikası Kurulu toplantısında belirlenen strateji çerçevesinde Türk lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarında artış yapıldığı bildirildi. Açıklamaya göre Türk Lirası yükümlülüklerde vadesiz, ihbarlı mevduatlar ve özel cari hesaplar ile 1 aya kadar ve 3 aya kadar (1 ve 3 ay dahil) vadeli mevduatlar veya katılma hesaplarında yüzde 11 olan zorunlu karşılıklar, yüzde 11.25'e yükseltildi. Türk lirası yükümlülüklerde 6 aya kadar vadeli mevduatlar veya katılma hesaplarında (6 ay dâhil) zorunlu karşılıklar yüzde 8'den yüzde 8.25'e, 1 yıla kadar vadeli mevduatlar veya katılma hesaplarında yüzde 6'dan yüzde 6.25'e çıkarılırken, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduatlar, katılma hesapları ile birikimli mevduatlar veya katılma hesapları mevduatlar veya katılma hesaplarında yüzde 5 düzeyinde sabit tutuldu.

Türk lirası yükümlülüklerde 1 yıl dahil 1 yıla kadar vadeli diğer yükümlülükler yüzde 11'den yüzde 11.25'e yükseltilirken, 3 yıl dahil 3 yıla kadar vadeli diğer yükümlülükler yüzde 8'de, 3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler yüzde 5'te sabit tutuldu.

-YABANCI PARA YÜKÜMLÜLÜKLERDE ZORUNLU KARŞILIKLAR-
Yabancı para yükümlülüklerde vadesiz ve ihbarlı DTH, yabancı para özel cari ve vadesiz kıymetli maden depo hesapları ile 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar (1, 3 ve 6 ay dâhil) ve 1 yıla kadar vadeli DTH, yabancı para katılma ve kıymetli maden depo hesaplarında zorunlu karşılık oranları yüzde 11.5'ten yüzde 12'ye yükseltilirken, yıl ve 1 yıldan uzun vadeli DTH, yabancı para katılma ve kıymetli maden depo hesapları ile birikimli DTH ile yabancı para katılma hesaplar maden depo hesapları ve birikimli döviz tevdiat ile yabancı para katılma hesaplarında yüzde 9'da sabit tutuldu. Yabancı para yükümlülüklerde 1 yıl dahil 1 yıla kadar vadeli diğer yükümlülüklerde zorunlu karşılıklar yüzde 11.5'ten yüzde 12'ye, 3 yıl dahil 3 yıla kadar vadeli diğer yükümlülüklerde yüzde 9.5'ten yüzde 10'a çıkarıldı. 3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler ise yüzde 6'da sabit tutuldu.

-TL ZORUNLU KARŞILIK ORANI ARTIŞIYLA TESİS EDİLECEK ZORUNLU KARŞILIK TUTARI 1.4 MİLYAR TL ARTACAK-
Açıklamaya göre Türk lirası zorunlu karşılık oran artışıyla tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarı yaklaşık 1.4 milyar TL artarken, ROM imkânlarının mevcut oranlarda kullanılmaya devam edildiği varsayıldığında piyasadan yaklaşık 300 milyon TL, 750 milyon dolar döviz ve 350 milyon dolar değerinde altın çekilecek ve hâlihazırda yüzde 10.6 olan Türk lirası efektif zorunlu karşılık oranı yüzde 10.8 seviyesinde gerçekleşecek.

-YABANCI PARA ZORUNLU KARŞILIK ORANI ARTIŞIYLA PİYASADAN 900 MİLYON DOLAR ÇEKİLECEK-
Yabancı para zorunlu karşılık oran artışıyla da piyasadan yaklaşık 900 milyon dolar likidite çekilecek ve hâlihazırda yüzde 10.6 olan yabancı para efektif zorunlu karşılık oranı yüzde 11 seviyesinde gerçekleşecek.

Zorunlu karşılık oranları, 1 Şubat 2013 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 15 Şubat 2013 tarihinde başlayacak.

-REZERV OPSİYON KATSAYISI TÜM DİLİMLER İÇİN 0.1 PUAN ARTIRILDI-
Ayrıca, Türk lirası zorunlu karşılıkların altın cinsinden tesisine ilişkin rezerv opsiyonu katsayısı tüm dilimler için 0.1 puan yükseltildi. Açıklamaya göre bankalar söz konusu imkânı istikrarlı bir şekilde kullanmakta olup, yararlanma oranı yüzde 89.1 düzeyinde gerçekleşti. Mevcut imkan dahilinde Türk lirası zorunlu karşılıklar için 12.7 milyar dolar değerinde 237 ton altın tutuldu. Yapılan değişiklik sonucunda imkânın aynı oranda kullanılması halinde, Banka'nın altın rezervlerinde yaklaşık 900 milyon dolar değerinde 16.5 ton artış olması beklendi. Türk lirası zorunlu karşılıklardaki altın ROK artışı 15 Şubat 2013 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 1 Mart 2013 tarihinde başlayacak.(ANKA)

Son güncelleme: android-time 17:4124.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more