Reklamsız Sözcü

‘İki asgari ücret alan var’

Nihat Ergün'ün sosyal yardımlar konusunda açıklamalar yaptı...

android-time 12:22 4 Ocak 2013
‘İki asgari ücret alan var’
Nihat Ergün'ün sosyal yardımlar konusunda açıklamalar yaptı...

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bazı fakülte ve yüksekokulların piyasada işgücü açısından karşılığı olmadığı gerekçesiyle kapatılacağını açıkladı.

Ergün, piyasada yeni oluşan işlere uygun nitelikte insanlar yetiştirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Pastaneciler bile sorun yaşıyorlar. Garsonluk yapacak çok sayıda insan başvuru yapıyor ama pasta yapacak adam başvurmuyor” dedi.

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına gerçekleştirilen “Türkiye'nin İnsan Kaynağının Belirlenmesi'' projesinin sonuç raporunun tanıtımına katılan Ergün önemli açıklamalar yaptı.

KAPATMA YA DA KISITLAMA

Ergün, insanların, piyasada yeni oluşan işlere uygun nitelikte yetiştirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Pastaneciler bile sorun yaşıyorlar. Garsonluk yapacak çok sayıda insan başvuru yapıyor ama pasta yapacak adam başvurmuyor” dedi.

Bakan Ergün'ün sözünü ettiği düzenleme ile fen edebiyat fakülteleri başta olmak üzere bazı yüksekokul ve fakültelerde düzenleme yapılacak. Çok fazla mezun veren bazı bölümler kapatılacak, bazı bölümlerde kısıtlamaya gidilecek, bazı bölümlerin de kontenjanı artırılacak.

İŞLETMELER BEBEKKEN ÖLÜYOR

Ergün, bazı sosyal yardım kalemlerinin asgari ücretin iki katı kadar yardım olduğunu belirterek, “Asgari ücretle çalışan bir insan çalıştığı için sosyal yardımlardan yararlanamazken, çalışmayan bir insanın evine asgari ücretin iki katı kadar kaynak girebiliyor” dedi.

Bu raporu hazırlatmalarının sebebi olarak bazı bölgelerde nitelikli çalışanın yanı sıra, niteliksiz çalışan bile bulamayan sanayi kuruluşlarının bulunduğunu gösteren Ergun, önceki yıllarda bebek anne ölümlerinin çok olduğunu ancak, sağlık hizmetleri geliştikçe bu sorunların azaldığını örneklerle sürdürdü. Ergün, “İşletmelerin bebek ölümlerinden kurtulması lazım. Bebekken ölüyor işletmeler. Girişimcilik eğitimleriyle bunu aşmaya çalışıyoruz. İşletmelerin ortakları kısa zamanda biraz para kazanınca hemen yat alalım, kat alalım. Sermaye olarak onu tutacağına sermayesini başka yerlere transfer ediyor. Ufak bir ekonomik problem oluyor ya da mali krizi nasıl aşacağını bilmiyor, işletme bilgisizlik yüzünden ölüyor.” dedi.

SOSYAL YARDIM UYUŞTURUCU ETKİSİ YAPIYOR

Bazı sosyal yardım kalemleri ile asgari ücretin iki katı kadar insanların sosyal yardım almasına imkan verildiğine vurgu yapan Ergün, “Asgari ücretle çalışan bir insan çalıştığı için sosyal yardımlardan yararlanamazken, çalışmayan bir insanın evine asgari ücretin iki katı kadar kaynak girebiliyor. Sosyal yardım, sosyal yardım olmanın dışına çıkıyor ve insanların üzerinde bir uyuşturucu etkisi yapmaya başlıyor. Halbuki sosyal yardımların tedavi edici olması gerekir. Sosyal yardımlar uyuşturucu etkisi yapmaya başladığı zaman, onu gözden geçirmek gerekir. Biz de şimdi bunu gözden geçiriyoruz. Çalışma azmimizi ve irademizi zayıflatan bir noktada mı sosyal yardımlar, böyle işaretler var çünkü. Bu araştırma işaretleri önümüze koyuyor.” diye konuştu.

Son güncelleme: android-time 12:4504.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more