Reklamsız Sözcü

Prim borcu olanlara müjde

Bakan Çelik, yeni düzenlemeyi açıkladı

android-time 14:10 2 Ocak 2013
Prim borcu olanlara müjde
Bakan Çelik, yeni düzenlemeyi açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu'na sosyal güvenlik destek primi borcu bulunanlara kolaylıklar getirileceğini açıkladı.

Bakan Çelik, bu çerçevede bugün görüşülecek bir kanun tasarısıyla bu kapsamdaki emeklilerin borçlarını yeniden yapılandırılarak 36 aya kadar taksitlendirme imkanı getirileceğini ve TÜFE/ÜFE dışında gecikme faizinin uygulanmayacağını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptığı yazılı açıklamada, emekli vatandaşların emekli olduktan sonra herhangi bir ticari faaliyet yapmaları halinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na yüzde 15 oranında sosyal güvenlik destek primi ödemeleri gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Kurumun bir süredir yaptığı araştırmalarda vergi kaydı bulanan yaklaşık 600 bin emeklimizin zamanında sosyal güvenlik destek primi ödemedikleri tespit edilmiştir.

Zamanında ödenmeyen primlere gecikme zammı ve gecikme cezası uygulanması halinde ise bu durumda olan emeklilerimizin önemli oranda mağduriyet yaşayacağı görülmektedir.

Bu nedenle vatandaşlarımızın lehine bir çok düzenlemenin yer aldığı ve TBMM Genel Kurulunda görüşülecek olan bir yasa tasarısı paketi hazırlanarak bu durumdaki emeklilerimizin borçlarını 36 aya kadar taksitlendirme imkanı getirilmektedir.”

GECİKME FAİZİ

Bu durumdaki emeklilerin borçlarına TÜFE/ÜFE dışında herhangi bir gecikme faizi de uygulanmayacağını belirten Bakan Çelik, emeklilerin kendilerine uygun bir şekilde borçlarını 36 aya kadar istediği vadede taksitlendirebileceğini ifade etti.

ANKA

Son güncelleme: android-time 17:2102.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more