Reklamsız Sözcü

UKRA’yı Polat da kurtaramadı

Ukra İnşaat'ı Polat Alemdar bile kurtaramadı. Şirket iflas başvurusu yaptı

android-time 10:54 17 Ocak 2013
UKRA’yı Polat da kurtaramadı
Ukra İnşaat'ı Polat Alemdar bile kurtaramadı. Şirket iflas başvurusu yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe belediyesinin verdiği kat yüksekliği sınırını yarıya indirmesi iflas davalarını patlattı.

Zaman’dan İbrahim Balta’nın haberine göre; Eva Gayrimenkul Değerleme şirketinin Aralık 2012 tarihli araştırma sonuçlarına göre 64 bin 959 adetlik daire sayısıyla Esenyurt, Türkiye’nin ‘markalı konut başkenti’ konumunda.

En yakın takipçisi, Bahçeşehir’i de içine alan Başakşehir ilçesinde ise aynı sayı 29 bin 379. Esenyurt, konut firmalarının en sıkıntılı olduğu bir merkez. Çünkü geçen yıl burada imar durumu değişti.

İlçe belediyesinin verdiği kat yüksekliği sınırını İstanbul Büyükşehir Belediyesi yarıya indirdi. Kat yüksekliğinin yarıya inmesi, maketten dairelerin tamamını satan veya hesaplarını buna göre yapan firmaları ‘iflasın eşiğine’ getirdi.

Maketten konut satanlar arasında iflaslar başlarsa en fazla riskin Esenyurt’ta olduğu belirtiliyor. Bankaların kredi verdiği konutların tesliminde ise bir sıkıntı görünmüyor. Esenyurt Filife projesini 1.080 daire olarak inşa edeceğini duyuran ve maketten satan Fiyapı, imar değişikliğinden sonra daire alamayanların parasını Kasım 2012’de iade edeceğini duyurmuştu. Ancak Fikret İnan’ın taahhüt ettiği bu tarihin üzerinden iki ay geçmesine rağmen paralar iade edilmediği gibi ilave para karşılığı başka projeden daire satmaya çalıştığı öne sürülüyor. Fiyapı hakkında iflas davası açan müşterilerin ise kafası karışık. Müşterilerin iflas talebine karşın Fiyapı iflas erteleme kararı aldı.

UKRA İFLAS ERTELEME İSTEDİ
Zorda olan firmalardan biri de Esenyurt’ta Ukra City’yi maketten satışa çıkaran ve Kurtlar Vadisi (Pusu) dizisine sponsorluğuyla adını duyuran Ukra İnşaat. İmar durumu değişikliği bu şirketi de olumsuz etkiledi. Konutlarını zamanında teslim alamayan müşterilere karşı şirket, mahkemeden 28 Aralık 2012 tarihinde iflas erteleme kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre önceki gün (15 Ocak 2013) mahkemeden müşteriler lehine yeni bir karar geldi ve ‘iflas erteleme’ hakkında yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Bu davanın duruşması 28 Şubat 2013’te görülecek. Esenyurt’ta imar probleminden dolayı sıkıntı yaşayan firma, Ispartakule’deki yeni projesi Ukra Hayat’ta da beklediği satış rakamına ulaşamadı.

Esenyurt’taki müşterilerin başlattığı hukuki süreç, Ukra Ispartakule projesinden daire alacakları da olumsuz etkiledi. Ispartakule’de satışların düşük kalmasının firmayı zora soktuğu kaydediliyor. Şimdi Ukra’nın en büyük umudu Esenyurt’ta imar probleminin çözülmesi ve buradaki işlerini bitirip teslim ederek kendini düze çıkarabilmesi.

Bol reklamlı konut projesi yapıp sonra piyasadan çekilen, müşterilerin iflasını istediği bir başka şirket ise KC Yapı. Son olarak KC Yapı’nın kendi arsalarındaki konutları teslim edemediği gibi TOKİ’yi de 60 milyon lira zarara uğrattığı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Meclis komisyonundaki açıklamalarıyla teyit edilmişti. Bu şirketin mağdur ettiği müşteriler, KC Yapı’nın eski ortaklarının yeni kurduğu şirketlerin ‘kendi paralarıyla’ kurulduğunu ve başka isim altında iş yaptığını iddia ediyor.

Son güncelleme: android-time 13:2917.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more