Reklamsız Sözcü

Yastık altında kaç ton altın var

Türkiye’nin geleneksel yatırım aracı altın, bankaların girişimleri ile yastık altından çıkarılıp ekonomiye kazandırılırken yeni bir boyut kazanmaya da başladı

android-time 09:25 22 Ocak 2013
Yastık altında kaç ton altın var
Türkiye’nin geleneksel yatırım aracı altın, bankaların girişimleri ile yastık altından çıkarılıp ekonomiye kazandırılırken yeni bir boyut kazanmaya da başladı

Türkiye‘nin en popüler yatırım aracı olma özelliğini koruyan altın, bankaların uygulamaya koydukları çok çeşitli yatırım seçenekleriyle yavaş yavaş ‘yastık altın'ndan çıkarılıyor. Resmi kaynaklara göre, Türkiye'de yastık altında 6 bin tona yakın altın bulunuyor. Bankaların altının ekonomiye kazandırılması yönündeki çalışmalarıyla şu ana kadar yaklaşık 1.3 ton altının yastık altından çıktığı tahmin ediliyor.

Altın mevduatı 16 milyar TL'ye ulaştı

Altın, özellikle 2008 yılında başlayan global krizle birlikte tüm dünyada ‘güvenli liman' olarak öne çıkarak yatırımcıların ilgisini çekmeye başlayınca Türkiye'de de yeni bir sürece girildi. Sektördeki birçok banka uzun süredir altın konusuna yatırım yapıyor. Altın yatırımları için bankaların sunduğu alternatif ürünlerin, müşteriler tarafından sıklıkla kullanılması ile yastık altı yatırımların ekonomiye kazandırılması hızlanıyor.

Özellikle son 10 yılda altının yakaladığı yükseliş performansı ve kolay bir şekilde alınıp-satılır hale gelmesi vatandaşın altına olan ilgisini daha da artırdı. Bankacılık sektöründeki altın mevduat hesapları 3.1 milyar TL'den son bir yılda 16.8 milyar TL'ye ulaştı. Bankada altın hesabı bulunan birçok kişi artık günün 24 saati altın alıp, istediği zaman bu altını paraya çevirebiliyor.

Altının yastık altından çıkarılmasında bankaların başlattıkları yenilikler etkili olurken, Merkez Bankası'nın bankalara TL mevduatlar karşılığında ayırması gereken karşılıkların (zorunlu karşılık) yüzde 30'unu altın olarak tutma imkânı vermesi de bu alandaki çalışmaları daha da hızlandırdı.

Hurda altın toplama hizmeti

Merkez Bankası'nın da altının teşvik edilmesine yönelik desteğiyle, bankalar da müşterilerine vadeli, vadesiz, birikimli ve ana para korumalı gibi çeşitli altın hesabı ürünü sunmaya başladılar. Ardından da ‘yastık altı' olarak tabir edilen bilezik, kolye, külçe, yarım, çeyrek gibi fiziki altınların kayıtlı ekonomiye kazandırılması amacıyla İstanbul Altın Rafinerisi ile anlaşan bankalar, “hurda altın toplama hizmeti” vermeye başladılar. Şubelerinde ‘altın günler'ni devreye sokarak, ekspertiz görevlendirdiler. Bu sayede müşteri sayılarını arttırmayı da başardılar.

50 bin TL'lik altına garanti

Bankaların altına yönelik uygulamaya koydukları bankacılık hizmetleri arasında vadeli, vadesiz altın mevduatı, altın biriken hesap, altın teminatlı ihtiyaç kredisi, altın havale, altın ve gümüş kredileri, taksitli altın ve gümüş kredilerinin yanı sıra kuyumcu paket sigortası, altın havalesi gibi pek çok farklı ürün bulunuyor. Bankaların müşterilere ve sektöre sundukları ilk altın ürünü 1997 yılında yatırım hesapları aracılığı ile uygulanan 1 gram, 1 Cumhuriyet Altını, yarım Cumhuriyet Altını dengi altın alım-satım hizmeti oldu. Bugün Altın Mevduat Hesaplarında bulunan altının 50 bin TL'ye kadar olan kısmı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na tabi tutuluyor. Yani TL'de olduğu gibi altın da devlet garantisinde oluyor.

Sözcü gazetesinden alınmıştır

Son güncelleme: android-time 10:3822.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more