Reklamsız Sözcü

Balıkta ağır metal açıklaması

Bakanlık, 'balıklarda ağır metal' ile ilgili açıklama yaptı

android-time 18:02 21 Ocak 2013
Balıkta ağır metal açıklaması
Bakanlık, 'balıklarda ağır metal' ile ilgili açıklama yaptı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balıklarda bulunan ağız metallerle ilgili olarak, “Bilimsel olarak deniz kirliliğinden dolayısıyla denizde yakalanan balıkların insan sağlığı için risk oluşturduğundan bahsedilebilmesi için belirlenen istasyonlarda uzun süre, sürekli ölçüm ve numune alımı yoluyla izleme çalışmalarının yürütülmesini gerektirmektedir” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 11 çeşit balıkta ağır metal kalıntısı bulunması ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, su ürünleri ile ilgili olarak yetiştiricilik ve avcılık alanlarında izleme ile piyasa denetimi, ithalat ve ihracat kontrollerine ilişkin çalışmaların yürütüldüğüne dikkat çekilerek, “Bakanlığımızca avcılık yoluyla elde edilen balık ve diğer su ürünlerinde tüm karaya çıkış noktalarında av sezonu içinde iki defa, su ürünleri yetiştiricilik çiftliklerinde ise yıl boyunca düzenli olarak kalıntı izleme programına göre ağır metal analizleri yapılmaktadır” denildi. Bugüne kadar Türkiye genelinde avcılık yoluyla elde edilen su ürünlerinde ve balık yetiştirme çiftliklerinden alınan numunelerde, ilgili mevzuat doğrultusunda yapılan analizlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığı belirtilen açıklamada şunlar yer verildi:

“Su ürünleri avcılığında insan sağlığı açısından herhangi bir olumsuzluk bulunan sahalarda avcılık yasaklanmakta, yetiştiricilikte ise o çiftlikte hasada izin verilmemektedir. Bilimsel olarak deniz kirliliğinden dolayısıyla denizde yakalanan balıkların insan sağlığı için risk oluşturduğundan bahsedilebilmesi için belirlenen istasyonlarda uzun süre, sürekli ölçüm ve numune alımı yoluyla izleme çalışmalarının yürütülmesini gerektirmektedir. Ayrıca, alınan numunelerin geçerli olabilmesi için resmi kontrol görevlilerince numune alma kurallarına uygun olarak alınması ve bu konuda yetkinlikleri onaylanmış laboratuarlarda analizlerinin yapılması gerekmektedir. Söz konusu haberlere konu edilen numunelerin ne zaman, nasıl ve hangi koşullarda alındığı ve analizin yetkinliği onaylı bir laboratuarda yapılıp yapılmadığı belli olmadığı gibi, olumsuz olduğu iddia edilen 11 adet numune ile ülke geneli için bir değerlendirme yapılması bilimsellikten uzaktır.Bakanlığımızca tüm gıda maddelerinde olduğu gibi, su ürünleri izleme çalışmaları bundan sonra da aynı şekilde yürütülecek olup, olumsuz bir sonuç alınması durumunda kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more