Reklamsız Sözcü

Vekillere yıpranma hakkı

Gazetecilerin yanı sıra milletvekilleri de kamuoyunda 'yıpranma payı' olarak bilinen fiili hizmet zammından yararlanacak.

android-time 23:10 10 Ocak 2013
Vekillere yıpranma hakkı
Gazetecilerin yanı sıra milletvekilleri de kamuoyunda 'yıpranma payı' olarak bilinen fiili hizmet zammından yararlanacak.

2008′de yapılan düzenlemeyle alınan yıpranma hakları gazeteci ve milletvekillerine geri verildi.

Yeni düzenlemeye göre gazeteciler, milletvekilleri ve dışarıdan atanan bakanlar eskiden olduğu gibi filli hizmet zammından yararlanabilecekler.

SÜREÇ BÖYLE GELİŞTİ:

Gazetecilerin yıpranma payı hakkının geri getirilmesi için başlatılan çalışmalarda sona gelindi. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde gazetecileri kutlayarak, gazetecilerin yıpranma hakkı ile ilgili olarak Meclis Başkanlığı’na götürüleceğini açıkladı.

TBMM’deki siyasi parti grupları arasında yapılan temaslarda, gazetecilere yıpranma hakkının geri verilmesi konusunda ön uzlaşma sağlandı ve TBMM Genel Kurulu’nda, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren tasarı kabul edilerek yasalaştı.

Ancak 10 Ocak Gazeteciler Günü'nde TBMM gündemine alınan önerge, vekillere yıpranma payı eklenerek genişletildi. Böylelikle milletvekilleri ve dışarıdan atanan bakanlar da kamuoyunda yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet  zammından yararlanacak.

BAŞBAKAN TALİMAT VERDİ

2008 yılında kaldırılan basın mensuplarının yıpranma paylarına, milletvekilleri de dahil edildi. Vekillerin yıpranma hakları da 4 yıl önce yapılan düzenleme ile iptal edilmişti. Milletvekillerinin yıpranma payının da, gazetecilerin yıpranma payı ile aynı torbada görüşülmesi Meclis’te “Sizin düzenlemeniz ile bizimki aynı anda olursa belki olumsuz bir şey yazmazsınız” şeklinde esprilerle yorumlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, milletvekillerinin kaldırılan fiili hizmet süresi ile ilgili düzenlemenin Başbakan’ın talimatıyla düzenlendiğini söyledi. Milletvekillerine de 4 yıllık yıpranma hakkı getirecek olan önergeye AKP, MHP ve BDP’nin destek vereceği açıklandı. CHP ise sürecin dışında kalacağını belirtti.

MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIKTA DÜNYAYI SOLLADI

-Türkiye’de asgari ücret 415 dolar iken, Milletvekili maaşlarının 6 bin 865 dolar olduğu biliniyor. Yani 17 katı. Bu oranı İngiltere’de 6, Fransa’da 5, Hollanda’da ise sadece 4 kat.

-Milletvekili emeklisinin Cumhurbaşkanına ödenmekte olan emeklilik aylığının yüzde 42 oranı, 31.10.2020 tarihine kadar yüzde 60 olarak belirlendi. Emeklilik maaşı ek ödenekle birlikte en az 7 bin 750 TL. Tüm emekli TBMM Başkanları ve Başbakan maaşları ise 11 bin 5000 TL.

-2 yıl milletvekilliği yapan emekliliğe hak kazanabiliyor. Ömür boyu maaş alıyor.

-Seçimden önce veya sonra suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça tutuklanamıyor, sorguya çekilemiyor, ifadesi alınamıyor veya yargılanamıyor. Sadece öldürme gibi ağır cezayı gerektiren eylemlerde, suç üstü olması durumunda yargılama yapılabiliyor. Yine soruşturmasına seçim öncesinde başlanılmış ise devlet bütünlüğü aleyhine işlenen suçlar nedeniyle milletvekilinin ifadesi istenebiliyor.

-Milletvekilinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler ölünceye kadar 5 yıldızlı sağlık hizmeti alabiliyor. TBMM’nin anlaşma yaptığı Türkiye’deki standardı en yüksek hastanelerde katkı payı ödemeden her türlü sağlık giderleri karşılanıyor.

-Hangi sosyal güvenlik kurumuna bağlı olduğuna bakılmaksızın, tüm emekliler bir başka iş yaparsa emekli aylığı kesiliyor. Sadece milletvekillerinin başka iş yapmaları halinde emekli aylıkları kesilmiyor.

-Milletvekilleri, seçmenleri ve yakınları, Meclis’teki lokantalarda dışarıdaki fiyatlara göre çok ucuz ve kaliteli yemek yiyebiliyor.

-Milletvekilleri kendilerine TBMM tarafından sağlanan makam aracıyla harcadıkları benzinleri Meclis’e fatura edebiliyor.

-Ankara ve İstanbul’da Meclis’in sosyal tesisleri ve misafirhanesinden öncelikli olarak ve sembolik ücretlerle yararlanabiliyorlar.

-TBMM Telefon Yönetmeliği’ne göre, her milletvekilinin çalışma odalarında kullandığı sabit hatları ile iki farklı operatöre ait bildirdikleri cep telefonu faturaları, TBMM bütçesinden karşılanıyor.

Son güncelleme: android-time 07:5111.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more