Reklamsız Sözcü

1 canın bedeli 36 bin 500 lira!

Tersane davasında karar verildi: "Her bir işçi için 36 bin 500 lira"

android-time 14:47 17 Ocak 2013
1 canın bedeli 36 bin 500 lira!
Tersane davasında karar verildi: "Her bir işçi için 36 bin 500 lira"

Tuzla tersaneler bölgesindeki Gisan tersanesinde 2008 yılında meydana gelen filika kazasında hayatını kaybeden 3 işçinin ölümü ve 16 işçinin de yaralanmasıyla ilgili açılan dava dün sonuçlandı. Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesinde sonuçlanan davada yargılanan sanıklara 5 yıl hapis cezası verildi. 36 bin 500 lira para cezasına çevrilen karar, olayın gerçekleştiği tersane önünde bugün önünde Limter-İş sendikası üyeleri tarafından protesto edildi.

“İŞÇİLER KOBAY OLARAK KULLANILDI”

Limter-İş sendikası üyeleri bu gün saat 12.00’de “Tersane patronları öldürüyor yargı aklıyor” yazılı pankart açarak, iş kazasının meydana geldiği Gisan tersanesi önünde toplandı. Protestocu grup daha sonra “Artık ölmek istemiyoruz”, “Yargıda adalet istiyoruz” şeklinde sloganlar attı. Grup adına basın açıklaması yapan Limter-İş sendikası Genel başkanı Kamber Saygılı, “filika kazası sonuçlandı karar vicdanları sızlatan bir karardır. Aynı zamanda tersane patronlarının aklanmasıdır. İşçi arkadaşlarımızın değeri 36.500 TL ile sonuçlanmıştır. Bu bir yargı cinayetidir, kabul etmiyoruz, adalet bakanını göreve çağırıyoruz” diye konuştu. DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’da basın açıklamasına katılarak işçilere destek verdi. Ali Rıza Küçükosmanoğlu “kum torbası kullanılması gerekirken işçiler kobay olarak kullanıldı. Üç işçi arkadaşımız öldü bu cinayetin sorumluları yargılanmazken yargılananlara da 36 bin 500 TL para cezası verilmiştir” dedi.
İş kazasının meydana geldiği Gisan tersanesinde öğle paydosunda olan bir grup işçi de tersanenin önünde toplanarak basın açıklaması yapan grubu izledi. Limter-İş sendikası üyeleri yapılan basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Türkiye’deki iş ve işçi güvenliği konusunda simge haline gelen olay 2008 yılında yaşanmış, bir filika testi sırasında oluşan kazada 3 işçi ölmüş 12 işçide yaralanmıştı.

 

Son güncelleme: android-time 14:4917.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more