Reklamsız Sözcü

130 milyon dolara aldık

Türkiye'nin yeni satın aldığı 85 metre uzunluğundaki sismik gemi 'Polarcus Samur' Türkiye'ye geldi

android-time 17:00 30 Ocak 2013
130 milyon dolara aldık
Türkiye'nin yeni satın aldığı 85 metre uzunluğundaki sismik gemi 'Polarcus Samur' Türkiye'ye geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın 130 milyon dolara satın aldıklarını ve ‘Barbaros Hayrettin Paşa’ adını vereceklerini açıkladığı 85 metre uzunluğundaki ‘Bahama’ bayraklı ‘Polarcus Samur’ adlı sismik gemi Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yaptı.

Saat 14.40’da Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yapan “Polarcus Samurö adlı gemi, 15.40’da Çanakkale önlerine geldi.

17 metre genişliğindeki sismik gemi, sahildeki vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı. İstanbul’a gitmek üzere Marmara Denizi’ne doğru yol almaya başlayan geminin 36 millik Çanakkale Boğaz geçişini saat 17.30 tamamlayacağı belirtildi.

Sismik geminin, 2 ve 3 boyutlu sismik aramalarla ilgili uluslararası arenada başarısını kanıtlamış olduğunu daha önce dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geminin öncelikle Karadeniz’de, ardından da Akdeniz’deki sismik aramaları yapacağını açıkladı.

Türkiye'nin tek sismik araştırma gemisi olma özelliğine sahip “K. Piri Reis”in papucu dama atıldı. ‘Polarcus Samur’ adlı sismik gemi ise teknik donanım açısından oldukça gelişmiş özelliklere sahip.

Son güncelleme: android-time 18:0130.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more