Reklamsız Sözcü

6 mobil dinleme aracı kayıp

11 mobil dinleme aracından 5’inin GES’te kayıtlı olarak MİT’e devredildiği ortaya çıktı

android-time 09:36 15 Ocak 2013
6 mobil dinleme aracı kayıp
11 mobil dinleme aracından 5’inin GES’te kayıtlı olarak MİT’e devredildiği ortaya çıktı

Konuyu gündeme taşıyan eski CHP Milletvekili Ersin, “Şimdi 5'i kayıt altına alınmış, ama 6'sı serseri mayın gibi ortada dolaşıyor. Bunları kim, ne amaçla kullanıyor, bir an önce bunlar da açıklığa kavuşturulmalıdır” dedi.

2005 yılında Kanada ve İsrail'den ithal edilen 11 mobil dinleme aracından 5'inin Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı'ndan (GES) “kayıtlı” olarak MİT'e devredildiği ortaya çıkarken bu araçların “hangi kurumlar tarafından ne amaçla kullanıldığı” konusunu Türkiye gündemine taşıyan eski CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, “Şimdi 5'i kayıt altına alınmış, ama 6'sı serseri mayın gibi ortada dolaşıyor” dedi.

Türkiye, 11 mobil dinleme aracının varlığını ilk kez 2008'de TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu içinde yasadışı dinlemelerle ilgili oluşturulan alt komisyona bilgi veren Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan (TİB) öğrendi. O dönem parlamenter olan ve kurulan alt komisyonun üyesi de olan eski CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'in kamuoyu gündemine taşıdığı araçlarla ilgili sadece komisyona bilgi veren dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, “Bizde bu araçlar yok” açıklaması yaparken MİT, Genelkurmay ve Jandarma'dan herhangi bir yetkiliden açıklama gelmedi.

Komisyona bilgi veren TİB uzmanının verdiği bilgiden hareketle sorusuna yanıt arayan ancak tam anlamıyla “duvar”la karşılaşan Ahmet Ersin, yaşanan son gelişmeyi Cumhuriyet'e değerlendirdi. Kendisinin edindiği bilgiye göre, bu araçların İsrail ve Kanada'dan ithal edildiği bilgisini aldığını anlatan Ersin, komisyona MİT ve Genelkurmay yetkililerinin çağrılmasını istediğini anımsatarak “Ben o dönem MİT ve gümrüklerden sorumlu devlet bakanının da komisyona çağrılıp bu araçların kim tarafından kullanıldığının sorulmasını istedim, ama AKP'liler apar topar komisyon çalışmalarını sonlandırdı. Yıllardır Türkiye'de yasadışı dinleme şikâyeti var, ama bir türlü failler bulunamıyor” dedi.

Genelkurmay, MİT gibi kurumların bu araçların varlığı yokluğu konusunda şimdiye kadar “sessiz kaldıklarına” dikkat çeken Ersin, “11 mobil aracın 5'i tespit edilmiş, şimdiye kadar kayıt dışındaydı. Tabii şimdi merak edilen, bu 6 mobil araç kimin elinde? Serseri mayın gibi ortada dolanıyorlar, kimlerin elinde, hangi kurumların elinde, yasal mı yasadışı mı çalışıyorlar, ne yaptıklarını bilmiyoruz. Bu açıklığa kavuşturulmalı. Halen de bunların faaliyette olduğu iddiaları yoğun” dedi.

Son güncelleme: android-time 11:5715.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more