Reklamsız Sözcü

Şehitlerin aileleri unutuldu!

Afyonkarahisar'da meydana gelen patlamada şehit olan 25 askerimizin ailelerine halen maaş bağlanmadı.

android-time 16:08 5 Ocak 2013
Şehitlerin aileleri unutuldu!
Afyonkarahisar'da meydana gelen patlamada şehit olan 25 askerimizin ailelerine halen maaş bağlanmadı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, “Hükümet kanunlarımızda suç olan kaçakçılık yaparken öldürülenlerin ailelerine sahip çıkıp 123 bin TL tazminat ödemiş, ancak Afyon’da şehit düşen 25 vatan evladımızı ‘doğal afet şehidi' olarak tanımlanmış ve tazminat ödemelerini bu tanıma göre hesaplanmıştır” derken, Afyonkarahisar’da şehit olan askerlerin ailelerine  halen maaş da bağlanmadığını ifade etti.

Tanrıkulu TBMM Başkanlığı’na verdiği ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yazılı cevaplamasını istediği soru önergesinde, “Hükümet kanunlarımızda suç olan kaçakçılık yaparken öldürülenlerin ailelerine sahip çıkıp 123 bin TL tazminat ödemiş, ancak Afyon’da şehit düşen 25 vatan evladımızı ‘doğal afet şehidi' olarak tanımlanmış ve tazminat ödemelerini bu tanıma göre hesaplanmıştır.

Çok önemli gördüğümüz bu sorunun çözümü için TBMM'de vermiş olduğumuz yazılı soru önergesine verilen cevaplardan görmekteyiz ki; Afyon'da şehit düşen vatan evlatlarımıza daha maaş bile bağlanmamıştır. Şehitlik ve gazilik ile ilgili bu başıboşluğu ve yıllardır süregelen haksız uygulamaları giderecek, çok kapsamlı bir Kanun Teklifi hazırlığı içindeyiz” açıklamasını yaptı.

Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2 ay sonra verilen cevapta; geçen yılın Eylül ayında Afyonkarahisar'daki mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit olan 25 askerin ailesine aylık bağlama çalışmalarının hala başlatılamadığı ve nedeni ise TSK'nın gerekli belgeleri göndermemesi olarak belirtildiğini de açıkladı.

Bakan Çelik yanıtında askerlerin hak sahiplerine hangi kanun çerçevesinde aylık bağlanacağının şu anda netleşmediğini söyledi ve nedenini de şöyle açıkladı:

“Patlamada şehit olan erbaş ve erlerimizin aileleri tarafından aylık bağlanması talebine ilişkin dilekçeler intikal etmeye başlamış ise de ilgili kuvvet komutanlığı tarafından vazife malullüğünün tevsikine ilişkin belgeler gönderilmediğinden durumları incelenememiştir. Olayla ilgili soruşturma sonuçları ve belgelerin intikali halinde şehitlerimizin durumları incelenerek, hangi kanun kapsamında aylık bağlanacağına Vazife Malullüğü Tespit Kurulunca karar verilecektir.”

Bakan Çelik yanıtında, bu olayla bağlantılı olarak yapılmakta olan herhangi bir yasal düzenleme çalışması bulunmadığını da söyledi. Çelik, 10 Kasım 2012'de yürütülmekte olan bir operasyona takviye amacıyla yola çıkan Jandarma Özel Harekat timini taşıyan helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 17 askerin hak sahiplerine ise Terörle Mücadele Kanunu kapsamında vazife malullüğü aylığı bağlanacağını bildirdi.

Son güncelleme: android-time 21:1405.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more