Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
AKP’liler Zaman’a savaş açtı

AKP’liler Zaman’a savaş açtı

Ağustos 8, 2013 |

Zaman'ın 'Erdoğan nasıl düşer' formülü ortalığı karıştırdı. Twitter'da tepki yağmuru.

İngilizce yayın yapan Today’s Zaman gazetesinde yer alan “Erdoğan nasıl düşer?” yazısı ortalığı karıştırdı. Sosyal medyada cemaate tepki gösteren AKP’liler, Twitter’da “Zaman gazetesi kendine gel” kampanyası başlattı.

Zaman gazetesinin İngilizce yayın yapan gazetesi Today’s Zaman’da Başbakan Erdoğan’ı devirme yolları ile ilgili ilginç bir yazı kaleme alındı.

Gazete yazarlarından Orhan Kemal Cengiz’in 1 Ağustos 2013 tarihinde yayınlanan “Erdoğan iktidardan nasıl düşer? (How will Erdoğan fall from power?)” başlıklı yazısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘nasıl devrileceğinin’ formülü verildi. Cengiz’e göre, yerel seçimlerde AKP’nin İstanbul ve Ankara gibi önemli büyükşehirleri kaybetmesi Başbakan Erdoğan’ın iktidarı kaybetmesinin önünü açacak.

Gezi Parkı olaylarına destek veren Koç grubuna ait TÜPRAŞ’a yapılan baskın ve denetimleri de eleştiren Cengiz, “Herkes bu denetimlerin asıl sebebini çok iyi bilmektedir. Denetimle ilgili haberler medyaya yansır yansımaz şirketin borsadaki hisseleri milyonlarca değer kaybetti. Bence bu tarz bir gözdağı hiçbir şartta açık bir toplumda, hiçbir demokraside ve serbest piyasanın teşvik edildiği hiçbir sistemde kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Erdoğan iktidardan nasıl düşer?

Bütün bu sayacaklarım için yeni bir konsept geliştirmemiz gerekiyor: Başbakan Erdoğan Gezi Parkı protestolarındaki sözümona rolü dolayısıyla Türkiye ’deki en büyük holdinge öfke duyuyor. Bu öfkesini de halka açık toplantılarda açıkça ifade etti ve şimdi de bu şirketler vergi denetmenleri tarafından soruşturuluyor.

Başbakan Erdoğan Divan Otel sebebiyle bu otelin sahibi olan Koç Holding’e çok kızdı. Zira otel Gezi Parkı olayları sırasında protestoculara kapısını açmış ve onlara tıbbi yardımda bulunmuştu. Denildi ki bir ihbar mektubu üzerine gruba ait şirketlerden bazılarına vergi denetimlerine başlandı. Ancak herkes bu denetimlerin asıl sebebini çok iyi bilmektedir. Denetimle ilgili haberler medyaya yansır yansımaz şirketin borsadaki hisseleri milyonlarca değer kaybetti.

Bence bu tarz bir gözdağı hiçbir şartta açık bir toplumda, hiçbir demokraside ve serbest piyasanın teşvik edildiği hiçbir sistemde kabul edilemez. Hemen her gün medyanın hükümet tarafından nasıl kuşatıldığını bu sütunlarda yazmaktayız. Bu, son güç gösterisinden sonra ise, Erdoğan’ın kendi gücü karşısında sadece medyaya diz çöktürmeyi istemekle kalmayacağı fakat diğer herkesi de kontrol altına almak istediği anlaşılıyor. Koç Holding tek başına Türk ekonomisinin yüzde 10′unu teşkil ediyor. Böylesi büyük bir şirkete yönelik bu gözdağı girişiminin açık bir şekilde kamuoyu önünde yapılması sonrasında, ülke genelindeki iş çevrelerinde yayılacak şok dalgasını tahmin etmek zor değil.

Bütün bu yapılanlara rağmen, Erdoğan’ın partisinde kendisine karşı hiçbir güçlü muhalefet emaresi görünmemekte… Bu çok enteresan zira ben Ak Parti ’deki herkesin veya bu partiyi destekleyen bütün insanların Erdoğan’ın Gezi olayları sonrasındaki bu tavrını tasvip ettiğini düşünmüyorum. Bu tarz davranışlar ve buna benzer yaklaşımlar Türk ekonomisine ciddi zararlar verebilir. Yabancı yatırımlar ülkeyi terk etmeye başlayabilir. Bazı ekonomistler daha şimdiden “ani durgunluk sendromundan” bahsetmeye başladı ki bu AK Parti’yi ve Erdoğan’ı destekleyen iş çevrelerinde ciddi endişelere sebep olabilir. Ancak dediğimiz gibi buna rağmen bu çevrelerden de herhangi bir eleştiri duyamadık.

Bence küçük bir hareket büyük bir fırtınaya sebep olabilir. Sözgelimi AK Parti içinde muhalif kanatta bulunan biri İstanbul Belediye Başkanı olursa o zaman zincirleme bir tepki reaksiyonu başlayacaktır. Yani parti içindeki muhalefet İstanbul’da seçilebilir bir aday arkasında birleşirse, böylece Erdoğan’ın düşürülmesi için hızlı bir yol açılmış olabilir.

Erdoğan bütün bu sert ve keskin politikasıyla birlikte bu ihtimali de görüyordur. Bu arada Ak Parti ’nin yerel ve genel seçimleri bir arada yapması da sürpriz olmayacaktır.

Her ne yapılırsa yapılsın eğer AK Parti Ankara’yı ve İstanbul’u alamazsa ya da oylarından büyük bir kısmını kaybederse Erdoğan bizzat kendi partisi içinde büyük bir muhalefet ile karşılaşacaktır ve biz de hep beraber şu anki birliktelik görüntülerinin gerçekten aldatıcı olduğuna şahit olabiliriz.

Cengiz’in bu yazısının TÜrkçe’ye çevrilmesiyle birlikte cemaate tepki gösteren AKP’liler, Twitter’da “Zaman gazetesi kendine gel” etiketiyle kampanya başlattı.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • T.C. Dante

  Anasını satayım sanki peygamber. Kimse eleştrimicek, kimse yargılamıcak, laf etmicek, düşünemicek.

 • Eguler

  ben ulkemde insanlik istiyorum , demokrasi ve hurriyet istiyorum , ulke insanimin hayat standartinin en ust duzeyde olmasini diliyorum..

 • mehmetali soykıran

  Amerika bir nala vurur birde mıha.Her ikisininde nemalandığı yer orası.

 • flee

  cıkdıgı kabugumu begenmıyor akp?

 • flee

  sız bugunlere gelın dıye az mı turban yaygarası yaptı zaman gazetesı ne olduda cıkarlarınız catıstı ne oldu hanı önemlı olan turbanlı kızlarınızın cektıgı ezıyettı ?sahtekarlar

 • henrypier7

  Zaman bile böyle yazdıysa AKP’nin işi gelecek seçimde çok zor olacağa benziyor. Bir şeyler dönüyor, ama zamanı gelmeyince anlayamayacağız.

 • flee

  hanı önemlı olan turbanlı kızlardı,ne o kavganın boyutumu degıstı?

 • TChaluk64

  hayırdır kim kimin kuyruğuna bastı?

 • flee

  pıyasaya cıkarken akp nın sağdıçı ıdı zaman gazetesı ne oldu mal patlak mı cıktı

 • flee

  cok merak edıyorum zaman gazetesı sımdı kımı pıyasaya surmeye hazırlanıyor fettullah gulenın ımalatı yenı magdur ağlak adayı kım şimdı yenı aday,bu aralar abdulatıf şener cok fink atıyor sagda solda ınsallah yenı kukla o degıldır,o ıse sayet herkes kecelı kalemle kaş göz yapar gulecegı alternatıf tarafına

  • ifkkaragul@hotmail.com

   ABDULLAH GÜL VE RIFAT HİSARCIKLIOĞLUNA DİKKAT

 • Gürbüz Çetinkaya

  BELKDE YENI IHALE BEŞINDE ONDAN GOZ DAĞ VERIYOR

 • cicek cemil

  sen iktidar oldun ben iktidar olacam kavgasi ha tayyip gitmis yerine cemaatin firca biyik gül’ü gelmis ayni kafa

 • avci

  tabiki soylarini kurutarak

 • t.c.kartal1965

  akıllı davranarak ve çocuklarımızı Atatürk İlkelerine sadık, ailesine ve vatanına saygılı evlatlar yetiştirerek. Bu hainlerin eğitim kurumlarından çocuklarımızı uzak tutarak dostum.

 • Eylem

  ohh çok iyi olmuş .
  Bu daha başlangıç :)

 • hfn

  Çatacak kimse kalmadımı, birbirlerini yemeye başlayacaklar. Devamını bekleriz.

 • Capulcu

  Tek disi kalmis CANAVAR Savasi

 • burak baykurt

  Bir bakalım…Darbe teşebbüsümü dersin,halkı isyana teşvikmi dersin,be ararsan var…Her derde deva sayın savcılarımız gereğini yaparlar herhalde:)))