Reklamsız Sözcü

‘AKP’nin gizli ortağı Öcalan’

Öcalan, anayasadaki Kürt sorunu bölümünün Numan Kurtulmuş ve Osman Can tarafından yazılmasını istedi.

android-time 03:00 17 Ocak 2013
‘AKP’nin gizli ortağı Öcalan’
Öcalan, anayasadaki Kürt sorunu bölümünün Numan Kurtulmuş ve Osman Can tarafından yazılmasını istedi.

Mehmet Öcalan, önceki gün ziyaret ettiği Abdullah Öcalan ziyaretinin ardından açıklama yaptı. Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan’ın cenazeler konusunda sağduyu hakim olmalı şeklinde uyarılarda bulunduğunu aktarırken, Öcalan’a çok kritik bir rol düştüğünün vurgusunu yaptı. Vatan Gazetesi’nden Ruşen Çakır’a konuşan Mehmet Öcalan, Öcalan'ın “demokratik özerklik” ısrarından vazgeçmiş olduğunu; benzer bir şekilde yeni anayasada “Kürt” tabirinin geçmesini de talep etmediğini belirtti.

“ANAYASAYI O İKİ İSİM YAPSIN”

Mehmet Öcalan ayrıca Abdullah Öcalan ile ilgili önemli bir açıklamaya da yer verdi. Yeni anayasada en temel sıkıntının Kürt sorunu nedeniyle yaşanacağını, 4 partili ortak komisyonun bu konuda uzlaşamayacağını düşünen Öcalan, Anayasanın Kürt sorunuyla ilgili bölümlerini, iktidar partisine son kongre öncesi katılmış olan ve yönetime giren iki isim, Has Parti eski Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile Anayasa Mahkemesi eski raportörü Osman Can kaleme alsın.” önerisinde bulundu.

ERDOĞAN MUHATABINI SEÇMİŞ

Abdullah Öcalan’ın bu talebiyle ilgili Sozcu.com.tr’ye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, bu talebin bile gizli kapaklı görüşmelerin sonucu olduğunu belirtti.

“Ne oluyorsa milletin önünde, şeffaf olsun” diyen Koç, “Öcalan'ın bu talebi bile gizli kapaklı pazarlıkların riskini göstermektedir.” diye konuştu.

Başbakan’ın her bağırıp çağırdığında arkasından bir şeyler geldiğini söyleyen Koç,
“Bu talep Başbakan'a siyasal mutabakat aransın dediğimizde, zemin olarak Meclis'i işaret ettiğimizde bu sürecin niye baltalandığının da bir göstergesi. Demek ki Erdoğan, tekil bir muhatap seçmiş. Gizli götürülmesinin, dışarıda perdenin önünde bağrıp çağırmanın anlamı bu gizli pazarlıklardır.” dedi.

AKP’NİN GİZLİ ORTAĞI ÖCALAN

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise, Öcalan’ın Anayasa telebiyle ilgili, “Demek ki AKP, Anayasa görüşmelerini Öcalan'la yapıyor. Öcalan'la birlikte Türkiye'ye Anayasa yapmak istiyorsa teslimiyetin boyutu gerçekte millet egemenliği yerine silah egemenliğine verilmiştir.” dedi.

Öcalan’ın bu talebiyle, Öcalanla yapılan görüşmelerde Anayasa konusunun da konuşulduğunun anlaşıldığını belirten Vural, “Bu durum Anayasa sürecine kara bir lekedir. Bir bakıma AKP’nin bu konudaki iradesini de Öcalan'ın belirlediği ortaya çıkmıştır. AKP’nin anayasa konusunda gizli ortağı ve müzakere ortağı Öcalan ve BDP’dir” diye konuştu.

Öcalan’ın Türkiye’ye yeni bir yol haritası çizdiğinin ve yakında kabineyi de belirleyebilecek duruma geldiğinin altını çizen Vural, “Yüzde 90-95 bebek katiliyle görüşleri uyuyor ise zaten bir eş başkanlık süreciyle bunu götürmek istiyorlar. Bu müzakere sürecinin eşbaşkanlık müessesesi var gözüküyor. Bu eşbaşkanlardan biri malesef bebek katili ve diğer tarafında hem BOP eş başkanı sıfatıyla hem de bebek katilini muhatap almasıyla başbakan gözükmekte.” dedi.

“BEBEK KATİLİNİ POLİTİK LİDER OLARAK GÖRÜYORLAR”

AKP’nin PKK’yı bir terör örgütü olarak değil de siyasi örgüt olarak gördüğünü söyleyen Vural, “İmralı canisini, bebek katili olarak değil de bir politik lider olarak görüyorlar.” dedi.

Öcalan'a televizyon vermeye kadar giden samimiyetin, OSLO görüşmelerinin ve nihayetinde İmralı ile doğrudan görüşmelerin sonucunda Türk Milleti’nin anayasasının Öcalan’la birlikte dizayn edilmesi durumuna getirildiğini belirten Vural, Erdoğan ve Öcalan’ı ameliyathanede olan iki cerraha benzeterek, Türkiye’yi ameliyat masasına yatırmışlar. Masada neşterleri eline alan iki kişi var. Bir tarafta Öcalan, bir tarafta sayın başbakan. Türkiye’ye ameliyatla istediği biçimi vermeye çalışıyorlar” diye konuştu.

KURTULMUŞ: SPEKÜLASYON

AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da, Öcalan’ın yeni anayasanın yazım sürecinde kendisinin ve Osman Can’ın isimlerini telaffuz ettiği iddiasıyla ilgili açıklama yaptı.

Kurtulmuş, İmralı görüşmeleriyle ilgili hiçbir bilgisi olmadığını vurgulayarak, ”İmralı’da ne konuşuluyor, ne ediliyor bunların hiçbirisini bilmiyoruz. Sadece ilgili olan devlet görevlilerinin, kamu görevlilerinin yürütmüş olduğu süreç hakkında bu tür spekülasyonların yapılması fevkalade yanlıştır” dedi.

Son güncelleme: android-time 13:4617.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more