Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
AKP’nin herkesten gizlediği anket

AKP’nin herkesten gizlediği anket

Şubat 17, 2013 |

Kamuoyuna açıklanmayan ankete göre tabanın yarısının itirazı var...

Hükümetin başlattığı İmralı süreci öncesinde, TEPAV’ın finansmanıyla, Adil Gür (AG) Araştırma Şirketi’nin yaptığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Genelkurmay ve MİT’e de iletilen son araştırma, AKP tabanının yarısının Kürt açılımına karşı olduğunu gösterdi. Araştırma, hükümetin terörün sona erdirilmesinde büyük umut bağladığı “mele” açılımının da tutmadığını ortaya koydu. Araştırma, Erdoğan’ın neden idam cezasını tartışmaya açtığı sorusunun yanıtını da verirken, çözüm için Abdullah Öcalan’ı değil BDP’yi işaret etti.

Cumhuriyet’in haberine göre; sonuçları Bilkent Üniversitesi tarafından değerlendirilen araştırma, yedi coğrafi bölgede, 48 il ve 186 ilçede, bunlara bağlı 369 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 3 bin 252’si kadın toplam 6 bin 516 denekle yüz yüze görüşmeyle yapıldı. Çıkan sonuçları hükümetin “hassas” olarak görmesi nedeniyle araştırma kamuoyu ile paylaşılmadı. Araştırmanın sonuçları şöyle:

AKP tabanı bölündü: Kürt sorununun varlığını kabul eden Türklerin oranı yüzde 78, Kürtlerin oranı ise yüzde 63 olarak saptandı. Kürtlerin yüzde 49’u, Türklerin ise yüzde 62’si Kürt açılımını başarısız bulurken, 2011 yılında AKP’ye oy vermiş olanların yüzde 50’si Kürt açılımına olumsuz yaklaştı. CHP seçmeninin yüzde 74’ü Kürt açılımına karşı olduğunu beyan etti. Kürtlerin yüzde 44’ü “Özerk bir yönetim veya federasyon kabul edilmeli midir?” sorusuna “hayır” yanıtı verdi. Buna karşın Kürtlerin kültürel ve dilsel haklar konusunda ortak talebi olduğu anlaşıldı.

Bölünme ve bağımsız Kürt devleti: “Kürt sorununun çözümü için bölünme, yani Kürtlerin ayrı bir devlet kurması kabul edilmeli mi?” sorusuna, Kürtlerin yüzde 77’si “hayır” yanıtını verdi. Buna karşın Kürtlerin yüzde 82’si belediye, hastane ve mahkeme gibi kamusal alanlarda Kürtçe hizmet verilmesini istedi. Kürtlerin yüzde 65’i anadilinde eğitime “evet” derken, yüzde 80’i Kürtçenin seçmeli ders olması gerektiğini beyan etti. Kürtçenin resmi dil olmasını isteyen Kürtlerin oranı ise yüzde 55 olarak saptandı. Kürtlerin yüzde 60’ı ise Kürt bayrağına olumsuz baktı.

Bağımsızlık talebi: Kürtlerin yüzde 70’i Kürtçe vaaz ve hutbe isterken, bağımsızlık isteyen Kürtlerin oranı ise yüzde 24’te kaldı. Türkler arasında Kürtlerin ayrımcılığa uğradığına ilişkin genel bir kanı ortaya çıkmazken, Kürtlerin yüzde 47’si ayrımcılığa uğradığını beyan etti. Araştırma, bugün seçim olsa Kürtlerin yüzde 51’inin Türklerin ise yüzde 35’inin AKP’ye oy vereceğini ortaya koydu. Bu oran AKP için Türkiye genelinde yüzde 48 olarak belirlendi. BDP’ye oy verecek Kürtlerin oranı ise yüzde 46 olarak saptandı. Kürtlerin yüzde 12’sinin oy vermeyeceğini açıklaması dikkate alındığında BDP’nin yüzde 10 barajını zorlayabileceği öngörüsü yapıldı.

PKK siyasete katılsın: Kürtlerin 63’ü PKK’nin silahsızlanıp siyasete katılmasına destek verirken, AKP seçmeninin yüzde 52’si, BDP seçmeninin de yüzde 75’i PKK’nin siyasete katılmasını istedi.

Öcalan’la görüşme: Kürtlerin yüzde 66’sı devletin Öcalan ile görüşmesi gerektiğini düşünürken, yüzde 61’i Öcalan’ın serbest bırakılması ya da ev hapsine alınması gibi mevcut durumunda lehine bir iyileştirmeye destek verdi. BDP’ye oy verenlerin yüzde 61.7’si Öcalan’ın serbest bırakılmasını isterken ev hapsine alınmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 32.2’de kaldı.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • şahmesut

  sözcümü ele geçirmiş bu haberi

  • ercan41

   zorunamı gitti?

   • şahmesut

    olum ne diyon ancak anket yapıyosunuz sonrada kuyruğu sıkıştırıp savuşuyosunuz bari bir lafınız bile tutsa falcı çingene karıları gibisiniz hepsi bu

    • http://www.facebook.com/dincer.ay3 Dincer Ay

     Vay AKP li kardesim biraz kafanizi degistirin tabiki memleket elden gitmis Turkiye bölunmus tabiki sizin icin muhim degil siz daha asilin AKP nin kuyruguna.

 • antimolla

  a ke pe Kürtlerden Öyle bi tokat yiyecekki,
  Yönünü Şaşıracak, Kaçacak Delik Arayacak.

 • yeterartikyobazlar

  tabanları zaten köleleri gibi.. din sömürüsüne devam et.. ona buna çamur at tamam. tabanları da kul hakkı nedir bilmez. şehitler neden öldü kim öldürdü bilmez. gemicikleri, torpilleri, hukuksuzlukları bilmez. bir türban derler hepsi silinir, bir makarna hepsi silinir kafalarından.

 • http://www.facebook.com/selahattin.kaymaz.12 Selahattin Kaymaz

  Orhan bey millette onur ve haysiyet mi bıraktılar bu milliyetsizler. Bugün sayın başbakanın Mardin-midyatta halka hitaben yaptığı konuşmasında biz milliyetçiliği ayaklar altına aldık dedi. Bu ne anlama geliyor Türkiye türktür veya ben türküm söylemleri artık kafatası ve ırkçılıkla suçlanacak. Hükümetin en büyük başarısı tarih boyunca anayurdunda yaşıyan insanların Türk yurdu ve türklüğü inkar ediliyor. İşte AKP nin Türkiye’ye kazandırdığı bu ruhsuzluk hâli için nekadar övünseler azdır. Tayyip beyi de onu destekliyen uyuşuk ve uyuyan beyinleri de gerçekten tebrik ederim. Nekadar övünseler azdır.

 • Ozgurhayat

  Bunlar iyice rotayi sasirdi, burasi patagonya degil, yedi düvel tokat yemis, siz kimsinizki bunca ihanetle orda kalacaksiniz? Hesap günü yaklasiyor.

 • OzanCemErdogan

  Sorun bakalım vatandaşa kaçının evinde plazma TV var. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tabiriyle “Sayın” Öcalan’a özel plazma TV bağlanıverdi. Yarın öğreniriz belki de bu gelen televizyon smart TV’ymiş ve skype, facebook tıkır tıkır internette dolaşıyor bizimkisi. Hükümetten biri lütfen söylesin. Niçin plazma TV?
  Birçok vatandaşın yakını, tanıdığı hapiste olabilir. Binlerce kişinin katili, daha fazlasının sakat kalmasına sebep olan kişi, orman yaktıran, uyuşturucu taciri, kadınların namusuna sarkan, idam mahkumu Abdullah Öcalan’a gösterilen ihtimamın milyonda biri yok diğer mahkumlara.

 • halit

  PARTİNİN ÖZÜ ÜMMETÇİ VE BÖLÜCÜLERDEN OLUNCA JETONU GEÇ DÜŞENLER KARŞI ÇIKABİLİYOR. MİLLİ VE ULUSAL DEĞERLERİ GÖZ GÖRE GÖRE KAYBETMEYİ GÖZE ALMAK İSTEMEYEN SAĞ DUYULU AK PARTİLİLER SANDIKTA KENDİLERİNİ GÖSTERECEKTİR.

 • can

  Affettiği
  bütün teröristler ya eylem yaparken yakalanıyor yada canlı bombayken.
  İşte bir tanesi daha bu kemalistlerin bir taneside mi vatanı için
  çalışmadı yahu ! Niçin hepsi ihanet şebekelerine taşeronluk yapıyor ?
  Ahmet Necdet Sezer gerçeğini CHP nasıl açıklayacak acaba bekleyelim
  görelim

 • can

  nedense sözcü bu aralar bu anketlere çok kafayı taktı neden acaba?

 • can

  Affettiği
  bütün teröristler ya eylem yaparken yakalanıyor yada canlı bombayken.
  İşte bir tanesi daha bu kemalistlerin bir taneside mi vatanı için
  çalışmadı yahu ! Niçin hepsi ihanet şebekelerine taşeronluk yapıyor ?
  Ahmet Necdet Sezer gerçeğini CHP nasıl açıklayacak acaba bekleyelim
  görelim

 • ys59

  Bazi yorumcu arkadaslar (genelde) hem elestiriyorlar,hemde “SAYIN”ifadesini kullaniyorlar.”SAYIN”ifadesi saygiya layik insanlar icin kullanilir.

 • şahmesut

  tecrübe diyosun yani sen ötmeyi öğrenmişsin.

 • CemGezginci

  bırakın artık bu akp’nin sakladığı, akp’yi şok eden şeklindeki anket haberlerine inanmayı. akp’nin saklasa saklasa saklayacağı anket seçimleri %75 %80 oranında kazanacağını gösteren anket olur. onu da zaten mütavaziliğinden saklar.

 • haso

  bir dusun iyi dusun ama nerdeeeeeeee