Reklamsız Sözcü

AKP’nin sıradaki üniversite planı

AKP’nin yeni anayasa çalışmalarında sunduğu öneri yeni bir tartışmayı da gündeme getirecek...

android-time 08:10 23 Ocak 2013
AKP’nin sıradaki üniversite planı
AKP’nin yeni anayasa çalışmalarında sunduğu öneri yeni bir tartışmayı da gündeme getirecek...

AKP'nin yeni anayasa çalışmalarında sunduğu öneri, yerli ve yabancı özel üniversitelerin kurulabilmesinin önünü açıyor.

Yeni anayasa için sunduğu önerilerle kamu çalışanları için türban yasağının kaldırılması, Genelkurmay Başkanlığı'nın, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması, vali-müsteşar-genel müdürlerin görev sürelerinin Başkanlık Sistemi kapsamında Başkan'ın görev süresiyle sınırlı olması gibi radikal düzenlemeler öngören AKP, yükseköğrenime yönelik de çarpıcı değişikliklere yer verdi.

Vatan gazetesinden Şebnem Hoşgör'ün haberine göre, mevcut anayasada üniversitelerin devlet tarafından kurulması öngörülürken tek istisna vakıflara tanınıyor. AKP yeni anayasanın “idari” bölümüne ilişkin sunduğu öneriler kapsamında bu tür bir sınırlamaya yer vermedi. AKP, YÖK'ün hazırladığı yasa taslağına paralel şekilde yerli ve yabancı özel üniversitelerin kurulabilmesinin de önünün açılmasını istedi.

AKP, üniversiteler ile öğretim üyelerinin serbestçe her türlü bilimsel araştırma ve yayında bulunabileceğini öngören mevcut anayasa hükmünde de değişikliğe gitti. AKP önerisinde öğretim üyeleri ile diğer öğretim elemanlarının serbestçe her türlü araştırma, yayın faaliyetinde bulunma hakkı korunurken bunlara “açıklama” ve “öğretim faaliyeti” de eklendi. Ancak mevcut anayasa metnindeki “üniversiteler” ifadesi kullanılmayarak, bu tip serbestilere ilişkin üniversitelerin anayasal güvencesi kaldırıldı.

Görevden alma yetkisi

Mevcut anayasada “Üniversite yönetim ve denetim organları ile öğretim elemanları; Yükseköğretim Kurulu'nun veya üniversitelerin yetkili organlarının dışında kalan makamlarca her ne suretle olursa olsun görevlerinden uzaklaştırılamazlar” hükmü yer alıyor. AKP önerisiyle denetim organlarını bu kapsamdan çıkarttı. Mevcut Anayasa'da TSK ve emniyet teşkilatına bağlı yükseköğretim kurumlarının özel kanun hükümlerine tabi olduğuna ilişkin bağımsız bir madde bulunurken, AKP önerisinde TSK ve Emniyet'e ayrıcalık tanıyan böyle bir düzenleme öngörülmedi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more