Reklamsız Sözcü

Almanya’da dava, Türkiye’de aklanma!

Kılıçdaroğlu Deniz Feneri Davası ile ilgili "Almanya'da yüzyılın davası olarak görülüyordu, Türkiye'de yüzyılın aklanması olarak tarihe geçecek" dedi.

android-time 18:44 17 Ocak 2013
Almanya’da dava, Türkiye’de aklanma!
Kılıçdaroğlu Deniz Feneri Davası ile ilgili "Almanya'da yüzyılın davası olarak görülüyordu, Türkiye'de yüzyılın aklanması olarak tarihe geçecek" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye ayağına ilişkin yargılama süreci dün başlayan Deniz Feneri e.V. davası ile ilgili “Almanya’da yüzyılın davası olarak görülüyordu, Türkiye’den yüzyılın aklanması olarak tarihe geçecek” dedi.

Çin seyahati kapsamında Kılıçdaroğlu’nu Şanghay’dan Urumçi’ye götüren uçak, yakıt ikmali için Rusya’nın Abakan şehrine yakıt iniş yaptı. Kılıçdaroğlu, ikmal beklenirken, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Almanya’daki Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturma sonucunda 20 sanık hakkında açılan davanın ikinci duruşmasının başladığı hatırlatılarak, bir şikayetçinin son anda şikayetinden vazgeçtiğine ilişkin iddialar olduğunun ifade edilmesi üzerine şunları söyledi:

“Bu dava Almanya’da yüzyılın yolsuzluğu olarak adlandırıldı, anlaşılan bizde de ‘yüzyılın aklanması’ olarak ortaya çıkacak. Türkiye’de siyasal iktidarın yargı üzerinde baskısı var. Adalet kavramı yara almıştır. En tipik örneği Deniz Feneri davasıdır. Sokaktaki sade vatandaş adaleti kavramının unutulduğunu düşünüyor.”

Kılıçdaroğlu, Paris’te öldürülen üç kadın için Diyarbakır’da düzenlenen cenaze töreninin olaysız geçtiğinin belirtilmesi üzerine de “Taşkınlığın olmaması mutluluk verici” dedi.

Bir gazetecinin, “Bazı milletvekilleri disipline sevk edilmeyebilir mi taşkınlık olmadı diye” yönündeki sözleri üzerine ise “Hayır. O başka bir şey. Gidince bakacağız” ifadesini kullandı.

 

Son güncelleme: android-time 20:5517.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more