Reklamsız Sözcü

Amerikalı fotoğrafçı İstanbul’da sır oldu!

7 Ocak’ta İstanbul’a fotoğraf çekmek için gelen iki çocuk annesi Amerikalı Sarai Sierra ortadan kayboldu

android-time 07:57 28 Ocak 2013
Amerikalı fotoğrafçı İstanbul’da sır oldu!
7 Ocak’ta İstanbul’a fotoğraf çekmek için gelen iki çocuk annesi Amerikalı Sarai Sierra ortadan kayboldu

20 Ocak akşamı kaldığı hostelden yemek almak üzere ayrılan ABD'li kadından bir daha haber alınamadı. Pasaportu ve bavulları odasında bulunan kadının eşi, ABD basınını ayağa kaldırdı.

ABD'nin New york kentinde yaşayan 33 yaşındaki Sarai Sierra, hayatında ilk kez yurt dışı seyahatine çıkmıştı. Bu yolculuk için İstanbul'u seçen 2 çocuk annesi, Beyoğlu'nda bir hostele yerleşti. Her gün çektiği İstanbul fotoğraflarını Instagram'daki sayfasına yüklüyor, Skype ve mail aracılığıyla da eşi Steven Sierra ile irtibata geçerek yaptıkları hakkında bilgi veriyordu. 21 Ocak'ta ülkesine dönmeyi planlayan ve 20 Ocak Pazar günü internetten kardeşine Galata Kulesi'ne gideceğini söyleyen New Yorklu kadından ailesi bir daha haber alamadı.

Polis odasını aradı

9 ve 11 yaşında iki çocuğu bulunan Sarai'nin eşi Steven, uçak şirketini aradı. Ancak United Airlines şirketinden eşinin uçağa binmediğini öğrendi. Karısının hayatından endişe eden Steven, New York polisini ve FBI'ı arayarak durumu bildirdi. Steven daha sonra da ABD'nin İstanbul başkonsolosluğunu arayarak eşinden haber alamadığını söyledi. Türk polisine de durumu bildiren adam, eşinin kaldığı hostele ulaştı. Hostel görevlileri odaya girdiğinde, Sierra'nın pasaportu, şarj aleti ve kıyafetlerini buldu. Amerikalı kadının en son pazar gecesi bir şeyler yemek için hostelden ayrıldığını ve bir daha geri dönmediğini öğrenen Steven Sierra, Amerikan basının ayağa kaldırdı.

Bulana bin dolar ödül

ABC, CBS gibi ABD'nin önde gelen televizyon kanallarını dolaşarak Türkiye'de kaybolan karısını arayan Steven, Wall Street Journal, Washington Post gibi ABD'nin önde gelen gazetelerine de haber oldu. Türk polisinin ingilizce bilmediğinden yakınan dertli koca, “14 yıldır evliyiz, eşim beni terketmez. Kesin dünyanın bir ucunda başına bir şey geldi. Onun sağsalim gelmesini istiyoruz” diye konuştu. Yakınları da Türkiye'de kaybolan Sierra'yı bulmak için seferber oldu. Twitter'dan seslerini duyurmak isteyen Sierra'nın yakınlarından biri, “Sierra'yı bulmamıza yardımcı olan kişiye 1000 dolar ödül vereceğim. Eğer 1 milyon dolarım olsaydı onu verirdim” diye yazdı.

EŞİ İSTANBUL’A GELDİ

Amerikalı kadının İstanbul'a arkadaş grubuyla gelme planı yaptığı, ancak son anda arkadaşlarının seyahati iptal ettiği ortaya çıktı. Sarai Sierra'nın eşi Steven, kardeşi David ile birlikte bugün İstanbul'a geldi.

“ELİMDEN GELENİ YAPTIM”

Kayıp Amerikalı Sarai Sierra’ya internet üzerinden oda kiralama sitesi aracılığı ile kaldığı evin bir odasını kiralayan üniversite mezunu Yiğit Yetmez “20 Ocak’tan beri kendisinden haber alamıyoruz. Polis ve konsolosluk yetkilileri için elimizden geleni yaptık. Onu son olarak burada gördüm. Sultanahmet çevresinde yürüyüş yapmaktan hoşlandığını söyledi” dedi.

Tarlabaşı’ndaki evin bodrum katındaki dairesinden öğlen saatlerinde çıkan Yiğit Yetmez, habercilerin sorusu üzerine, “Yetkililer için elimizden geleni yaptık. Konsolosluk olsun, emniyet müdürlüğü olsun. Her şekilde araştırıyorlar. Biz de bekliyoruz. Odada pasaportu, şarj aleti ve elbiseleri dışında bir şey yok. Şu an eşyaları hala orada. ya konsolosluk aracılığı ile ya da eşinin eşyaları direk almasını bekliyoruz. Odada tek kalıyordu” dedi.

Sarai Sierra’yı son olarak evde gördüğünü söyleyen Yiğit Yetmez, “20 Ocak’tan beri kendisini görmedim. 13 günlük odanın ücretini internet sitesi üzerinden ödedi” dedi. Siz de zanlı mısınız? sorusuna ise Yiğit Yetmez, “Hukuksal olarak bir durum yok. Duygusal durumlar işin işine girerse eşi buraya gelip sıra dışı bir yöntem uygular, diye şu an için iletişimi bilgilerimi gizli tutmayı tercih ederim” dedi. Yiğit Yetmez bir soru üzerine de “Ben de bu evde yaşıyorum” dedi.

Sirerra’nın fotoğraf paylaşım sitesinde paylaştığı son kare ise bu oldu.

Son güncelleme: android-time 18:0328.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more