X
Kullanıcı Sözleşmesi

Sözcü sadece şikayet edilen/şikayete konu olabilecek yorumları gerek gördüğünde kaldırmakla yükümlüdür. Okuyucu / Kullanıcılarımız yazdıkları tüm yorumlardan Facebook ve diğer tüm sosyal medya hesaplarında olduğu gibi yasal olarak sorumludurlar. Otomatik olarak yayınlanmış yorumlardan Sözcü sorumlu tutulamaz.

"Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği/yorumu Site’de paylaşmamalı. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk münhasıran, içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Sözcü Gazetesi, emredici kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen Üye/Üyeler’e ait kişisel bilgileri paylaşabileceğini beyan eder. "

AVM’lerde bir ilk!

AVM’lerde bir ilk!

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Leroy Merlin işçileri, Türkiye’nin ilk AVM grevini başlattı. 12 gündür grevde olan işçiler, basının kendilerine ilgi göstermemesine tepki gösterdi. Günlerdir süren grevlerini ilk günkü çokusuyla sürdüren işçilere, vatandaşların da destek vermesi dikkat çekti.

AVM içinde, Gezi eylemlerindeki sloganlar ve “Duran adam” eylemiyle grevlerine renk katan işçiler, AVM dışında da işyerinde yaşadıkları mobbingi tiyatral bir gösteriyle sergilediler.

‘İşveren hukusuzluk yapıyor.’
Sosyal- İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Murat Bozbeyoğlu grev sürecini ve işçilerin taleplerini Sözcü’ye değerlendirdi. Grevin Türkiye’deki il AVM’e ve yapı market grevi olduğunun altını çizen Bozbeyoğlu, “Ayrıca iş kolumuzda 30 yıldır grev yapılmıyordu. Yılllar sonra ilk grevimiz olduğu içinde başka bir önem taşıyor” dedi.

İşverenden taleplerini aktaran Bozbeyoğlu,  3 yıldır maaş artışı yapılmadığını, bu yüzden yüzde 15 zam istediklerini söyledi. Grevdeki işçilerin isteklerine karşı, işverenin  yanıtını “Komik” olarak değerlendiren Bozbeyoğlu, “İşveren bizim taleplerimizi karşılamak yerine grev kırıcılığına gitmiştir. 6356 sayılı kanuna göre grev yapıyoruz ve yasal bir grev. Ancak işverengrevde olan bir işçinin yerine, başka bir işçiyi çalıştırarak hukuka uygun davranmıyor. Gerekli hukuki işlemleri de başlattık, Çalışma Bakanlığı’ndan yetkililer içeride denetimlere başladı” diye konuştu.

Sendikalı işçilerden uyarı!
İşverenle uzlaşmaya açık olduklarını vurgulayan Bozbeyoğlu, huku tanımaz tutuma çevredeki vatandaşlarında tepkili olduğunu ve kendilerine destek verdiğini açıkladı. Vatandaşların alış- veriş yapmaya girerek, aldıkları ürünleri kasada bıraktığını belirten Bozbeyoğlu, “Bize destek olmaya çalışanları bu yönde engellemeye çalışıyoruz. Yalnız işverenin bu uzlaşmaz tutumu devam ederse, vatandaşları bu yönde destekleyeceğiz. Bizim grevimiz ilk günkü coşkusuyla devam ediyor ve haklarımızı alana kadar devam edecek” sözleriyle işverene seslendi.

Sözcü.com.tr bu internet tarayıcısına destek vermemektedir. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak tarayıcınızı güncelleyebilirsiniz. Ya da başka bir tarayıcı edinebilirsiniz.
İNTERNET EXPLORER 11 CHROME MOZILLA
AVM’lerde bir ilk!