Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
Bakan kızına şok protesto

Bakan kızına şok protesto

Temmuz 1, 2013 |

Ek kontenjanla Hacettepe Tıp Fakültesi'ne yerleşen Bakan kızı, mezuniyet töreninde protesto edildi.

Sözcü Gazetesi Yazarı Emin Çölaşan’ın duyurduğu eğitim skandalının yankıları sürüyor. Acıbadem Üniversitesi’nde okurken, yasalar ve yönetmelikler delinerek, ek kontenjanla Türkiye’nin en iyi fakültelerinden biri olan Hacettepe Tıp Fakültesi’ne yatay geçişi sağlanan Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in kızı Zeynep Çelik, okulunun mezuniyet töreninde protesto edildi.

Üniversitenin en başarılı öğrencileri olan ‘Yüksek şeref öğrencisi’nin kürsüden ilan edilmesini isteyen öğrenciler, konuyla ilgili kürsüde konuşma yaptı. Murat Çağan ismindeki öğrenci kürsüye çıkıp mikrofonu aldı. Önce “yüksek şeref öğrencisi”nin kürsüden ilanını öğrenciler arasında ayrıma neden olduğu, törene gelen aileleri rahatsız ettiği için istemediklerini anlattı. Ardından “ilk 10 bine girememiş Bakan kızını bu salonda oturttular” diyerek rektörlüğü eleştirince mezuniyete katılan öğrenciler de Çağan’ı alkışlayıp, rektöre tepki gösterdiler.

İŞTE O PROTESTO ANLARI

“BAKAN KIZI DEĞİL, ONUN BİR ADI VAR”

Öğrencinin konuşması üzerine Rektör Murat Tuncer de kürsüye çıktı ve Çelik’i savundu. Tuncer, “onun bir adı var Bakan kızı değil” dedikten sonra kontenjan açtıklarını ve Zeynep Çelik’in bu sayede bölüme girdiğini söyleyince öğrenciler tarafından bir kez daha yuhalandı.

ÇÖLAŞAN KÖŞESİNDE DUYURMUŞTU

Sözcü Gazetesi Yazarı Emin Çölaşan, 28 Eylül 2012 tarihli yazısında Bakan kızına yapılan torpili köşesine taşımıştı. Çölaşan Hacettepe Üniversitesi’ndeki yatay geçiş usulsüzlüğünü şu cümlelerle anlatmıştı:

Çalışma Bakanı’nın kızı!

Sevgili okuyucularım, ülkede hepimizin gözleri önünde bunlar olurken, bir de hiç bilmediğimiz, ruhumuzun bile duymadığı işler oluyor. İşte size bir örnek: Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in kızı Zeynep Çelik, okumakta olduğu Acıbadem Üniversitesi’nden yatay geçişle Hacettepe İngilizce Tıp Fakültesi’ne alındı. Hacettepe İngilizce Tıp, üniversite giriş sınavında en yüksek puanlı öğrencileri alır. Genelde, sınavı ilk bin kişi içerisinde kazananlar burasını tercih eder. Çok önemli bir olaydır.
Yatay geçiş işi çok zordur. Kuralları AKP’nin arka bahçesi olan YÖK belirler ve sonra da üniversitenin ilgili organlarında karar alınması gerekir.
Burada teknik ayrıntılara girmeyeceğim ve sizlere olayın özünü kısaca anlatacağım.
Zeynep Çelik isimli öğrenci, o seçkin fakülteye yatay geçiş koşullarını taşımıyordu.
Ancak Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü’ne seçilen Murat Tuncer iktidarın adamıydı ve o makama Bay Abdullah Gül tarafından seçilmişti. Kadrosu üniversitede görünüyordu, ancak Sağlık Bakanlığı’nda görev yapıyordu…
Ve Rektör Bey’e bu öğrenci için bir çözüm bulması (!) rica edildi.
* * *
Yatay geçiş için öğrencinin üniversiteye belli bir süre içerisinde bizzat başvuruda bulunması gerekiyordu. Başvuru süresi bitti. Rektörlük, bu sürenin bitiminden bir hafta sonra 24 Ağustos günü Üniversite Senatosu’nu acele toplantıya çağırdı. Bu toplantılar çarşamba günü yapılırdı. Başka bir günde toplantı açıldı. Toplantılar kameraya alınırdı, bu kez alınmadı! Daha önce Tıp Fakültesi Yatay Geçiş Komisyonu toplanmış ve bu
konuda başvuruda bulunan 13 öğrencinin istemlerini reddetmişti. Bunlardan biri de Zeynep Çelik’ti.
Üniversite Yönetim Kurulu ve yeni kadrolardan oluşan Senatosu bu kararı hiçe saydı ve Zeynep Hanım’ı Hacettepe İngilizce Tıp Fakültesi’ne almaya karar verdi.
Bütün kurallar ve yönetmelikler değiştirildi, daha önce var olan kararlar değiştirildi ve bütün bu yapılanlar sonrasında Zeynep Çelik, Türkiye’nin en yüksek puanla girilen fakültesine haksız bir biçimde ve kendisinden çok daha yüksek puan almayı başarmış olan yaklaşık 200 bin öğrencinin hakları çiğnenerek kabul edilmiş oldu. Üniversite sınavında kendisinden daha yüksek puan almış nice öğrenciler vardı ama geçerli yatay geçiş kuralları nedeniyle bunların Hacettepe Tıp’a girmesi mümkün değildi.
* * *
Zeynep hanım bu yolla bir taşla iki kuş vurmuş oldu.
İlki, Türkiye’nin en yüksek puanla girilen ve herkesin kazanma özlemiyle yanıp tutuştuğu Hacettepe İngilizce Tıp öğrencisi olmayı başardı! İngilizce Tıp Fakültesi için bu olanak,
puanı, -taban puanın çok daha altında olduğu halde- kendisine sağlandı.
İkincisi, okumakta olduğu üniversiteye her yıl ortalama 40 bin liralık öğrenim ücretini ödemekten ailesini kurtarmış oldu! Bu olayın bütün belgeleri ve alınan kararlar elimde.
Hacettepe Rektörü Murat Tuncer şimdi bu konuda neler olduğunu, üç yıldır izin verilmeyen yatay geçiş için geçerli kuralların başvuru tarihlerinden sonra bile nasıl apar topar değiştirilip altüst edildiğini, üniversite seçme sınavlarında çok daha yüksek puan alan öğrencilere nasıl haksızlık edildiğini açıklamakla yükümlüdür.
Acaba babası Çalışma Bakanı olmasaydı, bu kararlar Zeynep Çelik için yine alınır mıydı?
Eğer üniversitelere, tıp fakültelerine bile siyaset sokulduysa, işler siyasi torpille yapılıyorsa, vay bizim halimize.
Etiketler: , , ,

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • dogrular

  Milletin hakları nasıl gasp ediliyormuş? öğrenin!

  • Kuzey

   Bu en kucuk ornek olsa gerek!

 • sertaç

  ANCU BİZİM ÜLKEMİZDE OLUR. GÖZÜMÜZÜN İÇİNE BAKA BAKA OLUR BU OLAY VE KİMSE GIK ÇIKARMAZ HABERLERDE VERİLMEZ GAZETELER SUS PUS. BİZDE SÖZCÜ HALK TV ULUSAL, ODA TV GİBİ YERLERDE GÖRÜRÜZ VE BUNADA HALK İÇİNDE KENDİ ÇALIP KENDİ OYNAYAN GİBİ BİRŞEY OLUR. KOYUNLARDAN KİMSE GÖRMÜYORKİ BU GAZETE VE TVLERİ.AKP DEN BİRİ ÇIKIPTA DİYEMEZ EVET BÖYLE BİR ŞEY VARSA NE GEREKİYORSA YAPARIZ BİZİM TEMELİMİZE AYKIRI DİYEMEZ. ZATEN DERSE DE KOMİK OLUR. YOLSUZLUK YAPMAYAN BİR AKP Lİ GÖSTERİN GELİP ELİNİZDEN ÖPECEM

 • hakan

  meşhur %50′nin içinde, çocukları üniversite sınavını kazanamadığı için bunalıma girmiş, ailesi perişan olmuş, sırf üniversite okuyamadığı için 750 TL maaşa talim etmek zorunda kalmış kimse yok mu? Tak tak tak…. Kimse yok muuuuu?

 • GaribanAbi

  sevr mimarlarının ayak takımlarının töremeleri bir ülkede baş olursa o ülke ayak kokusundan geçilmez,

 • mnaksel

  Böyle olur bu işler Türkiye’de, Bir zamanlar da bir Tıp Profesörünün kızı puanı tutmadığı halde Cerrahpaşa Tıp Fakültesine kaydedilmişti. iki yıl okuduktan sonra bomba patladı. Danıştay, iki yıl okumuş başarılı olmuş diye okuldan çıkarılmasına gerek görmedi. Ama o ve ağabeyi daha sonra Adnan Hoca’nın müridi oldular! Onu usulsüz üniversiteye sokan hekim ana-babaya yapmadıklarını bırakmadılar. Eh ne yaparsınız Allah’ın sopası yok adamın tepesine vursun! Böyle çıkar mazlumların ahı!

 • bahokar

  Tebrik ederim sizi. Helal.

  • REŞAT BAKİ

   TEŞEKKÜR EDERİM.
   ALLAH HERKESE NASİP ETSİN.
   AMA GEÇİM ÇOK ZOR.
   ŞARTLAR KÖTÜ.

   • MEKSELİNA

    OMURGALI İNSANMIŞSIN KEŞKE SENİN GİBİ BİR BABAM OLSAYDI O ŞİMDİ AKP BİNASINDA OTURMUŞ BELEŞ ÇAYI İÇİP YALAKALIK YAPIYORDUR.

 • esra12

  sen gelde simdi bu iltimasla doktor olmus kendini bilmeze muayene ol.

 • flee

  akp ıktıdarı raybanlı taliban zıhnıyetınden farksızdır

 • akdogantmr

  Yedikleri kul hakkı Yemen’e yol oldu. Harami gibiler… Durmayı bilmiyorlar. Gözlerini toprak doyurur inşallah! Milletin evladı üç diploma ile işsiz geziyor…

 • henrypier7

  Türkiye’de insanlar,yalanlar üzerine kurulmuş bir tiyatro oynuyorlar,sanki.Eğitim,sağlık,spor,sanat ve diğer bilimler,hepsinde sahtecilik,adam kayırma,hak yeme var.Çok basit bir örnek:Adına süper olmadığı halde süper lig denilen futbol liginde olanlar.

 • F. Kurtdereli

  İleri demokrsinin uygulamalrı, George Orwellin yazdığı gibi, Herkes eşittir ama RTE yandaşlrı digerlerinde daha fazla eşittir.

 • unknown

  siz bir de amerikan koljlerinden amerikan universitelerine gecip oradan odtu ve bogaziciye gecenleri inceleyin

 • John Wayne

  Vah o kizin eline dusen hastalara o universiteyide torpille bitirmistir.Dincilerde doktor olacak kafami var.

 • fatihyazicioglu

  Ne var ki bunda Başbakanın kızı da yanında danışman değil mi..??? Gayet normal …Bir parti stratejisi bu heralde…

 • cino_68

  Murat Tuncer oğlumun adıı vereyim de onu da al hacettepeye nnoolur?

 • Kuzey

  UTAN MURAT TUNCER!

 • mike hummer

  o rektore de Allahtan wahiy gelmistir.Hic onunde durulurmu!Zinhar carpilir….!!!

 • Oktay Karasu

  emin yine sallamış bir yalan daha. o değilde adam çizgisini hiç bozmuyor yıllrdır istikrarlı bir şekilde yalan habere devam buda bir meziyettir heralde onun açısından

  • dlrkrg

   Yapma yaa.. Diyorsun ki Bakan Kızı çok yüksek bir puan almıştı, ilk bin içerisindeydi!!
   Zaten hakkıydı.

   Asıl çizgisini bunca senedir bozmadan sizler nasıl bu kadar koyun olabiliyorsunuz buna şapka çıkarmak lazım!!!

  • hasan can

   madem emin çölaşan ın yazdıkları yalan, o zaman bu yalanını ispatla.

  • Bosver

   Zekalarını düşünün bunların işte bunlar HÜLÖÖÖÖÖÖĞĞĞĞĞ diye sevinen familyadan … Yorumu da ondan böyle ÇOK ZEKİCE :=)))
   Yalnız anlamadığım bir şey var, bunlarda hiçmi ALLAH KORKUSU YOK KUL HAKKI, YETİM HAKKI YEMEYİ böyle rahatça savunuyorlar.. Allah Afetsin bu AKP lileri hepsi Şeytana tapıyorlar.

  • Erkal EKEN

   Oktay kardeş yani bu yazdığına sen de inanıyor musun yoksa sırf gıcıklık olsun diye mi yazıyorsun? Zira haberi iyi okusan, bizzat Rektörün itirafını anlayabilsen bunu demezsiz. En saftirik koyunlar bile bu kadar düşünebiliyorlar zira.

  • glemaydnbalgatlolu

   Keske yalanla dogruyu ayirt edebilmek icin daha cok okusaniz arastirma yapabilseniz ..o zaman yanlishaberlerin neler olduklarini anlayabilirdiniz..

  • guralp

   evet dogru tespit etmişin gerçekten çizgisini bozmuyor hep yopbazlarla ymuşaklarla ugraşıyor

  • dobra

   seni neden rahatsız etti.bu konu. bu konuda sıkıntın var sanırım.emin çölaşan belgesiz konuşup birileri gibi saa llamaz. o birilerini de sen çpk iyi biliyosun

  • zerrin

   Yalan senin hükümetinin kapsama alaninda…

 • ergin demiröz

  OKULA GİTMESİNEDE GEREK YOKTU DİREK DİPLOMA VERSELERDİ…NE OLACAK Kİ…

 • Kuzey

  Helal sana Murat Çağan!

 • metin kebabci

  Farık boyun devrilsin emi.

 • Aliko

  Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.Secim baraji %5 inmeli.

  • Ayhan Çapan

   Seçim barajı kalkmalı

 • glemaydnbalgatlolu

  Helal olsun bu genclerimize….

 • darbos

  O KIZ ÖMÜR BOYU BU LEKEYLE YAŞAR.ÖNCELİKLE O BÖLÜME HAKKIYLA EMEĞİYLE GİRENLERE SAYGISIZLIK YAPANLARIN TAŞIMA SUYLA DEĞİRMENİN ASLA DÖNMEYECEĞİNİ BİLMELERİ GEREKİR. TABİKİ SONRA DA EĞER BİRAZCIK HAYSİYET SAHİBİ OLABİLSEYDİ KENDİ GELECEĞİ İLE İLGİLİ BÖYLE BİR LEKEYİ KENDİNE REVA GÖREN O KIZIN BUNU GÖRMESİ VE ASLA BÖYLE BİR ŞEYE TEŞEBBÜS ETMEMESİ GEREKİRDİ. AMA NE YAZIK Kİ ARMUTLAR HEP DİBİNE DÜŞER TABİAT KURALIDIR BU

 • Burak ATAK

  Babalarıyla baş edemeyenler çocklara saldırıyorlar. Çirkin siyasetin çamur at izi kalsın versiyonu sana biri çamur atar sen temizlemeye uğraşırsın. Birde iktidardaysan düşmanların dahada bilenir saldırılar şiddetlenir. Bunların iftira oldukları kısa zamanda anlaşılır. İftira atan suçlu bulunur para cezası öder. (Kayseri belediye başkanına ödediği gibi)

  • altivec70

   İşkembe-i kübradan atmak ve boş boş konuşmak yok. Çamur olan ne varmış bunda?????

   Torpip yapmamışmı???

  • KAPTAN

   Yahu sende hıc akıl fıkır yokmu be adam… Izleyıp duyduğun bırebır canlı olayları bıle kafanda algılayamıyorsun. Bu nasıl bır ıktıdar asıklıgıdır?

  • csengun

   Burak efendi Bursa yı biliyorsan Gürsu da hal için toplanan arazileri kimin kaça topladığını da bi öğren.Eski B.şehir Bel.bşk. Hikmet Şahin le niye küs kaldı bir araştırı-ver bakalım millet çamur mu atıyormuş:))

   • Burak ATAK

    Sen niye toplamadın o arazilerden

  • no-taassup

   burak kardeşim, hacettepenin puanı acı bademden 100 puan daha fazla, buda mı yalan, lütfen bu olaylar doğruysa, sandıkta bir kez daha düşün

  • EnBüyükTürkAtatürk

   Sen sadece Başbakanının attığı iftiraları doğrulat yeter !

 • muhkar

  Bu gibi öğrencilerin ayrı müfradatı olsun ,sorular oradan sorulsun,bu ayrıcalıklı çocuklar hep önde olsun.Bu yıl LYS ye dikkat edilmeli !!!!!!

 • Tuzluleblebi

  Gücünü iktidardan alıyorsan , herşeyi yapabilirsin mantığı.Başka insanların hakkı yenmiş .v.s hiç önemli değil.

 • chpli

  BİZDEN OLMAYANLAR REZİL OLSUN,BETER OLSUN,ONURSUZ GURURSUZ YOBAZLAR SİZİ..SİZİN YAŞAMAYA BİLE HAKKINIZ YOK.BİZ ÇAĞDAŞ İNSANLAR SİZLERDEN ÜSTÜNÜZ.:!

 • U-96

  anlaşılan kızımızın “liyakati” genetik olarak babasından geliyor..aslında herşey Allahın(!!)izniyle olmaktadır..”kurban olduğum verdikçe veriyor” ama nedense hep bunlara veriyor..

 • cumhuriyetneferi

  şimdi bu bakan kızı bu okulda artık okusa bile her yerde gözler ve yorumlar üzerinde olacak,çok başarılı olsa dahi ki değil anlaşıldığı kadarı ile her zaman torpille geçtiği ve yükseldiği söylenecek yani bir nevi psikolojik olarak yıpranacak..kendi bilir..Hacettepe hiç bir şeyi unutmaz.

 • Tonto

  Bunların eşrafında, serveti gani gani yerindeyken sanki ihtiyacı varmış gibi çalışmadan maaş alanların..hiçbir bilgiye sahip olmadan devletin başına getirilenlerin veya becerisi olmadan kamu kurumlarının önemli bölümlerine yetkili yapılanların.. ziraat mühendisi iken sağlık bakanlığına müdür yapılanların ve daha nicesinin örneklerini gördüğümüz için BU ÖRNEK TE ONLARIN YÜZKIZARTICI KUL HAKKI GASPLARINDAN BİRİDİR!..

 • bornovalı

  burak atak senin yorumuna çok güldüm valla çok komiksin sen ya…

 • kilimcininkoroglu

  Allah herseyi affeder ama kul hakkini asla affetmez. 200 bin kisinin hakkinin hesabini nasil verecek bu kiz, babasi ve sevgili Murat Tuncer. insanin kendine saygisi yoksa bile hizmet verdigi kuruma saygisi olmali. bu nedir ya

 • murat

  Sizin tarafta böylelerine rastlanmaz takunyalılar, boşuna arayıp kendinizi yormayın.

 • GEZ GOZ ARPACIK

  yatay geçişin halk dilinde,yatırarak geçirmiş olmak anlamına geldiğini biliyorum,bunun gerçekleşmesi içinde,birinin bu kızın elinden tuması gerekir,sanırım babası tutmuş geçirilirken

 • TC Emine Durak Demirhan

  Yobazlik artik diz boyunu asti bele ulasti ,insallah boyunlarini da asar da kendi nefeslerini kendileri keser…

 • Serdar Altuntaş

  burak gibiler ancak kıl tüy derler, kul hakkından ne anlarlar. Onlar için her yol mübah. Birtane milletvekili doğuda askerlik yapmışmı. Başbakanın oğlunu vali makam arabasıyla kışlaya teslim etmemişmiydi. Kontenjan kendileri için, dokunulmazlıklar kendileri için her türlü avanta kendileri için bari bu tür yalakalar gerçeği görse

 • CUMHURİYETÇİ

  burak ata sen arap aleminde mi yaşıyon le cahil adam.biat ı ne güzel ediyonle .

 • yücel baltacı

  BUNLAR SÖZDE MÜSLÜMAN ÖZÜNDE …………….NE OLDUKLARI BELLİ İLERDE BUNLARI YARGILAYACAK BİR YARGI KURUMU ÇIKAR HESABINI VERİR HER KİM OLURSA OLSUN BU KADAR SATILMIŞLIK OLAMAZ ŞEREF HASİYET ORTADAN KALMIŞ ONURSUZ YAŞAYAN İNSANLAR 5 PARA ETMEZ…

  • ADORA

   Müslümanlık böyle işte..

 • ayhan payal

  OLMAZ. EĞİTİMDE TORPİL OLAMAZ..HAKKI İLE GİREBİLİYORSA GİRSİN EYVALLAH .AMA HAK EDENLERİN ARASINDA ONLARLA AYNI SIRALARI PAYLAŞAMAZSIN. BİZ DE İSTEDİK ZAMANINDA AMA PUANIMIZ YETMEDİ. YETEN FAKÜLTEDE OKUDUK. SEN DE KAPASİTEN KADARSIN .BİLİME TORPİL GİREMEZ. BİLİMİN DE İÇİNE ETTİNİZ , YETER ARTIK !!

 • ulkem.icin

  MİSLİMAN BUNLAR …

 • Ataman Karatay

  Şunu da uygulasın diploması kabulümüz.

 • ULAŞŞŞŞŞŞŞ

  soydukları yetmiyor kadrolarına kızlarınıda yerleştiriyor hiç utanma arlanma yok bu akp de ya millet görmüyormu duymuyormu

 • Ata John Turk

  Muz cumhuriyeti olmusuz arkadaslar.Hakikaten bitmis bu ulke. Cok uzgunum.

 • VATAN VATANSEVER

  bal tutan parmağını yalar……

 • soylenmez

  camur at ızı kalsın nolcak :)