Reklamsız Sözcü

Suçlu: Güvenlik açığı

Bakan Binali Yıldırım, yolsuzluk belgelerine değil, belgelerin çıkmasına neden olan açığa kızdı

android-time 14:12 10 Ocak 2013
Suçlu: Güvenlik açığı
Bakan Binali Yıldırım, yolsuzluk belgelerine değil, belgelerin çıkmasına neden olan açığa kızdı

Redhack’in Yükseköğretim Kurumu’nun sistemine girerek, üniversitelerdeki yolsuzlukları açıklamasının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan açıklama geldi. Yıldırım YÖK’ün güvenlik sisteminde zafiyet olduğunu gösterdiğini belirterek, bu konuda gerekli güvenlik önlemlerinin alınacağını belirtti.

2. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı’nın açılış toplantısının ardından basın mensuplarının kamu kurumlarının internet sitelerine yönelik siber saldırılarla ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, sanal alemdeki saldırıları kontrol etmenin kolay olmadığını, saldırıların her zaman olacağını belirterek, “Önemli olan saldırılara karşı hazırlıklı olmak” dedi.

Yıldırım YÖK’ün internet sitesine yapılan siber saldırıyla ilgili “Burada bir güvenlik zaafiyeti var. Buna göre gerekli tedbirler alınacak. Sisteme, bilgilere erişme yetkisi olan kişilerin şifreleri kullanılarak yapılan bir saldırı. Bu sistemin kendi içindeki bir zafiyeti ifade ediyor. Buna karşı da kurumun gerekli tedbirleri alması gerekiyor” diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de YÖK’ün internet sitesine yapılan siber saldırının, tatbikatların ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, YÖK’ün bu tatbikatlara katılmayan kurumlardan birinin olduğunu belirterek, “3 gün önce böyle önemli bir saldırıyla karşı karşıya kaldı” diye konuştu.

Bakan Yıldırım da tüm kurumların bu tatbikata katılması gerektiğini, tatbikattan öğrenilecek çok şeyin olduğunu, sadece öğrenmekle kalınmadığını, gelecekte yaşanacak birçok tatsız olaya karşı erkenden tedbir alma imkanına sahip olunacağını kaydetti. Yıldırım, yapılan bu tatbikatın sonuçlarının yarın ortaya çıkacağını söyledi.

Siber güvenlik tatbikatının güvenlik konusuyla ilgili büyük önem taşıdığını belirten Bakan Yıldırım, sonuçlar ortaya çıktıktan sonra tedbirlerin alınacağını, kurumların tekrar uyarılacağını ve birdahaki tatbikatta daha donanımlı şekilde hazırlanılacağını belirtti.

Bakan, Redhack grubunun ortaya çıkardığı yolsuzluk belgeleriyle ilgili açıklama yapmazken, belgelerin sızmasına neden olan güvenlik açıklarının kapatılması konusunun önemine dikkat çekti.

Son güncelleme: android-time 14:4310.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more