Reklamsız Sözcü

Başbakan: Esad hedef saptırıyor

Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın önceki gün yaptığı açıklamalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

android-time 02:00 8 Ocak 2013
Başbakan: Esad hedef saptırıyor
Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın önceki gün yaptığı açıklamalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın önceki gün yaptığı açıklamalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, “Şu anda Esed zorla orada ayakta durmaya çalışan bir kişi durumundadır ve zulmüne devam etmektedir. Bombalarla, uçaklarla, halkını bombalayarak öldüren bir insanın bu noktadaki tavsiyelerinin demokratik olması diye bir şey düşünülemez. Karşısındakileri El Kaide veya terörist diye ifade etmek suretiyle hedef saptırmaktadır” diye konuştu.

Devlet terörü estiriyor

Erdoğan, “Esed devlet terörü estirmektedir ve bu devlet terörü neticesinde 50 bin insan ölmüştür. 2,5 milyon insan evlerini terk etmiştir. Bunu demokrat olan bir insan mı yapıyor? Beşar için tek çare var, halkın iradesi neyi istiyorsa ona uymaktır” ifadelerini kullandı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, 7 ay sonra ilk kez Şam Opera Salonu'nda kameralar karşısına geçmişti. Salona alkışlarla giren Suriye lideri iç savaşın nedenini muhaliflere bağlamıştı. Batı'yı ve Suriyeli muhalifleri sert dille eleştiren Esad, “Biz kuklalarla değil (muhalifler), kuklaları oynatanlarla (Batı) diyalog kurmak istiyoruz. Ama Batı kapısını bize kapattı. İsyancılar ise bir avuç hayduttan başka bir şey değiller” değerlendirmesinde bulunmuştu. Esad, Türkiye için ise “Sınırdan Suriye'ye terörist gönderiyorlar” demişti.

Son güncelleme: android-time 02:2108.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more