Reklamsız Sözcü

Erdoğan’dan PKK’ya çağrı!

Başbakan Erdoğan, Nijer'de gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında İmralı görüşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

android-time 15:06 9 Ocak 2013
Erdoğan’dan PKK’ya çağrı!
Başbakan Erdoğan, Nijer'de gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında İmralı görüşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Nijer’de “Terörle mücadele, uzantılarıyla müzakere sürecek” dedi. Terör örgütü kadrolarının Türkiye’yi terk etmesi gerektiğini, önemli olan milletin huzuru olduğunu söyleyen Erdoğan, müzakereler konusunda PKK ile müzakere edilmeyecek açıklamalarıyla ilgili “siyasi uzantısı ile müzakere edebiliriz dedik” diye konuştu.

Görüşme sürecinin sabote edilip edilmediği ve PKK’nın silah bırakma konusundaki takvimiyle alakalı soruya Erdoğan, Bölücü terör örgütünün şüphesiz ki provokasyonları yeni değildir. Bu tür barışa yönelik girişimlerde her zaman elinden gelen her tür olumsuz gayreti göstermiştir. Bu da provokatif eylemlerden biridir. Operasyonlar konusunda mücadelemiz sürecek. Siyasi uzantısıyla müzakereleri yapabiliriz dedik. Şu anda da aynı noktayız. Samimiyetimiz son günlerde attığımız adımlardır. Bu adımları nasıl attığımızı ve nerede atttığımızı da uygulamalarımızda gösterdik. Tabii soruyu soran gazeteci arkadaşımıza detaylı bilgiler verdiler. Bu bilgilerden haberim yok. Nereden, nasıl bu bilgiler yansımış bunu da bilmiyorum. Bunlar bana yansıyacak olursa ülkeye döndüğümüzde bunun değerlendirmesini yaparız. Bizim buradaki tek ifademiz daha öncede söyledik biliyorsunuz. Bölücü terör örgütünün kadrolarının ülkeyi terk etmesidir.  Nasıl? Silahı bırakmak suretiyle terk etmesidir. Bu konuda herkes dikkatli olmalıdır. Derdimiz bağcı dövmekten öte üzümü yemektir. ” diye cevapladı.

Suriye rejiminin 48 İranlıya karşılık 2130 tutukluyu bırakma kararı hatırlatılan Erdoğan’a, serbest bırakılan Türkler ve kimlikleri konusunda soru soruldu. Bunun, 4 Türk ve birkaç Filistinli’nin de içinde olduğu bir süreç olduğunu söyleyen Erdoğan, “Suriye’nin 2130 rakamını kabul etmesi tamamlayıcı bir süreç oldu. Bir çok mağdur insan bir an önce kurtulmuş olsun umarız. Hayırlı olsun demekten başka bir şey bize düşmez. ” diye konuştu.

Son güncelleme: android-time 17:5409.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more