Reklamsız Sözcü

Beş yıldızlı otelde 20 gün

Güney'in, Ankara'daki temaslarını araştıran polis, Ağustos ve Aralık'ta 20 gün 5 yıldızlı otelde kaldığını tespit etti

android-time 10:10 31 Ocak 2013
Beş yıldızlı otelde 20 gün
Güney'in, Ankara'daki temaslarını araştıran polis, Ağustos ve Aralık'ta 20 gün 5 yıldızlı otelde kaldığını tespit etti

Paris infazlarının tetikçisi Ömer Güney’in, Ankara’daki temaslarını araştıran polis, Ağustos ve Aralık’ta 20 gün 5 yıldızlı otelde kaldığını tespit etti.

Fransa’da 3 PKK’lı kadının infazında baş şüpheli olarak tutuklanan Ömer Güney’in Ankara ziyaretleri sırasında Çankaya’da beş yıldızlı bir otelde kaldığı ortaya çıktı. Fransa’da 3 kadın PKK’lının infazıyla ilgili bir numaralı şüphelisi Ömer Güney’in Türkiye’deki bağlantılarını araştırmak için kolları sıvayan güvenlik ekipleri, Güney’in Türkiye’ye giriş çıkışlarında kaldığı adresi tespit etti. Güney’in, Ankara Tunalıhilmi Caddesi Bestekar sokakta beş yıldızlı bir otelde çeşitli tarihlerde toplam 20 gün kaldığı belirlendi.

GÖRÜNTÜLER İNCELENİYOR

Hep aynı odada kalan, 3 bin lira otel parasını nakit olarak ödeyen Güney’in, çalışanlara sık sık bahşiş verdiği tespit edildi. Otel görevlilerinin bilgisine de başvuruldu. Çalışanların Güney’in otele geç saatlerde giriş yaptığını, çoğunlukla alkollü olduğunu anlattığı öğrenildi. Otelin güvenlik kameraları ile ziyaretçi kayıt defteri de el konuldu. Otelin kameraların 72 saatte kayıt sildiği ve bir sonraki kayda geçtiği belirlendi. Ancak bilişim uzmanları aracılığıyla bu kayıtlar geri çağırılarak Güney’in otel lobisinde yaptığı görüşmeler mercek altına alındı.

ATTIĞI MAİLLER MERCEK ALTINDA

Araştırmalarda Güney’in otel odasındaki telefon numarasından 2 kez arandığı, otelin internet ağı üzerinden de birkaç mail yolladığı belirlendi. Bu maillerin gönderildiği bilgisayarların IP adresleri araştırıldı. Güney’in uçak biletlerini de otelin caddesinde bulunan uçak firmasından aldığı belirlendi. Otel ve bilet ofisi arasındaki tüm Mobese kayıtlarına incelenmek üzere el konuldu. Çalışmalarda otelin dışındaki görüşmelerde yansıdı.

BDP, PKK ve KCK’lılarla görüştü

9 Ocak’ta Paris’te işlenen cinayetin ardından tutuklanan Ömer Güney ile ilgili MİT’in hazırladığı raporda da şahısla ilgili önemli bağlantılara ulaşıldı. MİT’in koordinesinde yürütülen çalışmalarda emniyet birimleri Güney’in 2012 yılı içinde son dönemde yaptığı giriş çıkışları inceleme altına aldı. 22 Temmuz’da giriş yapan Güney’in 30 Ağustos’ta terk ettiği ve 18 Aralık’ta ülkeye giriş yaptıktan sonrada 21 Aralık’ta Fransa’ya gittiği belirlendi. Güney’in ülkeye giriş çıkış yaptığı tarih aralıklarında görüştüğü kişilerden BDP, KCK ve PKK gençlik yapılarına üye kişilerle yaptığı görüşmeler dikkat çekici bulundu. Güney’in 12 kişilik sakıncalı bulunabilecek kişilerle yaptığı görüşmelerin ilk etapta telefonla daha sonrasında ise yüz yüze gerçekleştiği belirlendi.

Fransa makamları ile işbirliği içinde çalışma yürüten Türk güvenlik güçlerinin tetikçi Ömer Güney’in bütün bağlantılarını büyük ölçüde çözdüğü ifade edildi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more