Reklamsız Sözcü

Birand hayatını kaybetti!

Usta gazeteci ve televizyoncu Mehmet Ali Birand 71 yaşında hayatını kaybetti.

android-time 01:00 18 Ocak 2013
Birand hayatını kaybetti!
Usta gazeteci ve televizyoncu Mehmet Ali Birand 71 yaşında hayatını kaybetti.

Mehmet Ali Birand’ın oğlu Umur Birand, babasının 18.29’da hayatını kaybettiğini açıkladı.

OĞLUNDAN ACI HABER

Umur Birand, babasının vefat haberini gazetecilere canlı yayında verdi. Babasının 18.29’da hayatını kaybettiğini belirtti.

Umur Birand babasının ölüm haberini şu cümlelerde duyurdu;

“Dün çok normal ve standart bir ameliyatı.. değişikliği sonrasında babamın kalbi durdu. Yaptıkları bütün çabalara rağmen kalbi yeniden çalıştıramadılar. Onun akabinde bir alete bağladılar. Yaşam destek ünitesine bağladılar. Maalesef bu akşam 6.29’da babamı kaybettik. Acı çekmediğini düşünüyoruz. Çünkü ameliyat çok basit bir ameliyat olacaktı. Hatta salı gecesi yayına çıkmak için Sülayman Ağabey’i yönlendiriyordu. Bizimle konuşuyordu. Hiç beklenmedik bir şey de kaybettik. Babam 71 yaşındaydı. Eminin hepinizle bir ara çalıştı ya da çalışmadı. Vücudundaki son elektriğine kadar ben ve annem yanındaydık. Bütün arayan, telefon eden, gelen, bekleyen arkadaşları, meslektaşları, devlet büyükleri, tanıdık tanımadık herkese çok teşekkür ediyoruz. Sizi mahcup ettik ki Mehmet Ali Bey’i yeniden karşınıza getiremedik. Çok çok teşekkürler, hepimizin başı sağolsun.”

Birand’ın ölümünün ardından

Gazeteci Ahmet Hakan: “Benim Türk medyasında kendime en yakın bildiğim bir isimdi. Yeri asla doldurulayacak bir isimdi. Baştan aşağı gazeteciydi. Hem dostumuzu kaybettik hem de Türk medyası büyük bir ismini kaybetti. Ben Diyarbakırda'yım burada da gündem Mehmet Ali Birand. Herkes onun durumunu merak ediyordu. Türkiye'nin her tarafında da böyleydi. O mesleğine olan düşkünlüğünü, merakını, yaşamı boyunca korudu. Hastalık onun gazeteciliğe olan tutkusunda hiçbir şeyi değiştirmedi. Kaybımız büyük, çok üzgünüm” dedi.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR

Katıldığı canlı yayınlarda gözyaşlarını tutamayan Ayşenur Aslan ise “Hastalığınıa rağmen bugünkü Diyarbakır cenazelerine ilişkin sağduyu çağrısı yapıyordu” dedi.

Kanal D’ye telefonla bağlanan Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ise “İçim yanıyor. Fazla söyleyecek bir şeyim yok. Bana göre Türk basını büyük bir haberciyi kaybetti. Hem basın hem televizyon dünyası.. Yeni yetişenler hep Mehmet Ali Birand’ı habercilikte, başarıda örnek alacaklar. Müthiş bir heyecan, müthiş bir başarı, müthiş bir başarıya sahip bir adamdı. Hiç aklıma gelmedik bir anda böyle bir sürpriz yaptı. Izdırabım büyük. yeri doldurulmaz kolay kolay. Nur içinde yatsın. Allah rahmet eylesin. Bana da telefonlar geliyor. Emir büyük yerden yapılacak bir şey yok. Nur içinde yatsın” dedi.

Arzuhan Doğan Yalçındağ ise gözyaşlarına hakim olamadı. Zorlanarak konuşmaya çalışdığı gözlenen Yalçındağ “Çok üzgünüm. Sadece bir çalışma arkadaşım değil bir dostumdu da” dedi.

ARINÇ HASTANE ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

 CUMHURBAŞKANI GÜL: TÜRKİYE’NİN BAŞI SAĞ OLSUN

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mehmet Ali Birand’ın vefatıyla ilgili, “Derin bir üzüntü duydum. Türkiye’nin başı sağ olsun” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kanal D Haber Grup Başkanı Gazeteci Yazar Mehmet Ali Birand’ın vefatıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yazılı açıklaması şöyle:

“Mehmet Ali Birand’ın vefatından derin bir üzüntü duydum. Dünden bu yana devam eden umutlu bekleyişin ardından, bugün malesef Mehmet Ali Birand’ı kaybettik. Türkiye’nin başı sağ olsun. Mehmet Ali Birand, renkli kişiliği, kendine has üslubu, cesareti, bilgisi, tecrübesi, başarılı meslek kariyeri, yetiştirdiği değerli gazeteciler ve Türkiye’nin önemli meseleleri konusunda açık sözlülükle savunduğu fikirleriyle, sevilen, sayılan, yeri doldurulamayacak bir gazeteci ve haberciydi. Gazeteciliğin ve televizyon haberciliğinin sembol öncü ismi Mehmet Ali Birand, köşe yazıları, haber programları, dünya çapında ses getiren röportajları, yakın tarihimizi aydınlatan belgeselleri ve yazdığı kitaplarla, Türk basınında fark yaratmıştır. Yakından tanıdığım ve büyük değer verdiğim duayen gazeteci Mehmet Ali Birand’ı her zaman saygı, sevgi ve takdirle hatırlayacağız. Kendisine Allah’tan rahmet, Birand ailesine ve Kanal D ailesine, sevenlerine basın dünyamıza başsağlığı diliyorum.”

SÜLEYMAN DEMİREL MESAJ YAYIMLADI

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'de Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand'ın vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Mesajda, Birand'ın vefatından duyduğu derin acıyı dile getiren Demirel, ailesine, dostlarına, onu sevenlere ve millete başsağlığı diledi.
Demirel mesajında, “Değerli gazeteci ve fikir adamı Mehmet Ali Birand'ı kaybetmiş olmanın derin acısını yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Birand'ın yıllarca yöneticiliğini yaptığı Kanal D'de bir açıklama yayımladı. Açıklamada “Haber Grup Başkanı ve Ana Haber anchormenimiz duayen gazeteci, sevgili Mehmet Ali Birand aramızdan ayrıldı.

İşine ve sevdiklerine olan tutkusunu, ekipler yetiştirmesini ve hayatı dolu dolu yaşamasını her zaman örnek aldığımız Mehmet Ali Birand, hepimizin ağabeyi, arkadaşı, sevgi ve saygı duyduğu kıymetlisiydi. Onu çok özleyeceğiz. Ailesinin, yakınlarının ve medya dünyasının başı sağolsun. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun” ifadelerine yer verildi.

KANAL D: “ONU ÇOK ÖZLEYECEĞİZ”

Duayen Gazeteci Mehmet Ali Birand vefat etti. Birand’ın vefatıyla ilgili Kanal D’den açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

Kanal D Haber Grup  Başkanı ve Ana Haber anchormenimiz duayen gazeteci, sevgili Mehmet Ali Birand aramızdan ayrıldı.

İşine ve sevdiklerine olan tutkusunu, ekipler yetiştirmesini ve hayatı dolu dolu yaşamasını her zaman  örnek aldığımız Mehmet Ali Birand, hepimizin ağabeyi, arkadaşı, sevgi ve saygı duyduğu kıymetlisiydi. Onu çok özleyeceğiz.

Ailesinin, yakınlarının ve medya dünyasının başı sağolsun. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

ÜNAL AYSAL: “MEHMET ALİ’Yİ KAYBETMEYİ KABULLENEMİYORUM”

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand’ın ölümüyle ilgili yaptığı açıklamada, “Mehmet Ali’yi kaybetmeyi kabullenemiyorum. Hepimiz için beklenmedik bir kayıp oldu” dedi.

Kanal D Haber Bülteni’ne telefonla bağlanarak duygularını aktaran Aysal, Mehmet Ali Birand’ı uzun yıllardır tanıdığını belirterek, şunları söyledi:

“Hepimizin başı sağ olsun. Mehmet Ali’yi ben ilk mektepten beri tanıyorum. Ondan sonra bir müddet de Brüksel’de beraber olduk. Ondan sonra İstanbul’da berberliğimiz devam etti. Beraber çok sık tatile gittik, ailece de büyük yakınlığımız vardı. Bu akşam Mehmet Ali’yi kaybetmeyi doğrusu kabullenemiyorum. Çünkü her yönüyle çok güçlü, hayata bire bir bağlı ve yalnız hayatı değil, hayata bağlı olan her şeyi seven bir insandı. Hepimiz için beklenmedik bir kayıp oldu. Bütün dostlarına, hatta bütün Türkiye vatandaşlarına başsağlığı diliyorum. Mehmet Ali yalnızca Türkiye’de değil yurt dışında da tanınmış bir basın mensubuydu. Gerçekten yeri doldurulmaz bir kayıp,”

Birand’ın, okul yıllarında da çok hareketli ve hayata her yönden bağlı olduğunu vurgulayan Başkan Aysal, sözlerini şöyle tamamladı:

“Okulda da çok hareketliydi. Çok genç yaşında bacağından bir sorun yaşayıp ameliyat olmuştu. Buna rağmen topun peşinden koşardı. Bütün spor dallarına girip çıkmaya çalışırdı. Hayata her yönüyle bağlı bir insandı. Galatasaray’a da gönülden bağlıydı. Doğrusunu isterseniz benim seneler sonra Galatasaray’a dönüp, bugün bu hizmeti vermek için karar aşamasına geldiğimde Mehmet Ali’nin çok büyük katkısı olmuştur. Maçların hemen hemen hepsine beraber gidiyorduk. Benim gitmediğim maçlara dahi giderdi. Galatasaray Sportif AŞ’nin Yönetim Kurulu Üyesi pozisyonunu da son gününe kadar da muhafaza etti.”

“TÜRKİYE ONU ÇOK ÖZLEYECEK”

Ölüm haberinin ardından hastaneye koşan Ali Kırca ise  bugün Diyarbakır’dan gelen manzaranın Birand’ın barış için özlediği tabloyu sergilediğini belirterek, ” Hepimizin başı sağ olsun Türkiye Cumhuriyeti’nin kaybı. Mehmet Ali Birand Türkiye’nin gazeteciliğinde, haberciliğinde bir dönümdür, bir kavşak noktasıdır. Bunu bütün Türkiye biliyor. Zaten onun için onu çok arayacağız ve özleyeceğiz. Benim için kişisel olarak bunların ötesinde 37 yıllık bir dostumu kaybettim. Ekran macerasına da biz aslında birlikte başladık 1982 yılında. Herkes bizim rakip kanallarda farklı haber kanallarında görmüştür ve biz Birand’la hiçbir zaman o duygular içerisinde olmadık. Arkadaşlığımızı dostluğumuzu ve mesleki dayanışmamızı sürdürdük. Birbirimize danışarak hatta izin günlerimizi bile birlikte kararlaştırdık. O dostluğumuzu hiç yitirmedik. Onun ötesinde o özel dünyaları duyguları paylaştığım çok değerli bir arkadaşım onu yitirmenin acısı içerisindeyim. Bizim kuşaktan pek kimse kalmadı. Onu Türkiye çok özleyecek ama ben çok özlüyorum ve özleyeceğim. Bir de Diyarbakır’da barış için yapıldığı söylenen ve o amaca da hizmet eden yürüyüş vardı. Cenaze töreni vardı gösteri vardı. Birand yıllarca terörün bitmesi kanın durması barış için yazdı, çizdi ve programlar yaptı. O bugün derin bir uykudayken Diyarbakır’dan gelen görüntüler onun özlediği tabloyu yansıtıyordu. Sadece o değil Türkiye’de 1980’den sonra darbeler nedeniyle demokrasinin sekteye uğradığı o zamanlarda televizyon yoluyla tabuları yıkarak birlikte başladığımız 32.günde önemli bir işlev üstlendi. O yüzden Türk demokrasisi de Mehmet Ali Birand’a çok şey borçlu. Sevgili arkadaşımı çok özleyeceğim herkesin başı sağ olsun” dedi.

GALATASARAY’DAN AÇIKLAMA

Sarı-kırmızılı kulübün resmi internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

“Galatasaray Spor Kulübü üyesi ve Galatasaray Sportif A.Ş. Denetim Komitesi üyesi Mehmet Ali Birand’ın hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Türk basın tarihinde unutulmaz yerini yaşarken alan Mehmet Ali Birand pek çok gazetede ve televizyon kanalında uzun yıllar çalışmış, büyük beğeni toplayan Galatasaray’ın 100. yıl belgeselleri, 32. Gün gibi birçok başarılı işe imza atmıştı.

Merhuma Tanrı’dan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.”

TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONUNDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Mehmet Ali Birand’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Türk basınının önde gelen isimlerinden Mehmet Ali Birand’ı kaybetmenin üzüntüsü içinde olduklarını belirten Sertel, şunları söyledi: “Yoğun bakımdan çıkmasını, yeniden sağlığına kavuşmasını büyük bir umutla bekledik, ancak ne yazık ki mümkün olmadı. Gazetecilik mesleğinin duayenlerinden, Türk basınının önde gelen isimlerinden Mehmet Ali Birand’ın vefatı camiamızı derinden üzmüştür. Hastalığına rağmen, son güne kadar Kanal D Ana Haber Bülteni’yle ekranda yer alan, gazetedeki yazılarını aksatmadan devam ettiren Mehmet Ali Birand’ın gazetecilik sevdası hepimize örnek olmuştur.

Özellikle hazırlayıp sunduğu 32. Gün Programı ile Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutan haberlere imza atan Mehmet Ali Birand, Türk basınında önemli bir iz bırakmıştır. Meslek büyüğümüz Mehmet Ali Birand’a Allah’tan rahmet, ailesi, Kanal D çalışanları ve basın camiamıza başsağlığı dileriz.”

CHP’Lİ TEKİN: BİRAND’I, MESLEĞİNE OLAN AŞKI VE POZİTİF BAKIŞ AÇISIYLA HATIRLAYACAĞIZ

Mehmet Ali Birand’ın ölüm haberini Karabük’te katıldığı bir programda alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “O’nu, mesleğine olan aşkı ve pozitif bakış açısıyla hatırlayacağız” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand’ın ölüm haberini Karabük’te katıldığı bir parti programında öğrendi. Tekin, Birand’ın bitmeyen enerjisiyle örnek bir gazeteci olduğunun altını çizerken, “O’nu hep gülümseyen yüzü, gafları, mesleğine olan aşkı ve pozitif bakış açısıyla hatırlayacağız” dedi.

DÜNYA LİDERLERİNİ 32. GÜN’DE AĞIRLADI

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand, 9 Aralık 1941’de İstanbul’da doğdu. 1964 yılında Milliyet Gazetesi’nde başladığı gazetecilik mesleğine gönül veren Birand, yazar, yapımcı, sunuculuk ve köşe yazarlığı yaptı, medyanın birçok kolunda çalıştı.

Yaptığı röportajlarla dünyada sayılı gazeteciler arasında yer alan Birand, 1972’de Milliyet Gazetesi Avrupa editörü oldu ve Brüksel bürosunu kurdu. 1984 yılında Milliyet Moskova bürosunun kuruluşunu da üstlenen Birand, Sabah Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı, 1985’de TRT’de başlayan ve günümüze kadar devam eden 32. Gün programını sundu.

Bu programda, birçok Türk politikacının yanı sıra François Mitterrand, Jacques Chirac, Saddam Hüseyin, Mihail Gorbaçov, Boris Yeltsin, Vladimir Putin, Yaser Arafat, Helmut Kohl, Gerhard Schröder ve Margaret Teacher gibi dünyaca önemli ismi konuk etti.

1992-1995 yılları arasında Show TV ana haber bülteni sunuculuğunu yapan Birand, avli ve bir çocuk babasıydı.

BİRAND’IN CENAZESİ

Birand'ın cenazesi Cumartesi günü Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Son güncelleme: android-time 14:1518.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more